Iniekcja doszklistkowa preparatu Jetrea

Jetrea jest preparatem stosowanym w leczeniu leczeniu osób dorosłych cierpiących na objawową trakcję szklistkowo-plamkową (VMT) - chorobę oczu mogącą powodować ciężkie zaburzenia wzroku. Injekcja doszklistkowa preparatu może być u części pacjentów alternatywą dla stosowanego standardowo w przpadkach VMT chirurgicznego zabiegu witrektomii.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Ciało szkliste oka (galaretowata substancja wypełniająca największą przestrzeń gałki ocznej - komorę ciała szklistego) kurczy się z wiekiem, oddzielając od powierzchni siatkówki, co jest naturalnym fizjologicznym zjawiskiem.

U części osób proces ten ulega jednak pewnym zaburzeniom i w efekcie dochodzi do powstania różnych schorzeń: otworu plamki, błony nasiatkówkowej lub zespołu trakcyjnego.

Zespół VMT (ang. Vitreomacular traction), czyli zespół trakcji szklistkowo-plankowej, spowodowany jest adhezją szklistkowo-plamkową (VMA), czyli nieprawidłowo silnym przyleganiem ciała szklistego do centralnej części siatkówki (wrażliwa na światło błona w tylnej części oka) – prowadzi to do powstawania siły pociągającej siatkówkę i w efekcie jej obrzęku oraz zniekształconego i nieostrego widzenia.

Preparat Jetrea w leczeniu VMT

Dotychczas schorzenia związane z zespołem trakcji szklistkowo-plamkowej były leczone wyłącznie operacyjnie – poprzez wykonanie zabiegu witrektomii, czyli wycięcia ciała szklistego a następnie dokonania niezbędnych "napraw" w obrębie gałki ocznej.

Wiosną 2014 roku na rynku polskim pojawił się nowoczesny preparat Jetrea belgijskiej firmy ThromboGenics NV zwierający substancję czynną okryplazminę.

Okryplazmina jest podobna do ludzkiej plazminy, enzymu występującego w warunkach naturalnych w oku, który rozrywa białka łączące ciało szkliste i siatkówkę, odpowiadające za powstawanie adhezji, tym samym zmniejszając obrzęk siatkówki i poprawiając widzenie.

Okryplazmina występująca w leku Jetrea jest produkowana z zastosowaniem metody znanej jako technologia rekombinacji DNA. Jest ona wytwarzana przez komórki drożdży, które otrzymały gen (DNA) umożliwiający produkcję okryplazminy.

Lek Jetrea jest dostępny wyłącznie na receptę w postaci koncentratu, z którego sporządza się roztwór do wstrzykiwań do oka. Musi on zostać przygotowany i podany przez wykwalifikowanego okulistę (specjalistę chorób oczu) mającego doświadczenie w wykonywaniu iniekcji doszklistkowych (zastrzyków do ciała szklistego, galaretowatego płynu wewnątrz oka). Lek podaje się w formie iniekcji doszklistkowej, w znieczuleniu miejscowym jednak na sali operacyjnej, przy zachowaniu pełnej sterylności.

Zalecana dawka to 0,125 mg podawane w pojedynczej iniekcji do chorego oka. Iniekcji nie należy powtarzać, nie powinno się także podawać leku do drugiego oka przez co najmniej 7 dni.

Jetrea – korzyści i działania niepożądane

Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że lek Jetrea skutecznie redukuje adhezję pomiędzy ciałem szklistym a siatkówką, zmniejszając liczbę przypadków, w których konieczny jest zabieg chirurgiczny. Skuteczne leczenie VMA może spowodować odwrócenie zaburzeń wzroku wynikających z zespołu VMT i zapobiec dalszej utracie wzroku związanej z nieleczoną i postępującą trakcją siatkówki.

Wśród możliwych działań niepożądanych wymienia się: męty ciała szklistego (drobne, często nieregularne, ciemne kształty w polu widzenia), ból oka i fotopsję (błyski światła w polu widzenia).

Leku Jetrea nie wolno stosować u pacjentów, u których występuje lub u których podejrzewa się występowanie zakażenia w obrębie gałki ocznej lub w okolicy gałki ocznej.

Działający przy Europejskiej Agencji Leków Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) uznał, że korzyści ze stosowania leku Jetrea przewyższają ryzyko i zalecił przyznanie pozwolenia na dopuszczenie produktu do stosowania w Unii Europejskiej, co nastąpiło w marcu 2013 r.

Jetrea nie znajduje się obecnie na liście leków refundowanych. Cena preparatu wraz z jego aplikacją w prywatnej klinice okulistycznej wynosi ok. 16 tys. zł (cennik Ośrodka Okulistyki Klinicznej "Spektrum" we Wrocławiu oraz "Laguna Medical" w Gdyni/Gdańsku/Bydgoszczy/Pile/Warszawie).

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Iniekcja doszklistkowa preparatu Jetrea

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…