Jakimi metodami można leczyć łysienie u kobiet

Jakimi metodami można leczyć łysienie u kobiet

Nadmierna utrata włosów doskwierać może nie tylko mężczyznom w średnim wieku. Jest to stereotyp, który sprawia, że kiedy problem łysienia dotyka przedstawicielki płci pięknej, bywa jeszcze trudniejszy do zaakceptowania. Dla kobiet XXI wieku,przywiązujących tak wiele uwagi do zadbanego wyglądu, utrata włosów może wiązać się nawet z wystąpieniem objawów depresji i wycofaniem z życia społecznego. Na szczęście, współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów, które skutecznie radzą sobie z problemem łysienia.

Najczęściej występującym typem łysienia u kobiet jest tzw. łysienie androgenowe: szacuje się, że odpowiada ono za 20-60% przypadków łysienia u kobiet. Jest one uwarunkowane nadmierną wrażliwością mieszków włosowych pewnych obszarów skóry głowy na androgeny. Androgeny przyczyniają się do miniaturyzacji mieszków włosowych i skrócenia fazy wzrostu włosa - włosy rosną coraz krótsze, cieńsze i szybciej wypadają. Spośród innych przyczyn nadmiernej utraty włosów u kobiet warto wymienić znaczną utratę masy ciała, stres, choroby tarczycy czy anemię. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Łysienie można leczyć metodami farmakologicznymi poprzez regulację ewentualnych zaburzeń gospodarki hormonalnej. Kiedy jednak te metody okazują się niewystarczające, warto zapoznać się z ofertą gabinetów medycyny estetycznej, które w ramach skutecznej walki z nadmierną utratą włosów oferują kobietom przeszczepy włosów oraz zabiegi mikropigmentacji skóry głowy.

Niefarmakologiczne metody leczenia łysienia u kobiet

Transplantacja włosów STRIP jest metodą, którą można polecić paniom, marzącym o długich i gęstych włosach, ponieważ wiąże się ona z pozostawieniem blizny na skórze głowy. Zabieg polega na pobraniu z okolicy potylicznej paska skóry, zawierającego mieszki włosowe, który następnie dzielony jest na grafty zawierające po około 2-3 mieszki. Cebulki włosowe tej okolicy głowy nie są wrażliwe na androgeny i zachowują tę właściwość także po przeniesieniu w inne miejsce. Zaletą tej metody jest niewątpliwie dość krótki - w porównaniu z innymi metodami - czas trwania zabiegu. Trzeba jednak liczyć się z pozostawieniem blizny w rejonie dawczym, którą jednak łatwo ukryją dłuższe włosy. 

Alternatywą dla przeszczepu włosów metodą STRIP jest metoda FUE (Follicular Unit Extraction). Podstawą technik FUE jest uzyskiwanie pojedynczych, gotowych do przeszczepu graftów, z których każdy zawiera mieszek włosowy. Technika ta doczekała się wielu odmian, różniących się między sobą sposobem pobrania oraz implantacji graftów. Jedną z najbardziej nowoczesnych metod leczenia łysienia jest tzw. metoda S.A.F.E.R. Charakteryzuje się ona możliwością pobierania przeszczepów za pomocą specjalnej mikroigły wykonującej precyzyjne cięcia o głębokości nieprzekraczającej 1mm. Włos wyciągany jest za pomocą podciśnienia, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń. Następnie pobrane grafty podlegają implantacji z wykorzystaniem pneumatycznej głowicy. Metoda ta pozwala pobrać nawet do 2000 graftów bez pozostawienia blizn. Jest jednak bardzo czasochłonna, co jest związane z niezwykle precyzyjnym sposobem wykonywania zabiegu - uzyskane efekty są jednak bardzo naturalne. Ostateczny efekt transplantacji włosów metodą S.A.F.E.R ocenia się dopiero po upływie roku. 

Panie, które nie są zdecydowane poddać się zabiegowi przeszczepienia włosów, mogą skorzystać z zabiegu, nazywanego mikropigmentacją, czyli zabiegu HFS (Hair Follicle Simulation). Polega on na wprowadzeniu w naskórek specjalnych, nieorganicznych pigmentów, uzyskiwanych z minerałów. Są one bezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie pociągają za sobą ryzyka reakcji uczuleniowych. Metodę tę częściej poleca się mężczyznom, ponieważ daje ona efekt krótko przystrzyżonych włosów, jednak w przypadku kobiet może dać wrażenie zagęszczonych włosów. 

Zabiegi przeszczepiania włosów wykonywane są w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym. Warto jednak pamiętać, żę przeszczep włosów sam w sobie nie leczy przyczyny wypadania włosów. W przypadku wystąpienia problemu łysienia warto zatem poddać się diagnostyce w celu wykrycia i leczenia ewentualnych schorzeń odpowiedzialnych za utratę włosów.

Przeszczep włosów metodą SAFER u kobiet
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: Łysienie androgenowe u kobiet jako problem estetyczny i psychologiczny" M. Kazimierczak, S. Bielecka-Grzela, A.Klimowowicz Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 08,54,3,126-129;

Dodaj komentarz

Dyskopatia, czyli gdy zaboli krążek

Dyskopatia, czyli gdy zaboli krążek

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.