Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Esperal to popularna nazwa leku, który jest powszechnie stosowany w leczeniu alkoholizmu. Jego specyficzne właściwości są związane z metabolizowaniem alkoholu w ludzkim organizmie. Zastosowanie tak zwanej wszywki wywołuje u pacjenta strach przed konsekwencjami spożycia alkoholu, działając dyscyplinująco na osobę uzależnioną.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) średnia spożycia alkoholu w Polsce przewyższa średnią europejską. Badacze alarmują: z uzależnieniem od alkoholu zmaga się prawie milion Polaków! Skuteczna walka z nałogiem bardzo często sprawia wiele trudności. By osiągnąć sukces i wytrwać przez całe dalsze życie bez picia niezbędna jest chęć i silna wola uzależnionego. Nie każdy jednak potrafi samodzielnie pokonać nałóg - zdarza się, że potrzebna jest specjalistyczna terapia. Z pomocą przychodzi również farmakologia i lek znany od lat pod nazwą Esperal.

Skutki wszywania Esperalu

Esperal to tak naprawdę Disulfiram, czyli disiarczek bis(dietylotiokarbamoilu). Jest to związek organiczny należącym do grupy ditiokarbaminianów. Jego podstawową właściwością jest inhibicja hamowanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej (ALDH), pełniącego bardzo ważną funkcję w metabolizmie alkoholu. Jego rolą jest bowiem rozkład aldehydu octowego do kwasu octowego, a konsekwencją jego zablokowania - kumulacja aldehydu octowego w organizmie osoby spożywającej alkohol. Wiąże się to z odczuwaniem bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

  • uporczywy ból głowy
  • uderzenia gorąca
  • kołatanie serca
  • nudności i wymioty

W przypadku dłuższej ekspozycji organizmu na alkohol mogą nastąpić niebezpieczne dla życia zaburzenia rytmu serca, a nawet zapaść. Stan ten może skutkować zagrożeniem zdrowia i życia.

Jak wygląda zaszycie alkoholowe?

Esperal aplikuje się podskórnie, dlatego nosi on miano wszywki alkoholowej. Ile trwa zabieg? Ze względu na to, że procedura jest bardzo prosta, zajmuje nie dłużej niż trzydzieści minut. Zabieg kończy się założeniem pojedynczych szwów skórnych. Ważne jest by pacjent na minimum 48 godzin przed planowanym wszyciem Esperalu nie spożywał alkoholu, co skrupulatnie sprawdza odpowiednimi badaniami lekarz przeprowadzający zabieg. Niektóre kliniki oferują specjalny detoks, który przygotowuje organizm przed procedurą.

Pacjenci często zastanawiają się jak wygląda wszywka i czy jest ona widoczna. Dzięki temu, że tabletki umieszcza się pod powięzią, nie da się ich wyczuć przez skórę. Blizna po nacięciu jest natomiast praktycznie niezauważalna.

Ile tabletek Esperalu się wszywa?

Standardowo zaszywa się 1 tabletkę na każde 10 kilogramów masy ciała pacjenta. Lek najczęściej umieszcza się w okolicy pośladka. Wszywka jest aktywna przez okres około 8-10 miesięcy. W razie konieczności procedura może zostać powtórzona. Podkreślić należy, iż zabieg wszycia Esperalu może zostać przeprowadzony jedynie u pacjenta, który jest świadomy działania leku i ewentualnych konsekwencji nie stosowania się do zaleceń zachowania trzeźwości. Same wszywki nie powinny być jedynym sposobem leczenia uzależnienia od alkoholu, a jedynie uzupełnieniem psychoterapii.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wszycie Esperalu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…