Iniekcja doszklistkowa preparatu Ozurdex

Ozurdex jest to implant zawierający 700 mikrogramów deksametazonu, umieszczany w ciele szklistym gałki ocznej. Stosowany jest w leczeniu obrzęku plamki żółtej, który może się objawiać zaburzeniami w centralnej części pola widzenia.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Deksametazon, który jest substancją aktywną zawartą w preparacie Ozurdex używany jest w medycynie od wielu lat. Z danych Europejskiej Agencji Leków wynika, że w postaci implantu doszklistkowego jest dostępny na rynku europejskim dopiero od 27 lipca 2010r. Zaletą takiej formy podania leku jest jego stałe uwalnianie przez okres kilku miesięcy oraz to, że działa bezpośrednio w miejscu implantacji. To z kolei pozwala na wyeliminowanie ogólnoustrojowych skutków ubocznych charakterystycznych dla glikokortykosteroidów.

Podczas zabiegu do ciała szklistego wszczepia się jeden implant. Jeśli zostanie zaobserwowana poprawa. a następnie pogorszenie widzenia, lekarz może się zdecydować na podanie kolejnego implantu. Jeśli po podaniu preparatu wzrok ulegnie poprawie i nie pogorszy się z upływem czasu, nie ma konieczności powtarzania procedury.

Kiedy stosuje się preparat Ozurdex?

Głównym wskazaniem do stosowania doszklistkowego implantu z deksametazonem są zaburzenia w centralnej części pola widzenia, spowodowane obrzękiem plamki żółtej. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy  zablokowaniu ulegają żyły odpowiedzialne za odprowadzanie krwi z tylnej części gałki ocznej. Drugą co do częstości przyczyną obrzęku plamki są cukrzycowe zmiany w naczyniach krwionośnych, jednak w tym przypadku Ozurdex jest stosowany tylko u części pacjentów, po dokładnej analizie potencjalnych zysków i ryzyka wynikającego z jego użycia. Preparat Ozurdex jest również wykorzystywany w leczeniu nieinfekcyjnego zapalenia błony naczyniowej tylnej części gałki ocznej.

Przeciwwskazaniem do implantacji preparatu jest zakażenie gałki ocznej lub jej okolicy, jaskra, uszkodzenie tylnej torebki soczewki oraz uczulenie na składniki preparatu.

Podczas badań klinicznych skuteczność terapii była mierzona poprawą skorygowanej ostrości wzroku (BVCA- best corrected visual acuity), czyli wzrostem ilości liter, jaką pacjent był w stanie przeczytać w trakcie standardowego badania oka, w stosunku do stanu przed implantacją. Producent podaje, że spośród 226 osób, którym zaimplantowano preparat Ozurdex, w 60. dniu badania u 67 (30%) pacjentów zaobserwowano wzrost BVCA o możliwość przeczytania przynajmniej 15 liter więcej, niż przed podaniem leku. Dla porównania taka poprawa wystąpiła tylko u 12% osób, u których zastosowano placebo.

Badania kliniczne przeprowadzone przez producenta potwierdziły również skuteczność działania preparatu Ozurdex w leczeniu zapalenia błony naczyniowej tylnej części oka. Za wyleczenie uznawano zmętnienie ciała szklistego- które jest uznawane za wykładnik braku zapalenia- na poziomie "0". W 8 tygodni od implantacji preparatu u 47% leczonych zmętnienie ciała szklistego wynosiło "0". Dla porównania wśród chorych którzy otrzymali placebo, zmętnienie ciała szklistego na poziomie "0" uzyskało 12% pacjentów.

Jak każdy lek lub procedura medyczna, implantacja preparatu Ozurdex niesie z sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Po umieszczeniu implantu w ciele szklistym, jak podaje producent, u 7- 22% pacjentów występuje zaczerwienienie gałki ocznej, które wynika z samego zabiegu, a nie z działania leku. Jednymi z częstszych efektów ubocznych są wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, występujący u 25% pacjentów oraz ból gałki ocznej występujący u 8% osób poddanych zabiegowi implantacji. Do rzadszych działań niepożądanych należą zaćma, oddzielenie ciała szklistego oraz ból głowy.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Iniekcja doszklistkowa preparatu Ozurdex

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…