Diagnostyka preimplantacyjna metodą PGD

Diagnostyka preimplantacyjna PGD to metoda genetycznej analizy komórek jajowych lub zarodków pod kątem wad kodu DNA. Ściśle powiązana z zabiegami zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, pozwala na uniknięcie ryzyka przeniesienia wielu groźnych chorób genetycznych na dziecko jeszcze zanim kobieta zajdzie w ciążę.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Co to jest diagnostyka preimplantacyjna PGD?

Diagnostyka preimplantacyjna PGD (ang. preimplantation genetic diagnosis) jest procedurą rutynowo przeprowadzaną w większości krajów zachodnioeuropejskich i USA w przypadku decyzji o zapłodnieniu pozaustrojowym in vitro, będąc uznawana za standardową technikę medyczną. W Polsce taką formę diagnostyki prenatalnej przeprowadziła w 2005 r. trójmiejska klinika "Invicta".

W ramach przygotowań do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, zarodki badane są pod kątem zaburzeń genetycznych a do macicy podawane są jedynie te, u których nie stwierdzono wady. Rozpoznając chorobę jeszcze przed rozpoczęciem ciąży można uniknąć trudnej decyzji o jej przedwczesnym zakończeniu. Wykonanie diagnostyki PGD wielu parom daje szansę na posiadanie zdrowego potomstwa. Inną, równie przydatną metodą diagnostyki preimplantacyjnej jest technologia PGS, czyli tzw. screening chromosomów.

Ważne: W ramach procedury PGD zarodki są poddawane szczegółowym testom genetycznym, aby wykryć potencjalne zaburzenia. Do implantacji w macicy kwalifikują się wyłącznie te zarodki, które nie wykazują żadnych defektów genetycznych.

Wskazania i techniki diagnostyczne PGD w leczeniu niepłodności

ESHRE (Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii) zaleca przeprowadzanie diagnostyki PGD w następujących przypadkach:

  • występowanie chorób genetycznych w rodzinie
  • zdiagnozowane nosicielstwo chorób genetycznych
  • wiek matki powyżej 40 lat
  • poronienia samoistne o nieustalonej przyczynie (PGD może rozwiązywać problem poronień nawykowych).
  • nieudane programy zapłodnienia pozaustrojowego przy transferze dobrej jakości zarodków

Międzynarodowe Towarzystwo Diagnostyki Preimplantacyjnej sugeruje dodatkowo stosowanie diagnostyki u każdej kobiety obawiającej się urodzenia chorego dziecka. Wiek, w którym kobieta zdecydowanie powinna poddać się temu badaniu ustala na powyżej 37 roku życia, ponieważ już w tym wieku większość powstających zarodków może być wadliwa genetycznie.

Czy wiesz, że: Międzynarodowe Towarzystwo Diagnostyki Preimplantacyjnej rekomenduje PGD wszystkim kobietom powyżej 37. roku życia, obawiającym się urodzenia dziecka z wadami genetycznymi, podkreślając, że ryzyko genetyczne wzrasta wraz z wiekiem.

Diagnostyka preimplantacyjna PGD może zostać wykonana dwiema metodami:  
  • badanie materiału genetycznego matki – lekarz przy użyciu mikroskopu i specjalnej mikroigły lub lasera wykonuje otwór w otoczce komórki jajowej i drugą mikroigłą pobiera się jej niewielką część, tzw. ciałko kierunkowe (fragment cytoplazmy komórki jajowej z materiałem genetycznym należącym tylko i wyłącznie do komórki jajowej). Zabieg ten nie wpływa na dalszy rozwój zarodka, który dzieli się i rozwija przez kolejne dni prawidłowo. Na tym etapie można więc zbadać jakość materiału genetycznego pochodzącego od matki.
  • pobranie komórki z zarodka - po dwóch kolejnych dniach, gdy zarodek osiągnie stadium 6-8 blastomerów (komórek) można wykonać kolejne badanie genetyczne, pobierając 1-2 komórki zarodka. Na tym etapie każda komórka posiada taką samą informację genetyczną, pochodzącą już od obojga rodziców, ale nie dochodzi jeszcze do różnicowania się komórek w zarodku, więc pobranie 1-2 komórek z zarodka nie wpływa na dalszy jego rozwój. Technika pobrania blastomeru jest analogiczna do techniki pobierania ciałka kierunkowego. Pobrany materiał podlega następnie badaniom z zastosowaniem techniki powielenia materiału genetycznego (łańcuchowa reakcja polimerazy - PCR) lub techniki hybrydyzacji na szkiełku z zastosowaniem specjalnych sond znakowanych fluorescencyjnie (fluorescent in - situ hybridization – FISH).

