Jak pielęgnować skórę głowy po zabiegu przeszczepu włosów

Jak pielęgnować skórę głowy po zabiegu przeszczepu włosów

Coraz większe przywiązywanie wagi do wyglądu zewnętrznego we współczesnym świecie powoduje, że leczeniem łysienia zainteresowanych jest coraz więcej osób. Jedną z najnowocześniejszych metod, która jednocześnie gwarantuje trwałe i skuteczne efekty leczenia tego schorzenia, jest zabieg przeszczepu włosów.

Najczęściej występującym typem łysienia u mężczyzn jest tzw. łysienie androgenowe, u którego podłoża leżą zazwyczaj uwarunkowania genetyczne. Nadwrażliwość mieszków włosowych na pochodną testosteronu, czyli dihydrotestosteron (DHT), powoduje ich obkurczanie się i skutkuje zahamowaniem produkcji włosów. Do wypadania włosów dochodzi najczęściej w okolicy czoła i skroni pacjenta - w tych miejscach mieszki włosowe są bowiem najbardziej wrażliwe na działanie DHT. Leczenie łysienia metodą transplantacji włosów pozwala skutecznie zlikwidować problem nadmiernego wypadania włosów, niezależnie od typu łysienia i miejsca, w którym włosy są najbardziej przerzedzone. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zabieg przeszczepu włosów polega najogólniej na pobraniu mieszków włosowych z okolic skóry głowy, nieobjętych procesem wypadania włosów, i następczego ich przeszczepienia w miejsca skóry głowy, które pozbawione są włosów. By efekty były trwałe i satysfakcjonujące, po zabiegu należy przestrzegać kilku zaleceń, które dotyczą przede wszystkim prawidłowej pielęgnacji skóry głowy.

Pielęgnacja skóry głowy po zabiegu przeszczepu włosów

Po zabiegu transplantacji włosów mieszki włosowe potrzebują czasu, zazwyczaj 3-5 dni, na odpowiednie wgojenie się w skórę głowy. Specjaliści zalecają, by w tym czasie pacjent unikał picia alkoholu, palenia papierosów i nie nadużywał kawy. Mogące wystąpić po zabiegu bóle głowy dobrze reagują na ogólnodostępne środki przeciwbólowe, takie jak np. paracetamol. Obrzęk skóry głowy, występujący częściej po większych zabiegach, można łagodzić, stosując krótkotrwale zimne okłady. W zmniejszaniu dolegliwości pomaga także odpowiednia higiena snu. Spanie z głową uniesioną pod kątem 45 stopni pomaga w zwalczaniu powstającego obrzęku skóry głowy.

Tworzące się strupy i proces ich odpadania, rozpoczynający się od około końca pierwszego tygodnia od zabiegu przeszczepu włosów, często powoduje uczucie swędzenia. Strupy powinny odpadać samoistnie, nie należy ich drapać, proces ten można wspomóc poprzez regularny masaż skóry głowy z użyciem odpowiednich oliwek.

Bezpośrednio po transplantacji może dojść do wypadania przeszczepionych włosów. Ma to związek z szokiem pooperacyjnym i przejściem włosów w fazę uśpienia. Przeszczepione włosy zaczynają rosnąć dopiero po upływie około 12 tygodni po operacji, a finalny efekt uzyskuje się dopiero po 6-12 miesiącach. 

W pierwszej dobie po zabiegu transplantacji włosów skórę głowy oczyszcza się z wykorzystaniem sterylnego roztworu soli fizjologicznej i jałowych gazików. Usuwane są przy ich pomocy resztki ognisk krwi i osocza, które powstały podczas procedur medycznych związanych z przeprowadzonym przeszczepem włosów.

Pod koniec pierwszego tygodnia od przebytego przeszczepu można myć włosy z użyciem delikatnych szamponów dziecięcych lub z wykorzystaniem roztworów odkażających. Należy stosować ciepłą wodę, a włosy powinno się delikatnie dotykać bez ich masowania, raz dziennie. Nakładanie odżywek, wcieranie oliwek i innych maści nie jest zalecane. Począwszy od drugiego tygodnia można rozpocząć lekkie masowanie skóry głowy podczas mycia włosów. Pacjent powinien chronić włosy przed źródłami natężonego światła, m.in. ostrego słońca lub solarium, przez okres około 6 tygodni.

Prawidłowo przeprowadzony i wykonany zabieg przeszczepu włosów gwarantuje długotrwały i pozytywny efekt korekcji schorzenia jakim jest  wypadanie włosów. Jednakże, poza odpowiednią pielęgnacją skóry głowy i włosów w okresie bezpośrednio po zabiegu, należy pamiętać o długoterminowych czynnikach, których unikanie lub stosowanie poprawia stan włosów.

Destrukcyjny wpływ, jaki na stan włosów ma ich farbowanie czy korzystanie z suszarek lub prostownic, powinien być wzięty pod uwagę przez każdego chorego. Ostatnio wśród mężczyzn dużą popularnością cieszy się tzw. męski kok. Należy jednak pamiętać, że  upinanie włosów w sposób powodujący ich nadmierny ucisk, powoduje  przyspieszenie procesu łysienia.

Przeszczep włosów FUE u mężczyzn
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.nahrs.org, www.thedoctorstv.com

Dodaj komentarz

Zalety leczenia łysienia metodą FUE

Zalety leczenia łysienia metodą FUE

Jedną z metod leczenia łysienia są zabiegi techniką FUE. Wśród jej zalet można wymienić chociażby znaczną liczbę przeszczepianych podczas jednej procedury włosów, ale i to, że po zabiegu u pacjentów nie pozostają wyraźnie widoczne blizny.... więcej »

Leczenie łysienia męskiego metodą FUE

Leczenie łysienia męskiego metodą FUE

Łysienie to problem większości mężczyzn, jednak nowoczesne metody transplantacji włosów potrafią skutecznie ukryć utratę włosów. Leczenie łysienia metodą FUE jest odpowiednie szczególnie dla tych, którzy preferują krótko ostrzyżone... więcej »

Transplantacja włosów FUE u mężczyzn

Transplantacja włosów FUE u mężczyzn

Utrata włosów dotyka przede wszystkim mężczyzn, co ma głównie podłoże genetyczne. ISHRS szacuje, że blisko 85% zabiegów transplantacji włosów na świecie wykonuje się właśnie na pacjentach płci męskiej, a coraz popularniejszą metodą... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.