Jak przebiega konsultacja chirurgiczna?

Jak przebiega konsultacja chirurgiczna?

Zabiegi operacyjne są dzisiaj wykonywane bardzo często - powodami bywają zarówno różnorakie schorzenia, jak i kwestie estetyczne. Zanim jednak pacjent znajdzie się na stole operacyjnym, istnieje konieczność dokładnego określenia rodzaju występującego problemu oraz zaplanowanie leczenia. Możliwe to jest poprzez przebycie konsultacji chirurgicznej.

Słowo 'chirurgia' wywodzi się od greckiego cheirurgia, oznaczającego pracę wykonywaną ręcznie. Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane były już w najdawniejszych czasach, wiązały się one jednak wtedy z bardzo dużą śmiertelnością. Dopiero wdrożenie m.in. zasad aseptyki oraz antybiotykoterapii pozwoliło zredukować ilość występujących powikłań, z kolei rutynowe stosowanie preparatów przeciwbólowych oraz znieczuleń umożliwiły zwiększenie komfortu pacjentów. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Największą ilością schorzeń zajmują się chirurdzy ogólni. Poza nimi istnieje wiele innych typów tej specjalizacji, jak choćby chirurgia dziecięca, klatki piersiowej czy ginekologiczna. W zależności od problemu, z którym się borykamy, powinniśmy szukać pomocy u odpowiedniego specjalisty.

Czego można się spodziewać w trakcie konsultacji chirurgicznej?

Chirurgów obowiązuje schemat badania, przeprowadzany przez lekarza każdej innej specjalności. Ma on dwa główne elementy:

  • badanie podmiotowe (wywiad lekarski);
  • badanie przedmiotowe (ocena stanu układów i narządów pacjenta).

Największą uwagę podczas wywiadu kładzie się na przyczynę zgłoszenia się chorego do lekarza. Zwykle padają pytania o początek występowania objawów, ich charakter oraz sytuacje czy czynniki prowokujące. Istotne jest, czy dolegliwości pojawiły się po raz pierwszy, czy też występowały już wcześniej.

Innymi elementami badania podmiotowego są pytania o inne choroby, na które choruje pacjent, wcześniejsze przebyte zabiegi chirurgiczne oraz wywiad rodzinny dotyczący występowania różnych chorób. Bardzo ważna jest informacja o przyjmowanych przez pacjenta lekach - wiele z nich może zaostrzać występujące dolegliwości, z kolei przy planowaniu operacji część preparatów trzeba będzie przed nią odstawić. Z tych właśnie powodów warto mieć przy sobie choćby listę z zanotowanymi nazwami przyjmowanych środków.

Drugą składową konsultacji chirurgicznej stanowi badanie przedmiotowe. Tutaj chirurg szczególną uwagę skłania ku temu rejonowi ciała, który to objęty jest procesem chorobowym. Przy występowaniu bólów brzucha dokładnie zbadana zostanie jama brzuszna, w przypadku zmian skórnych zostaną poddane one wnikliwej ocenie.

Dopełnienie wymienionych czynności stanowi ocena wyników badań diagnostycznych. Czasami pacjent wykonuje je jeszcze przed wizytą u chirurga, w innych sytuacjach zlecane są one dopiero po niej i poddawane ocenie podczas kolejnej wizyty. Mogą to być m.in. badania krwi (morfologia, enzymy wątrobowe i wiele innych) czy różnego typu badania obrazowe, jak zdjęcie rentgenowskie odpowiedniego obszaru ciała czy badanie metodą rezonansu magnetycznego.

Niektóre techniki obrazowania są dostępne w gabinetach chirurgicznych i badania z ich wykorzystaniem mogą zostać wykonane podczas konsultacji. Przykładem są aparaty ultrasonograficzne, przydatne w diagnostyce m.in. schorzeń jamy brzusznej, układu moczowego czy tarczycy.

Jeżeli pacjent posiada dokumentację medyczną, dotyczącą przebiegu występujących u siebie schorzeń (wcześniejsze hospitalizacje czy zabiegi), powinien przynieść ją ze sobą. Czasami może ona nie być konieczna, aczkolwiek w wielu sytuacjach ułatwia postawienie właściwego rozpoznania odnośnie aktualnie występującej dolegliwości, ewentualnie pozwala zmodyfikować, odpowiednio do stanu chorego, planowany sposób leczenia.

Konsultacja chirurgiczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Zasadniczym celem konsultacji chirurgicznej jest określenie, czy dane schorzenie wymaga leczenia operacyjnego. Jeżeli istnieje taka potrzeba, podczas wizyty ustalana jest zwykle metoda, według której zabieg zostanie przeprowadzony oraz jego termin. W przypadku, gdy leczenie w danym momencie nie jest jeszcze konieczne (np. przy pewnych typach zmian skórnych), zalecone mogą zostać wizyty kontrolne w przyszłości.

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska