Endoproteza całkowita stawu biodrowego

Endoproteza całkowita stawu biodrowego

Endoprotezoplastyka (alloplastyka) całkowita stawu biodrowego, jest zabiegiem operacyjnym polegającym na wymianie stawu biodrowego na części sztuczne. W Polsce przeprowadza się ok. 48 tys. takich zabiegów rocznie. Najczęściej poddawane mu są osoby, u których choroba zwyrodnieniowa niszczy staw biodrowy i powoduje przewlekłe dolegliwości bólowe.

Główną cechą endoprotezy całkowitej jest fakt, że wszystkie części składające się na staw biodrowy zostają wymienione na tzw.implanty. Jest to: panewka (będąca fragmentem kości miedniczej) oraz głowa (która jest górnym końcem kości udowej) mocowana na trzpieniu umieszczanym w trzonie kości.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Wyróżnia się 3 rodzaje endoprotezoplastyk całkowitych biodra:

  • cementowa – składowe protezy mocowane są w kości za pomocą kleju kostnego, tzw. cementu kostnego. Zazwyczaj stosowana u osób starszych i/lub cierpiących na osteoporozę, u których system kostno-stawowy jest osłabiony

  • bezcementowa – składowe protezy umieszczane są w kościach na wcisk metodą „press-fit”, poprzez wklinowanie lub wkręcenie, czyli przez bezpośrednie dopasowanie protezy do kości. Elementy mają porowatą powierzchnię, dzięki temu z czasem tkanka kostna wrasta się w strukturę endoprotezy. Stosowane u osób młodszych, z dobrą jakością tkanki kostnej

  • hybrydowa – połączenie obu technik (np. trzpień z głową– metodą cementową, panewka – bezcementową lub na odwrót)

 Materiały, z których wykonywane są implanty to mieszanki stali obojętnej dla organizmu człowieka. Do niedawna stosowany był przede wszystkim stop kobaltu, chromu, wanadu i niklu. Obecnie coraz częściej wprowadzane są protezy tytanowe oraz cyrkonowe, które przez niską zawartość niklu mogą być wykorzystywane u pacjentów uczulonych na metal.

Jak wygląda zabieg wszczepienia endoprotezy biodra

Zabieg wymiany stawu biodrowego trwa od 1 do 1,5 godziny. Usuwane i czyszczone są zniszczone powierzchnie stawowe panewki i głowy kości udowej. Następnie w trzonie kości udowej wiercony jest kanał, w którym osadzony będzie trzpień protezy. W zależności od wiązania kostnego (z cementem lub bez), składowe endprotezy mocowane są w kościach i prawidłowo centrowane. Zabieg kończy się zeszyciem tkanek i umieszczeniem drenu, który będzie odprowadzał zbierającą się krew. Średnia przeżywalność endoprotezy wynosi 15 lat.

Pacjenci po endoprotezoplastyce cementowej mogą cześciowo obciążać operowaną kończynę praktycznie od razu po zabiegu, chodząc o kulach lub przy pomocy balkonika. Ci, u których zastosowano technikę bezcementową lub hybrydową powinni unikać obciążania operowanej strony przez okres 6-8 tygodni od operacji.

Alloplastyka stawu biodrowego jest poważnym zabiegiem operacyjnym. Aby nauczyć się prawidłowo funkcjonować i ćwiczyć po operacji, pacjent powinien współpracować z fizjoterapeutą, który nauczy go jak dbać o nowe biodro oraz bezpiecznie i prawidłowowo wykonywać ćwiczenia.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego w Polsce i zagranicą

W Polsce na wymianę stawu biodrowego w ramach NFZ pacjenci czekają nawet do 3 lat. W związku z tym coraz częściej decydują się na formę prywatną. Koszty w zależności od kliniki, formy zabiegu oraz materiału endoprotezy wynoszą od 12 tys. do 30 tys. zł. Wg magazynu Health Economics średnie ceny totalnej endoprotezoplastyki biodra w Polsce i na Węgrzech są co najmniej o połowę niższe niż w innych europejskich krajach (Wielka Brytania, Niemcy). W naszym kraju mamy bardzo dobrze wyształconą kadrę medyczną, a techniki i materiały używane w endoprotezoplastyce nie odbiegją od norm światowych. Dlatego coraz liczniejszą grupę pacjentów w klinikach ortopedycznych stanowią klienci zagraniczni.

Operacje i leczenie biodra
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: health economics, przegląd-tygodnik

Komentarze (2)

Zmartwiona 2 lata temu

Ciekawe z którego roku ten termin oczekujacego na endoproteze? Mąż czeka od 2014 r.a dostał termin na 2020r.Jak ma funkcjonować i pracować ( ma 48 lat) do tego czasu jak bol ma taki ze nie moze nawet spokojnie siedzieć czy leżeć, a o spaniu cala noc to może wogole zapomnieć.Prace ma taką ze pracuje cały czas na nogach,do tego jeździ autem w pracy,wchodzi do studzienek gdzie musi wymieniać pompy ( jest elektrykiem).Oby doczekał do tej operacji zanim się coś stanie. Odpowiedz

Anna 2 lata temu

W 2008r, przeszłam zabieg endoprotezy stawu biodrowego w Krakowskim Centrum Ortopedycznym przy ul.Modrzewiowej.W 2015 roku po bólu biodra i prześwietleniu ,okazało sie ,że mam przesuniętą panewkę w operowanym biodrze.Biodro mnie boli tak jak przed operacją.Zgłosiłam się do dyżurnego ortopedy w szpitalu gdzie byłam operowana ,dostałam skierowanie na scyntografię ,byłam u lekarza kierującego i kazał przyjść za rok.Chodze z bolącym biodrem i niewiem co dalej.Poproszę o radę? Odpowiedz

Alloplastyka biodra: co warto wiedzieć?

Alloplastyka biodra: co warto wiedzieć?

Postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego może prowadzić do coraz poważniejszych trudności z poruszaniem się, a w końcu do całkowitego unieruchomienia. Do tego dochodzi ból: początkowo przemijający po odpoczynku, a z czasem coraz... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.