Jakie są techniki transplantacji włosów?

Łysienie to poważny problem i trudno powiedzieć, czy bardziej z powodu utraty włosów cierpią mężczyźni, czy kobiety – problem może się bowiem pojawić u obu płci. Choć wydawałoby się, że u panów łysienie to właściwie norma i nie powinno wywoływać kompleksów, to jednak mężczyźni z widocznymi ubytkami w obrębie owłosienia głowy czują się starzej i uważają, że wyglądają na starszych, niż są w rzeczywistości. Dlatego uzupełnianie włosów cieszy się coraz większą popularnością, a jedną z metod na zagęszczenie włosów jest ich transplantacja.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
6 min.

Postępujący zanim włosów w obrębie skóry głowy może mieć różne przyczyny: mogą to być zmiany hormonalne, ale utrata włosów może również nastąpić na skutek leczenia (np. po chemioterapii). Łysieć mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety, i przedstawiciele obu płci czują się z tym faktem równie niekomfortowo. Jednak osoby z ubytkami owłosienia na głowie nie są skazane na życie z problemem, łysienie można dziś bowiem skutecznie leczyć. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W leczeniu nadmiernego wypadania włosów stosowane są różne techniki. I choć wzmacniająca i regenerująca mezoterapia skóry głowy czy niechirurgiczne zagęszczanie czupryny z zastosowaniem sztucznych włosów to zabiegi znacznie mniej inwazyjne, wciąż najskuteczniejszą metodą na odzyskanie utraconych włosów jest ich przeszczep.

FUT, FUE i SAFER, czyli techniki transplantacji włosów

Transplantacja włosów pozwala odzyskać bujną fryzurę

Transplantacja włosów to ogólna nazwa, określająca szereg procedur, których celem jest przeszczepienie mieszków włosowych z jednej okolicy głowy do drugiej. Mieszki, czyli transplanty, pobierane są zazwyczaj z okolicy potylicznej, i przeszczepiane na czubek głowy, a także okolice czoła i skroń, czyli te rejony, które są znacznie bardziej podatne na utratę włosów. Przeszczep włosów przypomina przesadzanie roślin: mieszki są przy pomocy różnych metod wyciągane ze skóry głowy, w której rosną, a następnie umieszcza się je gdzie indziej. I tak, jak w przesadzaniu roślin, dla ostatecznego efektu najważniejsze jest, by trans plant się „przyęły”.

Podstawą transplantacji włosów są dwie techniki: FUT (Follicular Unit Transplantation) oraz FUE (Follicular Unit Extraction). Pierwsza z nich polega na pobraniu z owłosionego obszaru głowy (najczęściej jest to potylica) cienkiego, długiego paska skóry, na którym znajdują się mieszki włosowe. Następnie pasek dzielony jest na niewielkie fragmenty, a poszczególne jednostki włosowe umieszczane są w mikroskopijnych nacięciach, wykonanych w tym miejscu na głowie, w którym włosy potrzebują zagęszczenia. Po pobranym pasku skóry - tzw. stripie - pozostaje na ogół niewielka blizna, niezbyt widoczna, bo ukryta pod włosami. Z kolei transplantacja włosów FUE sprowadza się do pobierania nie paska skóry, ale pojedynczych unitów, czyli zespołów włosowych. Po zabiegu pozostają jedynie drobniutkie, całkowicie niewidoczne blizny, dzięki czemu pacjent może strzyc włosy znacznie krócej, niż po transplantacji metodą FUT. Obie techniki przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, a zabieg wymaga od operatora dużej precyzji i trwa zwykle kilka godzin..

SAFER to jedna z najpopularniejszych metod przeszczepu włosów

Jedną z najpopularniejszych obecnie technik transplantacji włosów jest metoda SAFER - Suction Assisted Follicular Extraction and Reimplantation, czyli wspomagana podciśnieniowo ekstrakcja i implantacja włosów. Przeszczep włosów metodą SAFER bazuje na technice FUE, czyli transplantacji pojedynczych mieszków włosowych, ale dzięki automatyzacji procesu ich pobierania i przeszczepiania ryzyk uszkodzenia mieszka włosowego podczas zabiegu jest znacznie ograniczone, przez co procedura jest skuteczniejsza. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego urządzenia elektro-pneumatycznego, które zasysa pojedyncze włosy z cebulkami metodą podciśnieniową, a następnie precyzyjnie "wstrzeliwuje" je w niewielkie mikronacięcia w docelowym miejscu skóry głowy, znacznie skraca się też czas zabiegu, a więc rośnie komfort pacjenta.

Warto wspomnieć również o transplantacji włosów BHT, czyli Body Hair Transplant. Metoda ta w zakresie przeprowadzania zabiegu nie różni się od techniki FUE, jednak jej cechą charakterystyczną jest fakt, że mieszki włosowe do przeszczepu pobierane są nie z głowy pacjenta, ale z innych owłosionych okolic na ciele – może to być więc zarost, pachy czy klatka piersiowa. Ta technika ma więc zastosowanie głównie u mężczyzn, u których liczba owłosionych przestrzeni ciała, mogących stanowić potencjalne okolice biorcze, jest większa, niż w przypadku kobiet. Transplantacja włosów BHT stanowi szansę dla tych pacjentów, u których mieszki z różnych względów nie mogą być pobrane z głowy.

