Wskazania do operacji bariatrycznej

Otyłość to stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 30% całkowitej masy ciała u kobiet i 25% u mężczyzn. Naukowcy od lat alarmują, że liczba ludzi otyłych na świecie rośnie z roku na rok - w konsekwencji o dolegliwości tej mówi się jak o pandemii XXI wieku. Walka z nią polega przede wszystkim na zmianie stylu życia, jednak w niektórych przypadkach niezastąpione okazują się operacje bariatryczne.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Bariatria to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem nadwagi oraz otyłości. Lekarze tej specjalizacji mogą zaproponować swoim pacjentom liczne metody zabiegowe, które dobiera się w zależności od m.in. stopnia zaawansowania otyłości oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Poniżej wyjaśniamy, jakie są wskazania do operacji bariatrycznej.

Operacja bariatryczna - wskazania

Wskaźnik masy ciała BMI (ang. body mass index) to współczynnik wyliczony na podstawie ilorazu kwadratu wzrostu podanego w metrach i wagi pacjenta w kilogramach. BMI służy do oceny prawidłowości wagi pacjenta o danym wzroście. Wartości prawidłowe mieszczą się w zakresie 18,5-24,99 kg/m2. O nadwadze mówimy kiedy wskaźnik BMI jest większy niż 25 kg/m2, a o otyłości w momencie kiedy wartość ta wynosi co najmniej 30 kg/m2. Niestety, nierzadko spotyka się obecnie chorych, u których wartości BMI przekraczają 35 kg/m2, a nawet 40 kg/m2. Właśnie takie, przekraczające 40 kg/m2 BMI jest istotnym wskazaniem do przeprowadzenia operacji bariatrycznej.

BMI a wskazania do operacji bariatrycznej

Do zabiegów bariatrycznych kwalifikuje się także pacjentów z BMI 35-40 kg/m2 z chorobami towarzyszącymi, których nasilenie może zostać wyraźnie zmniejszone pod wpływem operacji. Są to m.in.:

  • zaburzenia metaboliczne
  • zwyrodnienie stawów
  • choroby sercowo-oddechowe
  • problemy psychiczne związane z otyłością

U części pacjentów w wyniku przeprowadzonej operacji bariatrycznej dojść może nawet do regresji niektórych zaburzeń. Warto tutaj wspomnieć m.in. o powrocie prawidłowej regulacji gospodarki węglowodanowej i cofnięciu się stanu przedcukrzycowego.

Pozostałe wskazania do leczenia bariatrycznego

Zabiegi z zakresu bariatrii zaleca się także osobom, u których leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów mimo odpowiednio długiego stosowania. Operacje bariatryczne mogą okazać się także właściwym postępowaniem u pacjentów, które zaczęły ponownie tyć po znacznym ubytku masy ciała w wyniku leczenia zachowawczego. Wszystkie powyższe sytuacje dotyczą pacjentów w wieku 18-60 lat. Natomiast u osób zarówno młodszych, jak i starszych, decyzje na temat możliwości przeprowadzenia operacji bariatrycznej powinny zostać rozważone indywidualnie w każdym przypadku.

Zabiegi bariatryczne - o czym trzeba pamiętać?

Niezależnie od wybranej techniki operacyjnej, chorzy powinny ściśle współpracować z lekarzami i dokładnie przestrzegać wszystkim zaleceń. Jest to jeden z kluczowych punktów, który zapewnia pomyślność całego procesu terapeutyczno-leczniczego, a także pozwala zredukować ryzyko wystąpienia późniejszych komplikacji. Po przeprowadzonej operacji bariatrycznej konieczne są regularne wizyty kontrolne. Mają one na celu m.in. ocenę postępu spadku masy ciała, a także stopień stosowania się danego pacjenta do zaleceń lekarskich, które dotyczą chociażby kwestii właściwego żywienia czy odpowiedniej aktywności fizycznej.

Źródła:

  • Martin Fred et al., "Interdisciplinary European guidelines on surgery of severe obesity", International Journal of Obesity, 2007

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Chirurgiczne leczenie otyłości

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…