Ginekomastia: jak ją leczyć?

Przerost męskich piersi, czyli ginekomastia, bywa powodem wstydu i kompleksów. Zwłaszcza że nadmiernie rozwinięte gruczoły piersiowe mogą się pojawić nie tylko u mężczyzn otyłych, ale również u tych o normalnej i szczupłej budowie ciała, zaburzając proporcje sylwetki i przyciągając wzrok. Na szczęście ginekomastię da się skutecznie leczyć, a zastosowanie w terapii tego schorzenia mają zarówno farmaceutyki, jak i techniki zabiegowe.

Ginekomastia, czyli przerost męskich gruczołów piersiowych, to schorzenie, które może dotyczyć mężczyzn w różnym wieku. Często występująca jest tzw. ginekomastia fizjologiczna, czyli taka, która jest naturalnym dla organizmu, przemijającym stanem, związanym zazwyczaj z zachwianiem gospodarki hormonalnej. Ginekomastia fizjologiczna występuje więc u noworodków, u chłopców w okresie dorastania oraz u mężczyzn w podeszłym wieku. Inna sprawa, gdy problem pojawia się w grupach wiekowych, w których występować raczej nie powinien – wówczas istnieje podejrzenie, że mamy do czynienia z ginekomastią patologiczną, która wymaga diagnostyki i leczenia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Analizując statystyki międzynarodowych towarzystw, zrzeszających chirurgów plastycznych, można zauważyć, że ginekomastia jest bardzo popularnym wśród mężczyzn problemem – wniosek ten wynika chociażby z analizy danych, dotyczących operacyjnego leczenia ginekomastii. Według statystyk International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS), w ubiegłym roku na świecie wykonano ponad 236 000 zabiegów usuwania ginekomastii.

Jednak operacja to niejedyna metoda leczenia tego schorzenia. W terapii stosuje się różne techniki, a wybór odpowiedniej drogi leczenia uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju ginekomastii oraz przyczyn, jakie wywołały rozrost gruczołów piersiowych. Ginekomastia często nie jest bowiem chorobą samą w sobie, ale objawem zmian, zachodzących w organizmie.

Leczenie ginekomastii: diagnostyka i farmakoterapia

Leczenie ginekomastii rozpoczyna się od diagnostyki

Kluczem do skutecznego leczenia ginekomastii jest odpowiednia diagnostyka, którą może przeprowadzić lekarz pierwszego kontaktu. U pacjentów z podejrzeniem ginekomastii powinien on wykonać badanie palpacyjne m.in. gruczołów piersiowych i jąder, ocenić m.in. stopień owłosienia i poziom otyłości pacjenta, jak również zebrać dokładny wywiad, dotyczący objawów, wskazujących na choroby nerek, wątroby i tarczycy, przyjmowanych leków i stosowania alkoholu. Może również zlecić przeprowadzenie badań hormonalnych oraz USG piersi. Ginekomastia może mieć bowiem bardzo różne przyczyny, w tym choroby onkologiczne, schorzenia metaboliczne, marskość wątroby i choroby nerek, może również wystąpić jako reakcja na przyjmowane przez pacjenta leki bądź objaw zaburzeń czynności tarczycy.

Metody leczenia ginekomastii uzależnione są przede wszystkim od etiologii schorzenia. Inaczej leczy się ginekomastię, wywołaną problemami z wątrobą, a inaczej, jeśli przerost piersi ma podłoże onkologiczne, zazwyczaj jednak terapia skupia się na usunięciu przyczyny, która doprowadziła u danego pacjenta do powstania ginekomastii. W niektórych przypadkach jest to zmiana stosowanych leków na inne, czasem lekarz może zalecić pacjentowi odstawienie przyjmowanych leków lub przeciwnie – rozpoczęcie przyjmowania preparatów, leczących schorzenie, będące źródłem przerostu gruczołu piersiowego.

