Jak powstają pajączki naczyniowe na nogach?

Pajączki naczyniowe nóg to nie tylko defekt kosmetyczny, ale często także jeden z pierwszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Gdy na nogach pojawią się poszerzone naczynka krwionośne należy zasięgnąć porady chirurga naczyniowego w celu stwierdzenia przyczyny ich powstawania, ponieważ u podłoża tych zmian mogą leżeć poważne schorzenia naczyniowe.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Pajączki naczyniowe (teleangiektazje) to poszerzone (do 1 mm) naczynia żylne znajdujące się w skórze właściwej. Mogą mieć barwę niebieską, fioletową, purpurową lub czerwoną. Swoją nazwę zawdzięczają kształtom przypominającym pajęczą sieć.  Razem z żylakami kończyn dolnych stanowią problem dotyczący około 50% kobiet między 40. a 60. rokiem życia i 75% kobiet powyżej 60. roku życia. Jest to również powszechny problem wśród populacji męskiej i dotyczy 25% mężczyzn między 30. a 60. rokiem życia i 50% mężczyzn powyżej 60. roku życia. Teleangiektazje najczęściej występują na kończynach dolnych i w wielu przypadkach stanowią  jedynie defekt kosmetyczny.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Przyczyną ich powstawania jest wtórne rozszerzenie drobnych naczyń żylnych kończyn dolnych pod wpływem wysokiej temperatury (opalanie, sauna, gorące kąpiele). Pajączki naczyniowe mogą również powstać wtórnie do stosowania antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej (wynik działania estrogenów na naczynia krwionośne), glikokortykosteroidów (miejscowo na skórę w celu leczenia jej stanów zapalnych i odczynów alergicznych lub ogólnoustrojowo ze wskazań lekarskich), w ciąży (w wyniku utrudnionego odpływu krwi z kończyn dolnych i zmian hormonalnych), u osób otyłych, a także w wyniku urazów fizycznych, defektów struktury ścian naczyń krwionośnych (liczne choroby tkanki łącznej) i jako wynik predyspozycji genetycznych (przyczyna pierwotna).

Ważnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu teleangiektazji jest częste i długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej. W wyniku działania sił grawitacyjnych dochodzi do zastoju krwi i następczego wzrostu ciśnienia w żyłach kończyn dolnych, co doprowadza do stopniowego uszkodzenia drobnych naczynek. Dodatkowo, stojąc  lub siedząc przez dłuższy czas w bezruchu odpływ krwi żylnej  z nóg nie jest wspomagany przez tzw. pompę mięśniową, czyli ucisk mięśni łydek na żyły, który usprawnia krążenie żylne. Podczas chodzenia, biegania, jazdy na rowerze i innych aktywności fizycznych praca mięśni ułatwia odpływ krwi z nóg, czego nie obserwujemy podczas stania. W związku z tym osoby, które np. z racji wykonywanego zawodu są zmuszone do długotrwałego unieruchomienia powinny okresowo wykonywać rytmiczne skurcze mięśni nóg, w miarę możliwości co pewien czas przespacerować się, wykonać kilka przysiadów lub po prostu rozmasować nogi w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju pajączków naczyniowych i żylaków kończyn dolnych. Aby uniknąć tego problemu warto również odpoczywać z nogami uniesionymi nieco w górę, aby usprawniać odpływ krwi żylnej z nóg, zadbać o regularną aktywność fizyczną i prawidłową masę ciała.

Zamykanie pajączków

Czasem pojawienie się na nogach teleangiektazji jest pierwszym objawem poważnego schorzenia żył kończyn dolnych - przewlekłej niewydolności żylnej. W związku z tym w przypadku zauważenia u siebie pajączków naczyniowych  należy zgłosić się do chirurga naczyniowego, który zaproponuje możliwości leczenia tego defektu, a także przeprowadzi diagnostykę w celu  wykluczenia przewlekłej niewydolności żylnej.

Przewlekła niewydolność żylna ( z ang. CVI- chronic venous insuffciency) jest stanem, w którym dochodzi do zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych na skutek obecności zwężeń naczyniowych lub wstecznego przepływu krwi (refluksu), będącego wynikiem uszkodzenia zastawek żylnych. Jest to schorzenie wieloczynnikowe,  ale zawsze w jego następstwie dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi w układzie żylnym i uszkodzenia w pierwszej kolejności drobnych, delikatnych naczyń żylnych znajdujących się w skórze właściwej, co obserwujemy w postaci pajączków naczyniowych. Badaniem pozwalającym na stwierdzenie, czy problem teleangiektazji to tylko defekt kosmetyczny, czy objaw poważnej z medycznego punktu widzenia choroby jest USG Doppler żył kończyn dolnych.

Teleangiektazje są defektem kosmetycznym, który można usunąć za pomocą licznych dostępnych metod leczniczych. Należy pamiętać, że mogą one być także pierwszym sygnałem alarmowym wskazującym na poważną chorobę żył kończyn dolnych, dlatego ich zauważenie nie może być bagatelizowane i wymaga pogłębionej diagnostyki.

Laserowe usuwanie popękanych naczynek
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Chirurgia p. red. Wojciecha Noszczyka, PZWL 2009, Interna Szczeklika p. red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna 2013, Spider Veins (Telangiectasias) Ann Pietrangelo, George Krucik MD 2012.

Dodaj komentarz

Laserowe usuwanie popękanych naczynek - co to za zabieg?

Laserowe usuwanie popękanych naczynek - co to za zabieg?

Nieestetyczne, pękające podskórne naczynka krwionośne to dość powszechny problem, dotyczący ok. 40% kobiet oraz 15% mężczyzn. Pojawiają się najczęściej na nogach oraz twarzy, nierzadko prowadząc do poważnych defektów estetycznych....

Metody leczenia pajączków na nogach

Metody leczenia pajączków na nogach

Pojawienie się teleangiektazji, czyli pajączków naczyniowych na kończynach dolnych, może mieć wiele przyczyn, istnieje także kilka skutecznych metod ich usuwania. Do likwidacji tzw. "pajączków" na nogach stosuje się zazwyczaj skleroterapię,...

Zamykanie pajączków na nogach laserem

Zamykanie pajączków na nogach laserem

Pajączki naczyniowe są często spotykanym defektem kosmetycznym kończyn dolnych. Przybierają one postać drobnych, krętych i prześwitujących przez skórę z racji płytkiego położenia naczynek żylnych o zabarwieniu czerwonym bądź niebieskim....