Pamiętaj: Diagnostyka preimplantacyjna metodą PGD umożliwia wykrycie wad genetycznych płodu w przyszłości, zapewniając parom szansę na zdrowe potomstwo.

Etapy procedury PGD

Procedura PGD zazwyczaj obejmuje następujące etapy:

  • Stymulacja jajników - w celu uzyskania większej liczby komórek jajowych.
  • Pobranie komórek jajowych i zapłodnienie  - komórki jajowe są pobierane i zapładniane w laboratorium.
  • Biopsja zarodka - wycięcie kilku komórek z zarodka na wczesnym etapie jego rozwoju, zazwyczaj na etapie blastocysty.
  • Analiza genetyczna - pobrane komórki są poddawane analizie w celu zidentyfikowania zarodków wolnych od chorób genetycznych.
  • Transfer zarodka - zdrowe, wolne od chorób genetycznych zarodki są przenoszone do macicy w celu osiągnięcia ciąży.

Weź pod uwagę: Badanie genetyczne zarodka za pomocą diagnostyki preimplantacyjnej metodą PGD to nowoczesne rozwiązanie dla par pragnących zmniejszyć ryzyko dziedzicznych chorób u swoich dzieci.

Jakie choroby wykrywa diagnostyka PGD?

Diagnostyka Preimplantacyjna PGD i jej najnowsza odmiana PGD NGS (sekwencjonowanie następnej generacji) pozwala na zbadanie genotypu zarodka na bardzo wczesnym etapie i zdiagnozowanie chorób związanych z obecnością mutacji punktowych, translokacji chromosomowych oraz aneuploidii chromosomalnych. Pozwala wykryć m.in. mukowiscydozę, stwardnienie guzowate, chorobę Huntingtona, zespół Werdniga-Hoffmana, Smitha-Lemlego-Opitza, Downa, Edwarda, Patau, Klinefeltera, Tunera oraz translokacje zrównoważone lub robertsonowskie.

Według prof. Krzysztofa Łukasika z Kliniki Leczenia niepłodności "Invicta" - chorób wywołanych przez jeden wadliwy gen, w których badanie to może okazać się pomocne, jest około sześciu tysięcy.

Pamiętaj: Badanie genetyczne zarodka za pomocą diagnostyki preimplantacyjnej metodą PGD to nowoczesne rozwiązanie dla par pragnących zmniejszyć ryzyko dziedzicznych chorób u swoich dzieci.

"To jest metoda bardzo precyzyjna, charakteryzuje się bardzo wysoką czułością. Stosując tę metodę, możemy zbadać geny w zarodku, zbadać ich liczbę, by zobaczyć, czy jest prawidłowa, wykryć tzw. aberracje chromosomowe, czyli choroby genetyczne, i nie tylko takie, które są najczęstsze, związane z nieprawidłową liczbą tych chromosomów, lecz także mutacje pojedynczych genów" – mówi dr n. med. Michał Kunicki, ginekolog i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności "Invicta".

Uwaga: PGD zwiększa szanse powodzenia zabiegów in vitro wsród par leczących się z powodu niepłodności i daje szansę posiadania zdrowego dziecka parom obciążonym zwiększonym ryzykiem przekazania potomstwu wady genetycznej.

Źródła:


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Diagnostyka preimplantacyjna PGD chorób jednogenowych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…