Jakie są metody zabiegowego leczenia ginekomastii

Przerost męskich piersi może mieć podłoże hormonalne, ale może być również związany z ogólną otyłością

Ginekomastię można również leczyć zabiegowo – metody operacyjne stosowane są zwykle u osób, u których występuje ginekomastia o niewyjaśnionej etiologii, oraz u pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Tu także metoda leczenia uzależniona jest od typu problemu. W przypadku ginekomastii gruczołowej najczęściej stosuje się chirurgiczne wycięcie nadmiaru gruczołu piersiowego, które dodatkowo może być uzupełnione o wycięcie luźnej skóry na piersi oraz przeniesienie brodawki piersiowej na nowe miejsce. Zabieg taki na ogół wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym w warunkach sali operacyjnej, a przeprowadza go specjalista chirurgii plastycznej.

U pacjentów z ginekomastią tłuszczową leczenie zabiegowe polega przede wszystkim na liposukcji, czyli odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z obszaru klatki piersiowej. Zabieg taki może być wykonany różnymi technikami: oprócz klasycznej liposukcji ssącej zastosowanie ma również m.in. liposukcja wibracyjna PAL, liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo i liposukcja wspomagana strumieniem wody Body Jet WAL, która należy do bardzo delikatnych i precyzyjnych metod. Liposukcja ginekomastii tłuszczowej może być także przeprowadzona przy zastosowaniu techniki laserowej, która ma tę dodatkową zaletę, że dzięki oddziaływaniu światła lasera nagrzewa skórę, co poprawia jej napięcie i elastyczność i może działać wspomagająco u osób z nadmiarem luźnej skóry na piersiach.

Zabiegowe leczenie ginekomastii obejmuje liposukcję i chirurgiczne wycięcie gruczołu

U mężczyzn z niewielką ginekomastią tłuszczową alternatywą dla liposukcji może być lipoliza iniekcyjna: małoinwazyjny zabieg, polegający na podaniu w obszar zabiegowy specjalnego preparatu, który prowadzi do rozpuszczenia błon komórek tłuszczowych – uwolniony w ten sposób tłuszcz zostaje wchłonięty przez organizm na drodze naturalnych procesów metabolicznych. Z kolei pacjenci ze znaczną lipomastią mogą skorzystać z jej chirurgicznego usunięcia, które ma tę przewagę nad liposukcją, że umożliwia również redukcję nadmiaru obwisłej, luźnej skóry na piersiach oraz przeniesienie brodawki.

W operacyjnym leczeniu ginekomastii można stosować również połączenie liposukcji oraz chirurgicznego wycięcia: takie zabieg łączony ma zastosowani głównie u tych mężczyzn, u których ginekomastia ma charakter mieszany, czyli przerośnięta tkanka ma charakter częściowo tłuszczowy, częściowo gruczołowy. W takim przypadku tylko jeden zabieg nie jest w stanie całkowicie zlikwidować problemu, natomiast ich połączenie jest w stanie skutecznie usunąć tak tłuszczowy, jak i gruczołowy komponent.

Cena zabiegowego leczenia ginekomastii uzależniona jest przede wszystkim od typu zabiegu, ale także od miasta i placówki. Przykładowo, za chirurgiczne usunięcie ginekomastii w Krakowie trzeba zapłacić co najmniej 5 000 zł, a w Warszawie cena takiego zabiegu może sięgnąć nawet 10 000 zł.

Chirurgiczne leczenie ginekomastii tłuszczowej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.isaps.org;

Autor:

Dodaj komentarz

Lipomastia - co to takiego?

Lipomastia - co to takiego?

Duże piersi od wieków stanowią jeden z atrybutów kobiecości. Problem pojawia się w momencie, kiedy do ich nadmiernego wzrostu dochodzi u mężczyzn. U dorosłych jest to zawsze związane z procesem patologicznym, który może świadczyć o toczącej...

Co to jest lipomastia

Co to jest lipomastia

Otyłość mężczyzn w różnym wieku staje się coraz większym problemem nie tylko Amerykanów i Europejczyków, ale całego świata. Jedną z konsekwencji nadwagi może być lipomastia, która wiąże się z nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej w...