Jak powstaje tłuszczak?

Zmiany pojawiające się na skórze z reguły wzbudzają niepokój. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z tłuszczakiem, nie powinien on wzbudzać większych obaw, ponieważ nie stanowi on zagrożenia dla naszego życia. Pomimo, że jest to nowotwór, należy on do grupy nowotworów łagodnych. W momencie jego wykrycia konieczna jest jednak konsultacja u specjalisty.

Tłuszczak (lipoma) w większości przypadków występuje u osób wieku od 40 do 60 lat. Zagrożenie tym schorzeniem pojawia się jednak również u dorosłych w młodszym wieku, a nawet u dzieci. Według badań przeprowadzonych przez Todd'a A. Nickloes'a z University of Tennessee Medical Center-Knoxville, nowotwór dotyka 1% całej populacji.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »
Tłuszczak najczęściej nie wymaga leczenia, ale wizyta u lekarza jest konieczna, dlatego w przypadku jego pojawienia się na skórze zaleca się konsultację u specjalisty. Jego usunięcie jest możliwe np. kiedy wpływa on na nieestetyczny wygląd pacjenta lub niepokojąco się rozrasta, co może być przyczyną poważniejszej choroby.

Tłuszczak jest najczęściej występującym schorzeniem należącym do niezłośliwych nowotworów tkanek miękkich. W większości przypadków pojawia się on w miejscach bardziej obfitujących w tkankę tłuszczową, co jest spowodowane tym, że zbudowany jest on z tego typu tkanek. Niekiedy składa się on również z komórek szpikowych, komórek mięśniowych gładkich lub drobnych naczyń krwionośnych. Pojawia się on najczęściej pod skórą i charakteryzuje się zgrubieniem. Może również występować w obrębie narządów wewnętrznych np. w nerkach czy okolicy serca.

Tłuszczak zazwyczaj nie wywołuje bólu. Istnieją jednak przypadki, kiedy nabiera on bardziej złośliwego charakteru i może się wtedy pojawić ból samego tłuszczaka, a także okolicy. Zważywszy na to, że tłuszczak ma tendencje do rozrastania się i namnażania, diagnostyka lekarza i regularna kontrola jest konieczna.

Przyczyny powstawania tłuszczaka

Dokładna przyczyna powstawania tłuszczaka nie jest lekarzom jeszcze do końca znana. Przeprowadzane badania pozwoliły jednak zauważyć pewne prawidłowości, które odegrały istotną rolę w leczeniu tłuszczaka. Wiele hipotez wskazuje na genetyczne przyczyny pojawienia się nowotworu. W przypadku takiego schorzenia u innych członków rodziny można taką osobę zaliczyć do grona osób o zwiększonym ryzyku pojawienia się tłuszczaka. W poznawaniu mechanizmu powstawania tych zmian nowotworowych przydatne okazały się również przeprowadzone badania na myszach, gdzie dopatrzono się zależności pomiędzy genami odpowiedzialnymi za otyłość i rozwojem tłuszczaka.

Przyczyn doszukuje się również w doznanych przez pacjenta urazach i ranach, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się nowotworu. Jego rozwojowi sprzyja również choroba Cowdena, która objawia się licznymi ogniskami guzów nienowotworowych. Zwiększone ryzyko zachorować na tłuszczaka wykazują takie choroby, jak Madelunga czy Dercuma.

Jak już wspomniano, w większości przypadków tłuszczak nie zostaje usuwany albo zabieg przeprowadza się jedynie w celu zlikwidowania nieestetycznego wyglądu. Usunięcie tłuszczaka odbywa się drogą zabiegu chirurgicznego. Jedną z dwóch opcji jest wycięcie zmiany skórnej za pomocą skalpela przy miejscowym znieczuleniu. Innym sposobem jest odsysanie tłuszczu z okolic guzka. Najczęściej metoda ta zalecana jest tym pacjentom, u których pojawiło się nagromadzenie kilku guzków.

Usunięcie tłuszczaka
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Ceny za zabieg wycięcia tłuszczaka w Polsce oscylują w okolicy kilkuset złotych. W Warszawie za taki zabieg można zapłacić ok. 350 zł. W Szczecinie wycenia się go na 300-500 zł, a we Wrocławiu ceny zaczynają się od 250 zł.

Autor:

Dodaj komentarz

Czy tłuszczaki należy usuwać?

Czy tłuszczaki należy usuwać?

Mianem tłuszczaków określa się łagodne (niezłośliwe) zmiany nowotworowe przyjmujące postać miękkiej, żółtej masy, otoczonej torebką łącznotkankową. Mogą powstawać w każdym miejscu ciała, lecz najczęściej tworzą się w tkance...

Jakimi metodami można usunąć tłuszczaka?

Jakimi metodami można usunąć tłuszczaka?

Tłuszczaki lokalizujące się podskórnie, ze względu na swój charakter, stanowią zwykle raczej problem kosmetyczny niż zdrowotny. Mimo to, współcześnie medycyna oferuje co najmniej kilka sposobów na ich usunięcie.

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Bóle stawów czy mięśni pojawiają się okresowo zasadniczo u każdego. Problem pojawia się wtedy, gdy dolegliwości przybierają charakter przewlekły i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy podejrzeniu istnienia schorzenia układu...