Jak działa kwas hialuronowy?

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest jedną z substancji, które zrobiły zawrotną karierę w gabinetach kosmetycznych, medycynie estetetycznej i nie tylko. Nawilża, zmniejsza zmarszczki, ujędrnia skórę, powiększa usta i piersi. Czym jest i jak działa ten eliksir młodości?

Kwas hialuronowy jest rodzajem polisacharydu (cukru złożonego), występującym naturalnie u wszystkich żywych organizmów w formie biopolimeru. U ludzi występuje m.in. w skórze, włosach, stawach, dziąsłach, gałce ocznej oraz jest składnikiem płynu łzowego. Charakteryzuje się bardzo dużą zdolnością do wiązania wody w skórze, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie i utrzymanie elastyczności - jedna cząsteczka kwasu może związać ze sobą ok. 250 cząsteczek wody. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Kwas hialuronowy wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, w ponad 50% występując w skórze. Chroni on także naskórek przed uszkodzeniami zewnętrznymi i przyśpiesza gojenie się ran. Wraz z wiekiem jego poziom obniża się – u czterdziestolatki jest go o połowę mniej niż u dwudziestolatki - co ma wpływ na degenerację włókien kolagenowych, zmniejszenie ilości elastyny w skórze i objawia się m.in. utratą jędrności i powstawaniem zmarszczek.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie

Ampułka kwasu hialuronowegoźródło: universalcompanies.com

Po raz pierwszy kwas hialuronowy wyizolowany został z oka wołu, przez długi czas pozyskiwano go z grzebieni kogucich i pępowin, zaś obecnie na coraz szerszą skalę wytwarzany jest przy użyciu metod biotechnologicznych z wykorzystaniem szczepów bakterii Streptoccocus. Otrzymywany w ten sposób produkt charakteryzuje się wysoką biozgodnością, czyli jest niemal identyczny z naturalnym, występującym w organizmie kwasem hialuronowym. Dlatego też jego aplikowanie nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji (alergie, podrażnienia, zaczerwienienie, pieczenie). Kwas hialuronowy znalazł szerokie spektrum zastosowań w różnych dziedzinach medycyny, takich jak:

  • medycyna estetyczna – wypełniacze żelowe na bazie kwasu hialuronowego wykorzystywane są do wygładzania zmarszczek, powiększania ust i piersi, a także zabiegów korekty kształtu warg sromowych i powiększania penisa
  • okulistyka – sole kwasu hialuronowego (hialurioniany) znalazły zastosowanie w leczeniu zespołu suchego oka oraz wykorzystywane są trakcie operacji zaćmy, jaskry i przeszczepu rogówki. Jest składnikiem kropli do oczu oraz płynów do soczewek kontaktowych
  • ortopedia – kwas hialuronowy aplikowany miejscowo w postaci zastrzyków na zmiany zwyrodnieniowe stawów (wiskosuplementacja) zwiększa śliskość chrząstki stawowej i lepkość płynu stawowego
  • ginekologia - zwalcza stany zapalne i wspomaga gojenie ran pooperacyjnych szyjki macicy, sromu i pochwy

Z uwagi na to, że kwas hialuronowy dość wchłania się z z biegiem czasu, zabiegi trzeba powtarzać, czasem nawet 2 razy w ciągu roku - to już zależy od indywidualnych predyspozycji każdego organizmu. Jest to jego wadą, ale jednocześnie i zaletą. Jeśli efekt zabiegu jest inny od zakładanego lub pacjent zmieni zdanie wystarczy poczekać na samoistne wchłonięcie się substancji, bez potrzeby ponownej ingerencji lekarza. Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu hialuronowego są m.in. zaburzenia krzepnięcia krwi, okres ciąży i karmienia piersią, silna alergia i opryszczka.Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »Komentarze (1)

Kate 3 lata temu

fajnie, można przeczytać wiele informacji na temat medycyny estetycznej jak również kwasu hialuronowego. Kwas to idealne rozwiązanie do korekcji, modelowania usuwania zmarszczek:)i co najważniejsze jest to bezpieczny preparat, o ile pochodzi z pewnego źródła Odpowiedz

Jakimi metodami można usunąć "kurze łapki"?

Jakimi metodami można usunąć "kurze łapki"?

Kurze łapki, czyli promieniście układające się zmarszczki w okolicy zewnętrznego kącika oka sprawiają, że twarz wygląda na starszą i bardziej zmęczoną. Istnieje wiele metod, które pozwalają na wypełnienie zmarszczek oraz na odmłodzenie... więcej »

Kwas hialuronowy w zabiegach medycyny estetycznej

Kwas hialuronowy w zabiegach medycyny estetycznej

Ortopedia, okulistyka czy medycyna estetyczna stanowią tylko kilka dziedzin medycyny, które wykorzystują potencjał kwasu hialuronowego. W przypadku ostatniej z wymienionych ów związek ma szczególne znaczenie – zabiegi z zastosowaniem kwasu... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.