Jakie schorzenia leczy chirurg naczyniowy?

Jakie schorzenia leczy chirurg naczyniowy?

Miażdżyca, główna przyczyna schorzeń naczyń tętniczych, do 2020 roku może stać się główną przyczyną zgonów na świecie według merckmanuals.com. Powikłania odkładania się pochodnych cholesterolu w ścianach tętnic sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z pomocy chirurgów naczyniowych. Istnieje jednak wiele innych jednostek, których leczeniem zajmują się wymienieni specjaliści.

Chirurgia naczyniowa stanowi obecnie w Polsce jedną z podstawowych specjalizacji lekarskich. Dziedzina ta uważana jest za stosunkowo trudną, co wynika z konieczności znajomości skomplikowanej budowy układu krwionośnego oraz specyfiki wykonywanych zabiegów, które wymagają od chirurga naczyniowego niezwykłej precyzji i dokładności. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Postępy technologiczne sprawiają, że możliwe jest zastępowanie technik klasycznych alternatywnymi, mniej inwazyjnymi, głównie z wykorzystaniem dostępu przeznaczyniowego. Rozwój techniki umożliwia także uzyskiwanie lepszych efektów zarówno na poziomie diagnozowania, jak i leczenia schorzeń naczyniowych.

Zakres chorób, którymi zajmują się chirurdzy naczyniowi

Miażdżyca i jej konsekwencje stanowią główną przyczynę zgłaszania się do poradni chirurgii naczyniowej. W przebiegu jednostki dochodzi do stopniowego zawężania światła naczynia tętniczego, upośledzającego przepływ przez nie krwi, możliwa jest także całkowita jego blokada. Brak dopływu krwi skutkuje niedotlenieniem, a ostatecznie martwicą tkanek. Najczęściej problem miażdżycy dotyczy kończyn dolnych: pojawiają się wtedy dolegliwości bólowe, a w zaawansowanych stadiach - zmiany owrzodzeniowe. Zadaniem chirurgów naczyniowych jest udrożnienie zatkanych naczyń: wykorzystywane są tutaj różnego rodzaju stenty, zabiegi balonikowania czy też wykonywane są ominięcia (by-passy) z wykorzystaniem fragmentów innych naczyń.

Procesy miażdżycowe dotyczyć mogą w zasadzie dowolnej tętnicy. Czasami obejmuję tętnicę szyjną wewnętrzną: naczynie, którego rolą jest dostarczanie krwi do ośrodkowego układu nerwowego. Jej zwężenie skutkować może groźnym niedokrwieniem struktur mózgu. U chorych, obarczonych takim problemem, chirurdzy naczyniowi przeprowadzają zabiegi udrażniające światło wspomnianego naczynia, dzięki czemu redukcji ulega ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego.

Jednostką, związaną z miażdżycą, jest tzw. stopa cukrzycowa. Na skutek zaburzeń gospodarki węglowodanowej dochodzi do pojawienia się zmian naczyniowych, skutkujących niedokrwieniem i martwicą tkanek. Przebywanie pod kontrolą chirurga naczyniowego pozwala zapobiec wystąpieniu przykrych konsekwencji cukrzycy, z których jedną z poważniejszych jest, niezbędna czasami, amputacja stopy.

Kolejną jednostką, która leczona może być u specjalistów chirurgii naczyniowej, jest przewlekła niewydolność żylna. W jej przebiegu dochodzi do zaburzeń przepływu krwi w naczyniach żylnych i poszerzania ich światła, skutkującego powstawaniem żylaków. Problem jest częsty: zdaniem Society for Vascular Surgery, objawy jednostki występują nawet u 4/10 populacji Stanów Zjednoczonych.

Nadmierne poszerzenie, uwypuklenie ściany tętnicy określane jest mianem tętniaka. W takim przypadku istnieje zwiększone ryzyko pęknięcia patologicznej struktury, które groziłoby wystąpieniem krwawienia do wnętrza organizmu. Chirurgia naczyniowa zajmuje się leczeniem tętniaków zlokalizowanych w obrębie aorty brzusznej i wszelkich innych naczyń.

Poza planowymi zabiegami, w zakresie chirurgii naczyniowej przeprowadzane są również operacje pilne. Dotyczy to takich stanów jak ostre niedokrwienie kończyn (spowodowane np. zatorem), rozwarstwienie aorty czy nagłe pęknięcie tętniaka.

W diagnostyce opisywanych stanów wykorzystywane są badania obrazowe, takie jak badanie ultrasonograficzne (szczególnie z zastosowaniem techniki Doppler) oraz różnego rodzaju badania angiograficzne (z użyciem tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego).

Konsultacja z chirurgiem naczyniowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.vascular.org; www.mayoclinic.org;

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska