Intymne piękno: najpopularniejsze zabiegi ginekologii estetycznej

Chirurgia plastyczna staje się z roku na rok coraz bardziej popularna, oferując pacjentom coraz szerszą gamę zabiegów. Obecnie sięga też tam, gdzie wzrok nie sięga – do żeńskich narządów płciowych, dając kobietom możliwość poprawy ich wyglądu i funkcjonalności. Plastyka warg sromowych, rewitalizacja pochwy, augmentacja punktu G – to tylko część oferty ginekologii plastycznej, a zabiegi mogą być przeprowadzane zarówno techniką operacyjną, jak i mniej inwazyjnymi metodami.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Ginekologia plastyczna, nazywana też estetyczną, jeszcze nie tak dawno temu uważana była za fanaberię, a w ogóle to mało kto o niej słyszał. Sytuacja ta błyskawicznie się jednak zmienia i każdego roku przybywa kobiet, które chcą poprawić wygląd lub funkcjonalność swoich narządów płciowych. Zdecydowanie najpopularniejszą procedurą chirurgii plastycznej jest labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych większych lub mniejszych: według danych, zgromadzonych przez International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS), w 2016 roku na świecie wykonano ponad 138 000 zabiegów labioplastyki, aż o 45% więcej, niż w roku poprzednim, gdy było ich nieco ponad 95 000. Plastyka pochwy znajdowała się w ubiegłym roku na 16. miejscu najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej na świecie. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Jednak plastyka pochwy to niejedyne, co ginekologia plastyczna ma kobietom do zaoferowania. Lista zabiegów jest długa i bardzo różnorodna, obejmując zarówno procedury, eliminujące poporodowe uszkodzenia narządów płciowych, jak i zabiegi, poprawiające satysfakcję seksualną kobiet w okresie menopauzy.

Jakie zabiegi ginekologii plastycznej są najbardziej popularne?

Jednym z najpopularniejszych zabiegów ginekologii estetycznej jest labioplastyka

Wspomniana już labioplastyka, będąca najczęściej wykonywaną operacją z zakresu ginekologii plastycznej, to operacyjny zabieg, którego celem jest korekta wielkości i kształtu warg sromowych mniejszych lub większych. Zabieg ma zastosowanie przede wszystkim u kobiet z przerostem (hipertrofią) warg sromowych, co może znacząco wpływać na ich życie, obniżając jego komfort oraz zmniejszając poziom satysfakcji seksualnej.

Zbyt duże, nadmiernie rozrośnięte wargi sromowe mniejsze lub większe utrudniają lub wręcz uniemożliwiają uprawianie niektórych sportów (np. jazdy na rowerze), ograniczają kobietę w kwestii wyboru bielizny i mogą sprawiać ból, a ponadto nierzadko są przyczyną kompleksów i niezadowolenia z własnego wyglądu. Labioplastyka pomaga rozwiązać ten problem poprzez chirurgiczną redukcję nadmiaru tkanki w obrębie warg sromowych oraz nadanie im odpowiedniego kształtu. Zabieg taki, wykonywany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, trwa około pół godziny i wymaga wstrzymania się od aktywności seksualnej przez okres około 4-46 tygodni.

Ginekologia estetyczna cieszy się coraz większą popularnością

Część kobiet decyduje się na zabiegi ginekologii plastycznej w celu korekcji uszkodzeń w obrębie narządów płciowych, jakie pojawiły się u nich na skutek porodu. Do najczęstszych negatywnych następstw porodu siłami natury należy nadmierne rozciągnięcie pochwy i krocza lub blizny, powstałe w wyniku nacinania krocza podczas porodu. Oba te problemy można rozwiązać z pomocą zabiegów ginekologii plastycznej. Poporodowa plastyka pochwy, polegająca na chirurgicznym zwężeniu pochwy, poprawia napięcie mięśni i wzmacnia je, co eliminuje luźność tych okolic i poprawia wygląd miejsc intymnych, a także satysfakcję seksualną kobiety. Również korekta blizn po nacięciu i szyciu krocza ma pozytywny wpływ zarówno na wygląd krocza, jak i na jakość doznań seksualnych.

Do stosunkowo popularnych zabiegów ginekologii plastycznej zalicza się też liposukcja wzgórka łonowego, likwidująca problem nadmiaru tkanki tłuszczowej w tej partii ciała, oraz plastyka napletka łechtaczki (hoodoplastyka) – celem tego zabiegu jest odsłonięcie łechtaczki poprzez usunięcie pokrywającego ją fałdu skórnego, co może mieć istotny wpływ na satysfakcję z życia seksualnego, może też poprawić zadowolenie kobiety z wyglądu miejsc intymnych.

