Jak powstaje przepuklina kresy białej

Jak powstaje przepuklina kresy białej

Przepuklina (łac. hernia) jest patologicznym uwypuklenie zawartości jamy ciała przez naturalnie istniejący otwór w powłokach lub też przez otwór nabyty. Otwór nabyty powstaje w miejscu o obniżonej oporności w wyniku zbyt dużego ciśnienia w jamie brzusznej, które może być między innymi wynikiem nadwagi lub intensywnej pracy fizycznej. Zaawansowaną przepuklinę możemy wyczuć lub nawet zobaczyć i ma ona postać miękkiego guzka pod skórą. Przepuklina może być odprowadzalna i pojawiać się, na przykład tylko podczas kaszlu, jednak zawsze istnieje ryzyko jej uwięźnięcia.

Przepuklina kresy białej (łac. Dehiscentio linea albae) występuje u 3-5% populacji, jak możemy przeczytać w Chirurgii Wojciecha Noszczyka. Pojawia się ona zwykle między 20. a 50. rokiem życia, a jej wrotami jest otwór znajdujący się między włóknami kresy białej, czyli rozstępie mięśni prostych brzucha. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Przepuklina kresy białej występuje najczęściej u otyłych mężczyzn, jednak może dotyczyć również kobiet i rozwija się u nich przeważnie w czasie ciąży. Przepuklina przeważnie ma postać guzka wielkości orzecha laskowego i polega na uwypuklaniu się tkanki podskórnej, którą najczęściej jest tkanka tłuszczowa.

Przepuklina kresy białej - jak powstaje

Kresa biała łączy mięśnie brzucha z obu stron ciała i przebiega w linii pośrodkowej od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego i stanowi ona miejsce, które jest bardzo podatne na powstawanie przepuklin. Wrotami przepukliny jest otwór zlokalizowany pomiędzy włóknami kolagenowymi, o średnicy około 1 cm.

Przepuklina kresy białej powstaje często u osób cierpiących z powodu schorzeń takich jak zespół Marfana czy zespół Ehlersa i Danlosa, które cechują się defektami tkanki łącznej, polegającymi na zaburzeniach metabolizmu kolagenu. Ryzyko powstawania przepukliny wzrasta także u osób starszych, u których dochodzi do osłabienia tkanek i obniżenia ich jakości. Powłoki brzuszne są osłabione również u dzieci w okresie wzrostu.

Jednak predyspozycje genetyczne czy okresy intensywnego wzrostu nie stanowią głównego zagrożenia rozwinięcia się przepukliny kresy białej, która pojawia się zwykle u młodych dorosłych. Narządy w jamie brzusznej ułożone są w określonym porządku i wraz z przytrzymującymi je mięśniami i rozcięgnami stanowią spójną całość, której harmonia może zostać zaburzona w wyniku przewlekłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Do takiego stanu prowadzi najczęściej otyłość brzuszna, ale również ciężka praca fizyczna czy ciąża. Wzmożone ciśnienie może rozwijać się również podczas kaszlu, a więc w szczególności, na powstawanie przepukliny, są narażone osoby chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, czy inne choroby układu oddechowego przebiegające z kaszlem.

Przepuklina kresy białej rozwija się również u mężczyzn, cierpiących z powodu przerostu gruczołu krokowego, którzy mają problemy z oddawaniem moczu. Kolejną przyczyną mogą okazać się złe nawyki żywieniowe, które wpływają na jakość, wytrzymałość i budowę tkanki łącznej. Zła dieta może stać się również przyczyną przewlekłych zaparć, które również przyczyniają się do podwyższonego ciśnienia. Duży wpływ ma również palenie papierosów, czy nadmierna aktywność fizyczna, przeprowadzona z nieprawidłowo dobranym, zbyt dużym obciążeniem.

Jakie objawy daje przepuklina kresy białej?

W przeciwieństwie do przepukliny pachwinowej, przepuklina kresy białej nie daje tak oczywistych objawów i z tego powodu może być na początku mylona z chorobą wrzodową. Schorzeniu towarzyszy ból w nadbrzuszu oraz uczucie pociągania w czasie pochylania się do przodu. Pod skórą brzucha możemy wyczuć guzek, który łatwo daję się odprowadzić i po tej czynności możemy wyczuć otwór w kresie białej. Guzek pojawia się ponownie po odprowadzeniu podczas zmiany pozycji ciała.

Przepuklinę kresy białej leczy się operacyjnie. Zabieg polega na zszyciu pochewek obu mięśni. Poddanie się operacji oznacza z reguły całkowite pozbycie się problemu, a nawroty zdarzają się rzadko i występują u 2-10% pacjentów.

Operacje przepukliny kresy białej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: Chirurgia Repetytorium Wojciech Noszczyk

Dodaj komentarz

O przepuklinie kresy białej słów kilka

O przepuklinie kresy białej słów kilka

Przepukliny należą do grupy stosunkowo powszechnych schorzeń, a ich operacyjne leczenie to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – według różnych danych, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się od pięćdziesięciu do... więcej »

Przepuklina po ciąży

Przepuklina po ciąży

Pojawienie się u kobiety po okresie ciąży najczęściej niebolesnego uwypuklenia w powłokach ciała świadczyć może o obecności i rozwoju przepukliny. Początkowo zazwyczaj nie dają one żadnych uprzykrzających codzienne funkcjonowanie objawów,... więcej »

Objawy przepukliny kresy białej

Objawy przepukliny kresy białej

Przepuklina to stan, w którym narząd bądź jego część wydostaje się poza fizjologiczne położenie poprzez pierwotne lub wtórne otwory. Przepukliny brzuszne należą do najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się w swojej karierze... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska