Ginekologia - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii ginekologia z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: ginekolog, ginekolog-położnik

Co to jest laparoskopia diagnostyczna z chromoskopią

Laparoskopia z chromoskopią jest procedurą diagnostyczną w ginekologii, wykorzystywaną do oceny stanu jajowodów, których niedrożność bywa jedną z częstszych przyczyn niepłodności po stronie kobiety. Pozwala na bezpośrednią wizualizację i postawienie trafnej diagnozy, w razie potrzeby daje także możliwość wykonania natychmiastowego leczenia operacyjnego. więcej »

Co to jest histeroskopia operacyjna?

Histeroskopia jest metodą pomocną w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń układu rozrodczego kobiety, która polega na wprowadzaniu histeroskopu do jamy macicy. Histeroskopem nazywamy giętką rurkę, we wnętrzu której mieszczą się m.in. kamera umożliwiająca oglądanie i ocenę ścian jamy macicy, światłowód pozwalający na oświetlenie aktualnie oglądanego obszaru oraz kanał roboczy służący do wprowadzania narzędzi. Dzięki temu badaniu możliwa jest nie tylko diagnostyka, ale także leczenie oraz monitorowanie jego efektów. więcej »

Usunięcie polipów szyjki macicy

Uwypuklenia śluzówki zlokalizowane w obrębie szyjki macicy określane są mianem polipów szyjki macicy. Wykrywane są niejednokrotnie podczas rutynowych badań ginekologicznych. Polipy szyjkowe mogą być przyczyną różnych dolegliwości. Zdiagnozowanie polipów jest wskazaniem do ich usunięcia. więcej »

Co to jest hydrolaparoskopia?

Hydrolaparoskopia jest endoskopowym badaniem, znajdującym zastosowanie w diagnozowaniu przyczyn niepłodności u kobiet. Jej zaletami są niewielka w porównaniu do innych metod inwazyjność, wysoka czułość badania oraz możliwość jednoczesnej diagnostyki i leczenia wykrytych zmian w obrębie badanych narządów. więcej »

Metody leczenia nadżerki szyjki macicy

Nadżerka, czyli ubytek nabłonka lub błony śluzowej to jedna z częściej występujących zmian w obrębie szyjki macicy. Często przebiega bezobjawowo i nie zawsze wymaga interwencji lekarskiej. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba, nowoczesna medycyna dysponuje wieloma metodami jej usunięcia. więcej »

Mięśniaki macicy nie zawsze muszą byc operowane

Łagodne nowotwory znane jako mięśniaki macicy nie zawsze wymagają operacyjnego leczenia. W Polsce od 10 miesięcy dostępny jest octan uliprystalu – doustny lek o skuteczności potwierdzonej badaniami klinicznymi. Preparat może nie tylko opóźnić operację u wielu kobiet cierpiących na mięśniaki macicy, ale i pomóc jej uniknąć. więcej »