Jedna kolonoskopia może uchronić przed zgonem na raka jelita grubego

Jedna kolonoskopia może uchronić przed zgonem na raka jelita grubego

W marcu, znanym powszechnie jako Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego, lekarze szczególnie uwrażliwiają społeczeństwo na konieczność poddawania się profilaktycznym badaniom. Tym bardziej, że w odróżnieniu od krajów Europy Zachodniej i Północnej, gdzie współczynnik umieralności na ten rodzaj nowotworu spada, w Polsce odnotowuje się najwyższą dynamikę liczby zachorowań w całej Europie.

Czas czytania
2 min.

Każdego roku z powodu raka jelita grubego umiera prawie 10,5 tysięcy Polaków. Według danych LSI (Lubelskiego Serwisu Informacyjnego), tylko w województwie lubelskim w ciągu ostatnich 11 lat z powodu nowotworu jelita grubego zmarło ponad 5 tys. osób.

Nowotwór jelita grubego diagnozuje się u ok. 400 tys. mieszkańców Unii Europejskiej rocznie. Pod względem liczby wywoływanych zgonów ustępuje tylko rakowi płuc – najbardziej śmiertelnemu nowotworowi w Unii. To tragiczne tym bardziej, że wykryty we wczesnym stadium przeważnie daje szansę na pełne wyleczenie. Dotyczy to osób, u których ryzyko zachorowania jest związane z wiekiem, a nie z genetycznymi uwarunkowaniami, wymagającymi szczególnego nadzoru. Według ekspertów wystarczy raz w życiu poddać się kolonoskopii przesiewowej, by wyeliminować ryzyko zgonu na raka jelita grubego.

Profilaktyka ratująca życie

Dzięki profilaktycznej kolonoskopii lekarze mogą wykryć i usunąć łagodne zmiany, co zmniejsza ryzyko zachorowania na raka aż o 60-90%. Owe zmiany, nazywane polipami lub gruczolakami, mogłyby z czasem przekształcić się w raka, a ten, jak twierdzi prof. Jarosław Reguła, kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej CO w Warszawie, może rozwijać się przez kilkanaście lat. Co jest szczególnie istotne – podobnie jak polipy, nowotwór we wczesnym stadium przeważnie nie powoduje żadnych objawów.

W ramach programu, prowadzonego w Polsce od 2000 roku, oferuje się społeczeństwu bezpłatną profilaktyczną kolonoskopię. Pacjenci są rekrutowani według dwóch systemów: do osób w wieku 55-64 lata wysyła się imienne zaproszenia na badania. 6% ludzi w tej grupie wiekowej jest zagrożonych rozwojem raka, a u co najmniej 25% osób występują polipy. Drugą metodą jest tzw. system oportunistyczny, według którego chętni w wieku 50-65 lat zgłaszają się samodzielnie lub z polecenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Osoby te nie mają objawów, które mogłyby świadczyć o obecności raka jelita grubego (m.in. biegunka lub zaparcia występujące bez znanej przyczyny w ciągu ostatnich kilku miesięcy, krew w kale, a także chudnięcie bądź anemia o niewyjaśnionym podłożu). Ci, którzy odczuwają tego typu dolegliwości, powinni zgłosić się na badania diagnostyczne finansowane przez NFZ.

Według badań zespołu prof. Reguły, ryzyko zachorowania na tzw. zaawansowane zmiany przedrakowe jest dwukrotne wyższe u mężczyzn. Kolejnym czynnikiem jest wiek – liczba przypadków tego nowotworu jest największa wśród ludzi po 65. roku życia. Dlatego warto pamiętać, że dla osób powyżej 55. roku życia profilaktyczna kolonoskopia jest bezpłatna. Obecnie wykonuje ją ponad 80 placówek na terenie całej Polski.

Źródło: Rynekzdrowia, LSI


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…