Czy mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym zatrzymuje łysienie?

Czy mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym zatrzymuje łysienie?

Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, które obserwuje się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, niezależnie od wieku. Tracimy bowiem około 100 włosów każdego dnia. Jeśli jednak ich dobowa utrata przekracza tę liczbę, a na tym miejscu nie pojawiają się nowe, mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów, co jest częstą przyczyną kompleksów. Na szczęście, dzisiejsza medycyna bardzo dobrze potrafi radzić sobie z tego typu problemem.

Łysienie (łac. alopecia) definiowane jest jako postępująca utrata włosów, o przejściowym lub trwałym charakterze, związana z obumieraniem i karłowaceniem mieszków włosowych. Istnieje wiele rodzajów opisywanego schorzenia, a wśród nich wyróżnia się między innymi łysienie androgenowe, plackowate, bliznowaciejące, rozlane, całkowite oraz okresowe. Spośród czynników sprawczych na szczególną uwagę zasługują zaburzenia hormonalne, które wynikają z niedoboru lub nadmiaru hormonów płciowych i są uwarunkowane genetycznie.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

U podstaw łysienia leżą również choroby autoimmunologiczne, zakaźne i metaboliczne, zaburzenia odżywiania, zatrucia związkami toksycznymi i metalami ciężkimi oraz stany wzmożonego napięcia emocjonalnego, a także czynniki mechaniczne działające na włosy, takie jak długotrwały ucisk, tarcie oraz pociąganie.

Jednym ze sposobów leczenia opisywanego problemu jest mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym, które po raz pierwszy zostało zastosowane w medycynie estetycznej na początku XXI wieku. Jest ono uzyskiwane z krwi pacjenta poddawanego zabiegowi, pobranej do specjalnych probówek i ulegającej następnie odwirowaniu. Powstały w ten sposób preparat zawiera dużą ilość płytek krwi, które wytwarzają liczne czynniki wzrostu, działające na mieszki włosowe. Osocze bogatopłytkowe w kolejnym etapie podawane jest śródskórnie, przy pomocy bardzo cienkiej igły, w okolicę owłosionej skóry głowy, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów o najmniejszym przerzedzeniu włosów. Jego działanie polega na stymulowaniu komórek macierzystych do namnażania, aktywacji fibroblastów do produkcji kolagenu, a także przywróceniu prawidłowego mikrokrążenia w okolicy skóry głowy, czego efektem jest jej właściwe odżywienie oraz dotlenienie.

Czy mezoterapia może powstrzymać łysienie?

Skuteczność mezoterapii osoczem bogatopłytkowym została potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi, które wykonano w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Wśród nich znajduje się badanie przeprowadzone na 45 osobach, przez zespół włoskich oraz izraelskich naukowców, opublikowane w 2013 roku na łamach British Journal of Dermatology. W grupie pacjentów leczonych wspomnianym preparatem stwierdzono znaczny odrost włosów i zaobserwowano zmniejszenie uczucia świądu oraz pieczenia w porównaniu z osobami, które otrzymywały placebo i steroid, o nazwie triamcinolon. Wyniki tej pracy pokazują więc jednoznacznie, że stosowanie osocza bogatopłytkowego powstrzymuje wypadanie włosów, hamując tym samym proces łysienia. W celu osiągnięcia dobrego i zadowalającego efektu, specjaliści zalecają wykonanie serii 3 - 4 zabiegów, przy czym odstępy między kolejnymi procedurami ustalane są indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta. Pozytywne rezultaty stosowania osocza bogatopłytkowego pojawiają się stopniowo, wraz z postępującymi procesami odbudowy i regeneracji. Dzięki lepszemu odżywieniu mieszków włosowych nowe włosy są zdrowsze, mocniejsze i bardziej gęste.

Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym nie tylko skutecznie zatrzymuje łysienie ale jest również zabiegiem w pełni bezpiecznym. Autologiczny charakter wykorzystywanego materiału pozwala bowiem na wyeliminowanie ryzyka rozwoju alergii oraz innych reakcji immunologicznych i nie powoduje żadnych odczynów zapalnych W ten sposób można cieszyć się zdrowymi i gęstymi włosami, bez obawy wystąpienia skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska