Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia protetycznego. Są rozwiązaniem uniwersalnym, medycznie dostępnym dla większości pacjentów, bezpiecznym i bezbolesnym. Dają spektakularne efekty na wiele lat, warto zatem wiedzieć jakie są ich rodzaje, kto nie może z nich skorzystać, a także ile może kosztować taka implementacja.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Braki w uzębieniu stanowią nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, ponieważ zaburzają funkcję żucia, a także prowadzą do degradacji kości szczęki. Tutaj pomocą w walce o komfort i zdrowie stają się implanty stomatologiczne, które są powszechnie stosowanym zarówno na świecie, jak i w Polsce nowoczesnym uzupełnieniem protetycznym.

Czym są implanty i jakie są ich rodzaje?

Implant zęba to innowacyjny i nowoczesny rodzaj protezy stomatologicznej, której zadaniem jest uzupełnienie czy wręcz odbudowa uzębienia. Zaletą tego typu metody jest jej uniwersalność, ponieważ takie rozwiązanie można zastosować niemalże u wszystkich pacjentów. 

Implanty zębowe od 600 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Jest wiele różnych klasyfikacji implantów, a podstawowy podział dotyczy materiału, z jakiego zostały wykonane. Do wyboru mamy implanty tytanowe oraz cyrkonowe. Pierwszy rodzaj uzupełnień jest stosowany przez specjalistów implantologii już od wielu lat. Tytan jest metalem obojętnym dla organizmu ludzkiego, a przy tym bardzo wytrzymałym. Wszczepiony w kość zrasta się z tkanką kostną w ciągu kilku miesięcy. Drugi typ implantów to nowsze rozwiązanie, które eliminuje ryzyko uwidocznienia metalicznego koloru implantu tytanowego w razie opuszczenia się linii dziąseł. Implanty cyrkonowe (ceramiczne) przypominają ludzką kość, są również dobrze tolerowane przez organizm. Są trwałe, odporne na ścieranie i zmiany temperatury w jamie ustnej.

Wśród implantów wyróżnia się również uzupełnienia jednofazowe i dwufazowe. W pierwszym przypadku zabieg wszczepienia trwa około godziny i efekt jest natychmiastowy. Takie rozwiązanie zaleca się szczególnie w przypadku zębów przednich. Z kolei implanty dwufazowe zakłada się stopniowo, zaczynając od wszczepienia samego implantu, który zastępuje korzeń brakującego zęba. Dopiero, gdy rana się wygoi (po kilku miesiącach), zakładana jest korona zęba. Na implantach montuje się nie tylko pojedyncze korony zębowe, ale również stanowią one bazę dla pełnych mostów protetycznych.

Dlaczego warto wybrać implanty?

Wszczepianie implantu stomatologicznego odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zatem jest bezbolesne i nie trwa długo, jeśli chodzi o sam zabieg. Nie ma ryzyka przesunięcia i dyskomfortu nieobcego protezom ruchomym. Implanty przywracają prawidłowe funkcjonowanie aparatu żucia, a to ma bezpośrednie przełożenie także na działanie całego układu pokarmowego. Nie zniekształcają mowy, a ich obecność pozwala na zachowanie odpowiedniego kształtu kości oraz całego wyglądu twarzy. 

Wszczepienie implantów jest obarczone stosunkowo niewielkim ryzykiem powikłań, które występują najczęściej miejscowo i mają postać opuchlizny, bólu po ustąpieniu znieczulenia czy zasinienia. Wynika to z faktu wprowadzenia ciała obcego do organizmu. 

Kiedy nie można zastosować implantu zębowego?

Istnieje lista podstawowych przeciwwskazań do zastosowania tej metody uzupełnienia braków w uzębieniu. Wymienić tu należy przede wszystkim ciążę, niewyrównaną cukrzycę, nowotwory i zaburzenia krzepliwości krwi, a także AIDS. Do tej listy trzeba jeszcze dodać różnego rodzaju uzależnienia, jak alkoholizm czy narkomania. Pacjent musi mieć również ukończony proces rozwoju kości. Oprócz ogólnych przeciwwskazań brane są jeszcze pod uwagę te wynikające ze stanu zdrowia danego pacjenta oraz jego budowy anatomicznej - urazy w obrębie jamy ustnej oraz wszelkie stany zapalne, a także wady budowy uniemożliwiające zainstalowanie bądź samego implantu, bądź też umieszczenie na nim korony. 

Implanty zębowe
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Ile kosztuje wszczepienie implantu zębowego?

Ceny implantów zębowych różnią się w zależności od ich rodzaju, producenta, a także od miejsca wykonywania zabiegu. Za wszczepienie implantu renomowanej szwajcarskiej marki zapłacimy nawet powyżej 5000 zł. Wybierając inny produkt rozsądnej jakości, koszt wyniesie około 3800 zł. W przypadku tzw. implantacji natychmiastowej cena implantu może osiągnąć nawet 8000 zł. Najdroższe usługi tego typu oferują gabinety i specjaliści z dużych miast, nieco taniej jest w mniejszych aglomeracjach.

Dodaj komentarz

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem...

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas...