Wstrzykniecia okołocewkowe, Urolastic na nietrzymanie moczu

Obok wielu sposobów leczenia nietrzymania moczu, takich jak kinezyterapia, zabiegi laserowe czy procedury z użyciem taśm, wyróżniane są także wstrzyknięcia okołocewkowe. Ich stosowanie budzi jednak kontrowersje w związku z różnymi opiniami, dotyczącymi efektywności (zwłaszcza długotrwałej) takiego działania. Na czym dokładnie polega ta metoda leczenia inkontynencji?

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Wstrzyknięcia okołocewkowe stanowią jedną z dostępnych, małoinwazyjnych opcji leczenia tzw. wysiłkowej postaci nietrzymania moczu. Celem tej metody jest zwiększenie wytrzymałości ściany cewki moczowej oraz doprowadzenie do jej pogrubienia, czego skutkiem ma być likwidacja mimowolnych mikcji. Używane w trakcie zabiegu substancje (takie jak kolagen, polidimetyloksiloksan, hydroksyapatyt czy nawet własne komórki tłuszczowe pacjenta), w zależności od płci pacjenta, aplikowane są przezskórnie, przezcewkowo bądź poprzez pochwę. Docelowa lokalizacja obejmuje głównie region zwieracza wewnętrznego cewki moczowej.

Wstrzyknięcia okołocewkowe preparatem Urolastic

Jednym z preparatów używanych do leczenia inkontynencji przez polskich lekarzy, jest Urolastic. Substancję tą stosuje się w leczeniu nietrzymania moczu u dorosłych kobiet, w przypadku niewydolności wewnętrznego zwieracza. Niewchłanialny preparat jest wstrzykiwany do tkanek otaczających cewkę moczową. Dzięki ich wypełnieniu, dochodzi do poprawy zamknięcia cewki moczowej, a co za tym idzie - zwiększenia kontrolę nad pęcherzem.

Do zalet tej metody leczenia nietrzymania moczu u kobiet zaliczamy m.in.

Odbierz
voucher -75zł

na wizytę ginekologiczną
i dowiedz się więcej o antykoncepcji
  • fakt, iż jest ona przeprowadzana w trybie ambulatoryjnym, bez narkozy
  • substancja wypełniająca nie migruje do innych tkanek
  • nie ma ryzyka uszkodzenia śluzówki cewki moczowej
  • cała procedura trwa 10-15 minut

Urolastic - cena zabiegu

Koszt procedury z wykorzystaniem preparatu Urolastic zależy od danej placówki i jest to średnio 3500 zł. Ceny iniekcji okołocewkowych w polskich miastach zaczynają się natomiast już od 1500 zł.

Wstrzyknięcia okołocewkowe u kobiet

Iniekcje okołocewkowe u kobiet wykonywane są zazwyczaj ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Aplikacja środka obliterującego przebiega pod kontrolą wzroku, z użyciem specjalnych pistoletów i aparatów. Małoinwazyjny charakter zabiegu sprawia, że po wprowadzeniu środka obliterującego w okolicę szyi pęcherza pacjentka nie wymaga hospitalizacji i wraca do domu tego samego dnia, w którym przeprowadzono zabieg. Całość procedury poprzedzona jest najczęściej badaniem pęcherza moczowego z wykorzystaniem urządzenia zwanego cystoskopem.

Wszczepiany pacjentce materiał syntetyczny powinien być biokompatybilny, czyli nie wywoływać odczynów alergicznych i stanów zapalnych. Struktura aplikowanej substancji powinna być możliwie jak najtrwalsza, tak, by nie dochodziło wraz z upływem czasu do zmiany skorygowanych stosunków anatomicznych. Na trwałość uzyskanej korekcji wpływ ma również oporność materiału na procesy prowadzące do jego degradacji.

Wstrzyknięcia okołocewkowe u mężczyzn

Zabieg leczenia NTM u mężczyzn metodą wstrzyknięć okołocewkowych jest zalecany w szczególności panom, którzy z powodu współistnienia przeciwwskazań do bardziej inwazyjnego leczenia nie mogą być poddani zabiegowi operacyjnemu, Metodę te stosuje się również jako formę uzupełniającą inną stosowaną u pacjenta metodę leczenia nietrzymania moczu. Warto także wiedzieć, że powinna ona być stosowana jedynie u pacjentów, u których stwierdza się nietrzymanie moczu w stopniu łagodnym bądź umiarkowanym. Ponadto, decydując się na tego typu metodę należy liczyć się z koniecznością powtarzania zabiegów, ponieważ wstrzyknięcia okołocewkowe charakteryzuje przemijający efekt terapeutyczny

Skuteczność leczenia NTM iniekcjami okołocewkowymi

Ze względu na mnogość substancji, używanych w tej formie terapii istnieje duża ilość publikacji naukowych, oceniających skuteczność poszczególnych wypełniaczy.

Praca francuskich badaczy z Kliniki Urologii i Andrologii, pochodząca z 2014 r., skupiła się na ocenie efektywności iniekcji z zastosowaniem hydrożelu poliakrylamidowego. Projekt objął osiemdziesiąt osób, u których porównywano nasilenie objawów NTM przed i po zabiegu. Kontrola przeprowadzona około 18 miesięcy po iniekcji wykazała, że u 6 na 10 leczonych wystąpiła poprawa, u pozostałych natomiast terapia nie dała oczekiwanego efektu.

Inna publikacja z 2013 r., której głównym autorem jest polski urolog Janusz Zajda, ocenie poddawała Urolastic. Opinie na temat jego skuteczności były dość pozytywne. W badaniu udział wzięło dwadzieścia kobiet cierpiących na wysiłkową postać NTM. Po upływie roku od zabiegu wolnymi od mimowolnych mikcji pozostało 68% osób..

Obawy co do skuteczności wstrzyknięć okołocewkowych w leczeniu nietrzymania moczu wynikają głównie z trwałości używanych materiałów. Dla kolagenu związane jest to przede wszystkim z jego ograniczoną trwałością, gdyż po upływie czasu może on ulec procesowi degradacji. Z tego właśnie powodu, dla podtrzymania efektu konieczne może być powtarzanie wstrzykiwań.

Opracowano na podstawie: www.ncbi.nlm.nih.gov; www.emedicine.medscape.com

Beraru A. et al., "Efficacy of periurethral injections of polyacrylamide hydrogel (Bulkamid(®)) and quality of life of patients with urinary incontinence due to sphincter deficiency (IUE-IS)", Prog Urol. 2014 Jun;24(8):501-10. doi: 10.1016/j.purol.2014.02.003. Epub 2014 Mar 22.

Zajda J., Farag F., Urolastic—A New Bulking Agent for the Treatment of Women with Stress Urinary Incontinence: Outcome of 12 Months Follow Up, Adv Urol. 2013; 2013: 724082.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet wstrzyknięciami okołocewkowymi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…