Jak powstają grudki perliste?

Samoistnie pojawiające się, grudkowe zmiany, zwykle na obrzeżu żołędzi prącia - tymi tworami mogą być tzw. grudki perliste. Mogą one wzbudzać myśl o zarażeniu się jakąś chorobą weneryczną, jednak tak naprawdę nie są groźne - nie stanowią bowiem ani objawu, ani jakiejkolwiek jednostki chorobowej.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Zmiany pojawiające się w obrębie narządów rozrodczych zazwyczaj wywołują niepokój. Z ich powodu część chorych zaczyna szukać pomocy lekarskiej, inni z kolei ograniczają swoją aktywność seksualną z powodu wstydu czy strachu przed zarażeniem innej osoby. 

Nie wszystkie z tych stanów powinny budzić lęk - część z nich jest zupełnie niegroźna, do takowych zaliczane są właśnie grudki perliste.

Przyczyna rozwoju grudek perlistych w obrębie męskich narządów płciowych

Grudki perliste (ang. pearly penile papules, PPP) przybierają zwykle postać drobnych (wielkości do 4 mm), kopułowatego lub wydłużonego kształtu zmian, lokujących się zazwyczaj w okolicy żołędzi prącia. Typowo rosną symetrycznie, w jednym lub kilku rzędach. Ich kolor jest perłowy bądź cielisty, zbudowane są one z całkowicie normalnych komórek nabłonka; nie wywołują żadnych objawów, nie są bolesne. Czasami są tak niewielkie, że posiadający je mężczyzna w ogóle ich nie zauważa.

Portal Medscape.com podaje, że rozpowszechnienie tej zmiany dotyczy od 8 do 48% populacji męskiej Stanów Zjednoczonych. Najczęściej pojawia się ona po 20., 30. roku życia, wraz z wiekiem częstość jej występowania maleje.

Podkreślić należy, że grudki perliste nie stanowią jednostki chorobowej, nie można się nimi (lub kogoś) zarazić. Ich obecność nie wynika z braku higieny - czynniki odpowiadające za pojawianie się zmian nie zostały dotychczas poznane. Aktualnie przeważa pogląd, że jest to prostu jeden z prawidłowych wariantów anatomicznych skóry prącia.

Problem częściej występuje u pacjentów nieobrzezanych - jednak i w tym wypadku związek tego stanu z obecnością zmian skórnych nie jest jasny. Zauważono jednak, że u części mężczyzn, u których pojawiły się w trakcie życia grudki, a później przebyli oni zabieg usunięcia części napletka, często znikały one samoistnie.

Zmiany nie upośledzają funkcjonowania w zakresie pożycia intymnego, nie są też stanem przednowotworowym ani związanym ze zwiększonym ryzykiem rozwoju rozrostów złośliwych, nie wymagają więc jakiegokolwiek leczenia. Mogą one jednak mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie społeczne mężczyzny i jego samoocenę, skutkując jej zaniżeniem. W takich wypadkach grudki można usunąć chirurgicznie, z zastosowaniem krioterapii lub poprzez użycie lasera CO2.

Zmiany pod postacią grudek perlistych nie są chorobą, jak wspomniano już wcześniej, jednak gdy pacjent zauważy obecność jakichś nowych zmian na skórze swoich narządów rozrodczych, warto byłoby skonsultować się z dermatologiem - w różnicowaniu tej jednostki pod uwagę trzeba wziąć (mogące przybierać podobny obraz kliniczny) kłykciny kończyste, czyli zmiany wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz polipy skórne i mięczaka zakaźnego.

Opracowano na podstawie: www.emedicine.medscape.com; www.ncbi.nlm.nih.gov; www.dermnetnz.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie grudek perlistych prącia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…