Jakie są wskazania do zabiegu plastyki brzucha

Planowane spacerowanie w stroju kąpielowym po plaży, częste uczęszczanie na basen czy chęć zadowolenia partnera: powody pragnienia o posiadaniu płaskiego brzucha są bardzo zróżnicowane. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego stanu jest zabieg, znany jako plastyka brzucha. Procedura ta nie jest jednak przeznaczona dla każdego: u kogo więc można wykonać abdominoplastykę?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Plastyka brzucha (abdominoplastyka) należy do grupy zabiegów chirurgii plastycznej. Procedura jest wykonywana u pacjentów obu płci, których problemem jest nieestetyczny wygląd ich brzucha. Główny cel jej wykonania stanowi usunięcie występującego u pacjenta nadmiaru tkanek oraz modelowanie struktur mięśniowych.

Pierwszy zabieg abdominoplastyki wykonany został w 1899 roku. W ciągu kolejnych lat aspekty techniczne operacji ulegały modyfikacjom, takim jak pozostawianie nienaruszonego pępka, zaproponowane w 1924 roku. Obecnie zabieg staje się coraz bardziej popularny: American Society for Aesthic Plastic Surgery podaje, że w 2013 roku w USA abdominoplastykę przebyło ponad 160 tysięcy pacjentów.

U kogo wykonuje się plastykę brzucha?

Podkreślić już we wstępie należy, że abdominoplastyka nie jest metodą pozwalającą na utratę kilogramów w przypadku otyłości. Zabieg stosowany jest zasadniczo u innej grupy pacjentów, mianowicie u tych osób, które w przeszłości borykały się z nadmierną masą ciała, ale udało im się je stracić. Niestety, dość często po utracie dużej ilości kilogramów pozostają w obrębie brzucha obwisłe fałdy skórne. U takich pacjentów w trakcie plastyki brzucha usuwa się te zbędne fragmenty tkanek, dzięki czemu osoby operowane będą mogły cieszyć się posiadaniem płaskiego brzucha.

W trakcie ciąży, aby mogło dochodzić do prawidłowego rozwoju płodu, zachodzą zmiany w obrębie jamy brzusznej. Po urodzeniu tkanki wracają zwykle do stanu pierwotnego, zajmuje to jednak pewien czas. U niektórych kobiet (zwłaszcza u tych, które rodziły wielokrotnie), dochodzić może do pozostawania nadmiaru fałdów skórnych oraz tkanki podskórnej, dodatkowo rozciągane w trakcie ciąż mięśnie mogą cechować się znacznie osłabioną wytrzymałością. Plastyka brzucha może pomóc przedstawicielkom populacji żeńskiej uporać się z wymienionymi wyżej problemami.

Wykonanie plastyki brzucha może być wskazane także u pacjentów, u których niekorzystny wygląd brzucha związany jest z procesami starzenia. Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego zmniejszania się wytrzymałości komórek skóry oraz mięśni, stają się one ścieńczałe i coraz mniej elastyczne. W trakcie abdominoplastyki dochodzi do redukcji nadmiernej ilości tych struktur oraz manewrów w obrębie mięśni, mających na celu ich wzmocnienie.

Opisywany zabieg jest polecany także tym pacjentom, u których inne, nieoperacyjne metody nie pozwoliły uzyskać wymarzonego wyglądu sylwetki. Region brzucha jest okolicą szczególną, stosunkowo ciężką do wyrzeźbienia przy pomocy ćwiczeń fizycznych. Gdy regularna aktywność fizyczna nie przynosi efektów, pomocną rolę w kształtowaniu wyglądu sylwetki odegrać może właśnie plastyka brzucha.

Ceny abdominoplastyki są dość zróżnicowane i różnią się znacząco nawet w obrębie jednego miasta. Przykładowo, w Warszawie operacje wykonywane są za 6 do 20 tysięcy złotych. Ostateczny koszt zabiegu zależny jest od wielkości ingerencji w tkanki pacjenta.

Opracowano na podstawie: www.surgery.org; www.emedicine.medscape.com; www.ncbi.nlm.nih.gov

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Plastyka brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 64

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…