SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Dlaczego kobiety częściej mają żylaki nóg

Dlaczego kobiety częściej mają żylaki nóg

W wielu badaniach dowiedziono, że żylaki są problemem zdecydowanie częściej dotykającym kobiet niż mężczyzn. Niektóre czynniki ryzyka są takie same dla obu płci, co jednak sprawia, że przedstawicielki populacji żeńskiej są bardziej predysponowane do wystąpienia tego zjawiska?

Żylaki nóg, które są spowodowane przewlekłą niewydolnością naczyń żylnych, występują wśród nawet 20% populacji osób dorosłych jak podaje G. Piazza w swej pracy "Varicose veins". Zastój krwi oraz podwyższone ciśnienie powodują poszerzenie żył, z czasem dochodzi do utrwalenia się tego efektu. Pojawia się ból kończyn, obrzęki, nieprzyjemne pieczenie.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Według pracy "Chronic venous insufficiency" autorstwa bostońskich lekarzy żylaki występują u kobiet trzy razy częściej niż u mężczyzn. Wciąż trwają badania nad tą korelacją, ponieważ takowa tendencja dla wielu badaczy wciąż pozostaje niejasna.

Dlaczego żylaki są częściej spotykane u kobiet?

Znane są czynniki, które sprzyjają wystąpieniu tego defektu u obu płci:

  • zaawansowany wiek;
  • palenie tytoniu;
  • obciążenie genetyczne (występowanie objawu u bliskich krewnych, zwłaszcza u matki);
  • niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia.

Wyróżnia się sytuacje szczególne, które u kobiet szczególnie zwiększają ryzyko rozwoju niewydolności żył.

Ciąża. Podczas rozwoju płodu dochodzi do wzrostu ilości krwi w organizmie, co zwiększa wypełnienie żył i sprzyja zwiększaniu się ich światła. Powiększająca się macica wywołuje ucisk na drogę odpływu krwi w obrębie jamy brzusznej, przez co płyny zalegają w obrębie kończyn dolnych. Do wymienionych należy dodać, że w ciąży często ograniczany jest wysiłek fizyczny (zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia życia dziecka), a to również powoduje zastoje w przepływach. W okresie ciąży znacznemu zwiększeniu ulega poziom progesteronu, którego rola w patogenezie żylaków zostanie omówiona niżej.

Gospodarka hormonalna. U kobiet dominującymi hormonami płciowymi są estrogeny oraz progesteron. Te pierwsze powodują zwiększenie krzepliwości krwi - gdy w obrębie naczynia żylnego powstaje przeszkoda (zakrzep), krew nie możne odpłynąć, gromadzi się przed miejscem blokady i następuję zwiększenie poprzecznego wymiaru naczynia. Oprócz tego, substancje te predysponują do pojawiania się obrzęków i zwiększania masy ciała (kolejne czynniki sprzyjające występowaniu żylaków). Drugi z hormonów, poprzez swoje fizjologiczne działanie, prowadzi do poszerzenia części mięśniowej ścian naczyń krwionośnych, oprócz tego (podobnie jak estrogeny) sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i występowaniu obrzęków. Obie substancje w ciele kobiety mogą się pojawić nie tylko w związku z ich naturalną syntezą - stanowią one element wielu preparatów leczniczych. Mowa tutaj na przykład o doustnych środkach antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej (redukującej objawy menopauzy u kobiet w starszym wieku) - w związku z możliwym działaniem niepożądanym w obrębie kończyn dolnych, stosowanie tych leków u kobiet z zakrzepicą w wywiadzie bądź przy obciążeniu rodzinnym w kwestii żylaków powinno być szczególnie ostrożne.

Otyłość. Zwiększa częstość występowania niewydolności żylnej u obu płci, jednak w przypadku żeńskiej ryzyko wystąpienia tej choroby jest większe niż u otyłych mężczyzn (związane to z faktem, że tkanka tłuszczowa również może produkować estrogeny).

Tryb pracy. Już we wstępie podkreślana została rola małej aktywności fizycznej w patogenezie schorzenia. Siedzący bądź stojący sposób wykonywania zawodu zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków - dotyczyć to może wielu grup zawodowych, m.in. nauczycielek, urzędników, pracowników obsługi kas. Taki związek wykazano np. u pielęgniarek (badania indyjskich naukowców z 2014 r.), wśród których prawie 30% z nich cierpiało na żylaki.

Żylaki kończyn dolnych powodują defekty estetyczne, dużo poważniejsze są jednak potencjalne powikłania zdrowotne. Upośledzenie przepływu krwi sprzyja występowaniu zakrzepów, które, po uruchomieniu do krążenia ogólnego, mogą skutkować groźnymi dla życia zatorami w płucach, naczyniach mózgowych czy innych regionach ciała. Ze względu na dominację wśród chorych przedstawicielek płci żeńskiej, powinny one mieć baczną uwagę na stan swoich nóg i w razie wystąpienia objawów (pieczenie, bóle nóg, zauważalne na skórze zmiany) udać się do lekarza i skorzystać z jednej z wielu dostępnych form terapii.

______________________________________

Leczenie żylaków kończyn dolnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Publikacje:Piazza G, Varicose veins, American Heart Association, 2014; Umesh SR, David S, Segaran F, Vankatesh H, Work Related Health Problmes among Nursing Personnel, Nurs J India, 2014.

Dodaj komentarz

Fale radiowe w leczeniu żylaków nóg

Fale radiowe w leczeniu żylaków nóg

Leczenie żylaków kończyn dolnych to dziś nie tylko operacja: obecnie dostępnych jest wiele małoinwazyjnych metod terapii, umożliwiających skuteczną likwidację problemu żylaków, a przy tym osiągnięcie bardzo dobrych efektów estetycznych –... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.