Przeszczep włosów: dlaczego warto?

Łysienie może powodować dyskomfort i obniżać poczucie własnej atrakcyjności

Nie ma co ukrywać: transplantacja włosów to zabieg inwazyjny, wymagający i kosztowny (cena uzależniona jest od ilości przeszczepionych mieszków włosowych i na ogół wynosi kilka tysięcy złotych), jednak zalety jego przeprowadzenia dla wielu osób przewyższają wady. Z tego względu przeszczep włosów cieszy się rosnącą popularnością wśród pacjentów na całym świecie, w tym także w Polsce. I choć w naszym kraju nie prowadzi się żadnych statystyk, dotyczących ilości takich zabiegów, pewną podpowiedź może stanowić fakt, że liczba klinik, oferująca swoim pacjentom tę metodę uzupełniania owłosienia stale rośnie. Z kolei światowe statystyki potwierdzają, że popularność transplantacji włosów powoli, lecz systematycznie się zwiększa. Dane ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) wskazują, że w 2016 roku w skali świata wykonano ponad 135 000 przeszczepów włosów (o 1% więcej niż rok wcześniej), stawiając ten zabieg na 17. miejscu najpopularniejszych procedur estetycznych. W USA popularność przeszczepu włosów rośnie szybciej niż w innych krajach: według danych, prezentowanych przez ASPS (American Society of Plastic Surgeons), w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono 16 784 takich zabiegów, czyli aż o 8% więcej niż w roku 2015.

Dlaczego więc tak wiele osób decyduje się na przeszczep włosów? Jedną z najważniejszych przyczyn jest fakt, że przerzedzenie lub brak włosów wpływa negatywnie na nasz wygląd, co wielokrotnie potwierdziły już ankiety i badania. A ponieważ coraz bardziej cenimy sobie dobrą prezencję i mamy świadomość, że jak nas widzą, tak nas piszą, jesteśmy w stanie wiele zrobić, by odzyskać atrakcyjny wygląd.

Nadmierna utrata włosów może dotyczyć nie tylko mężczyzn, ale też kobiety

Problem nadmiernej utraty włosów może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, i w przypadku obu płci może stanowić przyczynę kompleksów i złego samopoczucia. Tak mężczyźni, jak i kobiety mogą odbierać przerzedzanie się czupryny i postępującą łysinę jako poważny defekt estetyczny, rzutujący na ich wizerunek w pracy czy wśród znajomych, dlatego zarówno panie, jak i panowie korzystają z zabiegów transplantacji włosów. Według wspomnianych już ubiegłorocznych statystyk ISAPS kobiety stanowiły w 2016 roku aż 13,7% wszystkich pacjentów, korzystających z uzupełnienia włosów metodą ich przeszczepu. Jedną z zalet transplantacji włosów jest więc fakt, że metoda ta umożliwia odzyskanie bujnej czupryny tak panom, jak i paniom.

Jednak szerokie zastosowanie transplantacji włosów nie ogranicza się tylko do tego, że zabieg może być stosowany u obu płci. Zaletą zabiegu jest również fakt, że transplantacja włosów umożliwia uzupełnienie ich ubytków nie tylko w okolicach „łysiny” – przy pomocy przeszczepu można także zagęścić brwi lub rzęsy, uzupełnić braki w zaroście czy zatuszować blizny na głowie. Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że przeszczep włosów charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, z którą nie mogą się równać inne, mniej inwazyjne techniki uzupełniania czy zagęszczania włosów.

Przeszczep włosów metodą SAFER u mężczyzn
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.isaps.org; www.plasticsurgery.org;

Dodaj komentarz

Ile trwa zabieg przeszczepu włosów metodą SAFER?

Ile trwa zabieg przeszczepu włosów metodą SAFER?

Jednym z dostępnych sposobów transplantacji włosów są zabiegi, wykonywane metodą SAFER. Zautomatyzowanie procesu pobierania oraz wprowadzania przeszczepianych włosów pozwala, w porównaniu do innych technik, znacząco skrócić czas procedury. Ile...

Jakie możliwości daje przeszczep włosów?

Jakie możliwości daje przeszczep włosów?

Jeżeli zabiegi transplantacji włosów wykonywane są przez wprawionych specjalistów, liczba przyjętych przeszczepów włosowych sięgać może nawet 95%. Skuteczność skutecznością, zanim jednak będzie można oszacować rezultaty transplantacji...

Przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R. - na czym polega zabieg?

Przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R. - na czym polega zabieg?

Stan naszych włosów wywiera wpływ zarówno na własne samopoczucie i codzienne funkcjonowanie, jak i na to jak odbierają nas inne osoby. Sprawia to, że coraz więcej osób przywiązuje znaczną wagę do wyglądu włosów, a osoby, zmafgajaće się z...