Jak przebiega badanie kapsułkami endoskopowymi MiroCam?

System MiroCam jest jednym z najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań służących do przeprowadzania endoskopii kapsułkowej, czyli bezinwazyjnej diagnostyki jelita cienkiego. Badanie polega na połknięciu niewielkiej kapsułki wyposażonej w kamerę cyfrową wysokiej rozdzielczości, wykonującą zdjęcia analizowane następnie przez lekarza przy pomocy specjalistycznego oprogramowania.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Obejrzenie śluzówki przewodu pokarmowego jest bardzo istotnym elementem w diagnostyce i leczeniu takich schorzeń jak przewlekłe krwawienia, choroba Crohna, podejrzenie guzów jelita cienkiego, choroba trzewna czy zespół polipowatości przewodu pokarmowego.

Przez wiele lat endoskopowe zbadanie jelita cienkiego nie było możliwe z uwagi na jego długość wynoszącą 5-7 m oraz liczne zakręty (pętle jelita). Stosowane techniki umożliwiały obejrzenie jedynie górnego odcinka układu pokarmowego i jelita grubego, bądź nie dawały wystarczająco dokładnych wyników. Często były także nieprzyjemne dla pacjenta lub narażały go na szkodliwe promieniowanie.

Przełomem okazało się opracowanie i wdrożenie pod koniec dwudziestego wieku metody endoskopii kapsułkowej (VCE, z ang. Video Capsule Endoscopy). W odróżnieniu od tradycyjnej endoskopii, w badaniu tym nie używa się endoskopu w postaci giętkiej rury, ale niewielkiej kapsułki wyposażonej w kamerę cyfrową o wysokiej rozdzielczości. Po połknięciu przez pacjenta, przechodzi przez jego cały przewód pokarmowy, wykonując automatycznie kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, przesyłanych drogą radiową do zewnętrznego rejestratora.

MiroCam – najmniejsza kapsułka endoskopowa

Aktualnie do najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań służących przeprowadzaniu endoskopii kapsułkowej zalicza się kapsułkę MiroCam koreańskiej firmy IntroMedic, będącą jednocześnie najmniejszym tego typu urządzeniem na rynku (wymiary 24x11 mm). Oprócz kapsułki endoskopowej w skład systemu MiroCam wchodzi również stacja robocza (komputer) ze specjalistycznym oprogramowaniem do analizy pozyskanych zdjęć oraz podglądu działania kapsułki w czasie rzeczywistym, mocowany do ciała zestaw okablowania wraz z zewnętrznym odbiornikiem zapisującym i przechowującym pozyskane dane.

Przebieg badania MiroCam

Zestaw do endoskopii kapsułkowej MiroCam

Trwająca ok. 11 godzin (żywotność baterii) procedura przeprowadzenia endoskopii kapsułkowej MiroCam jest nieuciążliwa a pacjent może wykonywać większość codziennych czynności. Kapsułka jest jednorazowa i po zakończeniu badania zostaje w naturalny sposób wydalona z układu pokarmowego.

W ciągu dwóch dni poprzedzających badanie wskazane jest stosowanie diety półpłynnej. Ok. 12 godzin przed połknięciem kapsułki pacjent zaprzestaje spożywania posiłków, pijąc jedynie wodę i w przypadku wskazań lekarza przyjmując odpowiednie środki przeczyszczające (np. Fortrans) jak w przypadku kolonoskopii.

Badanie rozpoczyna się od zaprogramowania rejestratora danych, który podczas badania będzie zapisywać zdjęcia jelita cienkiego. Następnie lekarz przykleja na brzuchu pacjenta osiem płaskich anten i łączy je z umieszczonym na pasku rejestratorem.

Połknięta kapsułka przesuwa się naturalnie wzdłuż całego układu pokarmowego, zgodnie z perystaltyką jelit, wykonując w trakcie badania nawet 120 tysięcy wysokiej rozdzielczości zdjęć. Dane z kapsułki są na bieżąco przekazywane za pomocą nadajnika radiowego do rejestratora danych, umocowanego na brzuchu pacjenta. Dopiero po zakończeniu badania i wydaleniu kapsułki, dane z rejestratora są kopiowane do komputera i tam wizualizowane.

  • Przez pierwsze cztery godziny po rozpoczęciu badania pacjent nie może niczego jeść ani pić, oprócz czystej wody
  • Po upływie czterech godzin można zjeść lekki posiłek (zupę) oraz przyjąć zażywane lekarstwa
  • W trakcie badania należy pić czystą wodę w ilości ok. 1 szklanki na godzinę
  • Niewskazany jest intensywny wysiłek oraz podnoszenie ciężarów.
  • Należy unikać pomieszczeń z rezonansem magnetycznym (MRI), radiowych wież transmisyjnych oraz elektrycznych koców itp.
  • Dozwolone jest korzystanie z komputera, telefonu komórkowego oraz słuchanie radia

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Badania kapsułkami endoskopowymi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…