Małoinwazyjne zabiegi ginekologii estetycznej

Dzięki ginekologii estetycznej można usunąć problem suchości pochwy

Procedury ginekologii plastycznej, podobnie jak wiele innych zabiegów z różnych dziedzin medycyny, mogą być przeprowadzane nie tylko technikami operacyjnymi. Alternatywą dla klasycznych operacji w wielu przypadkach mogą być znacznie mniej inwazyjne zabiegi z wykorzystaniem laserów czy specjalistycznych preparatów. Oczywiście, nie wszystkie procedury mogą być wykonane bez skalpela, nie w każdym również przypadku efekty zabiegu małoinwazyjnego będą równie długotrwałe i satysfakcjonujące, jak w przypadku klasycznej operacji, niemniej jednak wiele problemów, rozwiązywanych w ginekologii plastycznej operacyjnie, można również rozwiązać z zastosowaniem mniej obciążających metod.

Bardzo popularne w ginekologii estetycznej są różnego rodzaju wypełniacze. Mają one zastosowanie m.in. w zabiegach, których celem jest korekta zmian, jakie w obrębie kobiecych narządów płciowych zaszyły na skutek upływu czasu. Do takich zmian zalicza się np. atrofia, czyli zanik warg sromowych, suchość i utrata elastyczności pochwy – te problemy można rozwiązać właśnie za pomocą małoinwazyjnych zabiegów z zastosowaniem wypełniaczy. Wypełnianie i ujędrnianie warg sromowych kwasem hialuronowym (najczęściej stosowane są dedykowane ginekologii estetycznej preparaty Desirial i Desirial Plus) przywracają objętość wargom sromowym, co może mieć istotny wpływ nie tylko na wygląd okolic intymnych, ale też na samopoczucie kobiety. Alternatywą dla kwasu hialuronowego może być własny tłuszcz pacjentki, który ma tę zaletę, że jego zastosowanie nie niesie ze sobą ryzyka reakcji alergicznych. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego stosuje się również do uwypuklania punktu G, co umożliwia zwiększenie intensywności doznań seksualnych.

Zabiegi ginekologii plastycznej poprawiają estetykę i funkcjonalność kobiecych narządów płciowych

W zabiegach ginekologii plastycznej wykorzystywane są również nowoczesne lasery. Bardzo popularną procedurą jest laserowe leczenie nietrzymania moczu – problemu, który również często towarzyszy okresowi menopauzy. Światło lasera, obkurczając mięśnie dna macicy, przywraca im odpowiednią sprężystość i napięcie, dzięki czemu zmniejsza się kąt nachylenia cewki moczowej, co z kolei prowadzi do zmniejszenia objawów nietrzymania moczu. Innym zabiegiem z wykorzystaniem lasera jest laserowe obkurczanie pochwy, którego celem jest poprawa elastyczności pochwy i przywrócenie jej odpowiedniego nawilżenia, a także odbudowa błony śluzowej. Podczas zabiegu dochodzi do fototermicznego obkurczenia pochwy, światło lasera stymuluje też produkcję nowego kolagenu.

Małoinwazyjnym zabiegiem ginekologii plastycznej jest również lifting krocza nićmi Vaginal Narrower, którego celem jest poprawa napięcia mięśni w obrębie krocza i tkanek. Efektem procedury jest zmniejszenie wejścia do pochwy i poprawa wyglądu okolic intymnych, a także zwiększenie jędrności tkanek.

Plastyka warg sromowych mniejszych / większych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.isaps.org;

Dodaj komentarz

Labioplastyka: o co w tym chodzi?

Labioplastyka: o co w tym chodzi?

Choć minęły już czasy, kiedy ginekologia estetyczna była nieco wstydliwą nowością, to zabiegi tego rodzaju wciąż nie są bardzo rozpowszechnione. Część kobiet nie ma pojęcia, że ich problemy, dotyczące budowy czy funkcjonowania okolic...

Plastyka warg sromowych - co to za zabieg?

Plastyka warg sromowych - co to za zabieg?

Medycyna klasyczna estetyczna oferują szereg zabiegów odmładzających i upiększających. Zwykle stosowane są na twarz i szyję, ale jak się okazuje wygląd miejsc intymnych również jest ważny dla wielu kobiet. Operacje plastyczne narządów...

Labioplastyka - zabieg nie tylko estetyczny

Labioplastyka - zabieg nie tylko estetyczny

Obecnie można poprawić wygląd każdej części ciała. Niektóre zabiegi pozostają jednak bardzo kontrowersyjne, co nie jest całkowicie słuszne. Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, wciąż jeszcze przez wielu osób traktowana jest jako...