Diet coaching - terapia świadomego odżywiania

Diet coaching to podejście mające na celu wypracowanie świadomego podejścia do kwestii odżywiania, popartego gruntowną wiedzą na temat własnego organizmu i jego funkcjonowania. Od "zwykłych" porad dietetycznych opartych na wytycznych co i kiedy jeść różni go dążenie do poznania swojego organizmu i jego reakcji na jedzenie.

Coaching w różnych swoich odmianach od paru lat zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność jako sposób na dokonanie trwałych, poztywnych zmian w różnych aspektach życia zawodowego i osobistego. Jest odpowiedzią na obecną w każdym z nas potrzebę samodoskonalenia. Głównym celem odbywanych pod okiem specjalisty sesji coachingowych jest wzmacnianie oraz wspieranie klienta w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany, w oparciu o jego własne odkrycia, wnioski, zasoby i cele.

Diet coaching od 120 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać leczenie
Sprawdź ofertę »

Mimo pojawiajacych się tu i ówdzie słów krytyki, uznającej coaching za chwilową "modę", wyniki badań przeprowadzonych przez firmę consultingową Development Dimensions International (DDI) wskazują, że dla 91% osób korzystających z coachingu miał on znaczący wpływ na poprawę ich życia.

Diet coaching – świadoma optymalizacja odżywiania

Skuteczność osiągania założonych celów sprawia, że tylko kwestią czasu było zastosowanie podejścia coachingowego w dietetyce. Opiera się ono na profesjonalnie prowadzonym cyklu rozmów, pozwalajacych uczestnikowi stopniowo rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie nowego, zdrowego sposobu odżywiania i stylu życia, a także zmodyfikować ewentualne niewłaściwe nawyki. Diet coach pomaga zrozumieć indywidualne potrzeby żywieniowe i stworzyć plan odżywiania najlepiej odpowiadający stylowi życia danej osoby. Pomaga wzbudzić wiarę we własne siły i motywację do zmiany sposobu odżywiania i postepowania w codziennym życiu.

"Diet coaching uczy świadomego spojrzenia na to co jem, kiedy jem i po co jem. To proces, w którym najważniejsze jest poznanie siebie i poznanie reakcji swojego ciała na jedzenie. Osoba uczestnicząca w diet coachingu jest ekspertem, bo to ona zna siebie najlepiej. W poradnictwie dietetycznym uznaje dietetyka za eksperta. W diet coachingu każdy poszukuje własnych rozwiązań. W typowym poradnictwie dostaje się wytyczne co jeść i kiedy. Diet coaching oparty jest na wewnętrznej motywacji, stąd potrzeba posiadania wiedzy na swój temat. Ta wiedza pozwala na nazywanie przeszkód pojawiających się w trakcie zmiany. W tradycyjnym poradnictwie osoba ignoruje przeszkody. Wszystkie wymienione przeze mnie różnice powodują, że w procesie diet coachingu opór przed zmianą maleje a w sposobie tradycyjnym rośnie" – mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" Urszula Mijakoska z warszawskiego Instytutu Świadomego Rozwoju, pierwszy polski diet coach.

Jak wyglądają sesje diet coachingu?

Prowadzony przez Warszawską Grupę Psychologiczną diet coaching obejmuje 8 godzinnych sesji raz w tygodniu przez pierwsze dwa miesiące. Następnie sesje odbywają się co 2 lub 3 tygodnie przez 2 do 4 miesięcy. Obejmują one m.in.

  • analizę obecnego stylu życia i odżywiania (stan zdrowia, poziom aktywności, zwyczaje, przekonania), identyfikację mocnych stron i obszarów wymagających poprawy
  • ustalenie osobistych celów do osiągnięcia
  • opracowanie Osobistego Planu Odżywiania – nie koncentrującego się jedynie na dietetyce i utracie wagi, ale również na podejściu do ciała, umysłu i ducha.
  • informacje dotyczące zdrowego odżywiania, dostosowane do osobistych potrzeb

Po zakończeniu procesu po upływie 3 miesięcy, wskazane jest spotkanie "follow up", analizujące wyniki jakie przyniosło stosowanie Osobistego Planu Odżywiania, pozwalające omówić postępy, porozmawiać o przeszkodach, otrzymać wsparcie i zachętę do dalszego działania.

Diet coaching
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Diet coaching - ile to kosztuje?

Średni koszt godzinnej sesji diet coachingowej to ok. 120 zł. Tyle zapłacimy w warszawskim Instytucie Świadomego Rozwoju oraz Instytucie Zdrowego Odżywiania w Białymstoku (w przypadku wykupienia jednorazowo pakietu 4 spotkań cena wyniesie 400 zł). Godzinna sesja u Anny Drabek we Wrocławiu kosztuje 150 zł.

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny... więcej »

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do... więcej »

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska