Konsultacja chirurgiczna - kiedy warto udać się do lekarza

Chirurgia zaczęła być uważana za dział medycyny dopiero w XIX wieku. Zajmuje się ona leczeniem operacyjnym, chociaż istnieje również szeroki zakres chirurgii zachowawczej. Jest ona nauką nadrzędną, w której skład wchodzi wiele podspecjalności. Część ogólna chirurgii dotyczy zakażeń, gojenia ran, postępowania przed- i pooperacyjnego, postępowania w stanach zagrożenia życia i ogólnych zasad techniki operacyjnej.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Chirurg ogólny zajmuje się leczeniem operacyjnym narządów zlokalizowanych we wszystkich rejonach ciała. Przeprowadza operację na narządach układu pokarmowego, takich jak przełyk, żołądek, czy jelita. Zajmuje się wykonywaniem zabiegów na pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych. Trafiają do niego pacjenci z urazami kończyn w celu ich nastawienia, leczenia złamań, założenia gipsu, czy amputacji. Chirurg ogólny zajmuje się również pacjentami w stanach nagłych oraz w stanach zagrożenia życia. Wykonuje gastroskopię, czy kolonoskopię, potrafi hamować krwawienia z przewodu pokarmowego. Zajmuje się również chorobami skóry oraz diagnostyką i klasyfikacją do leczenia nowotworów. Obecnie w chirurgii powstało wiele podspecjalizacji, takich jak na przykład kardiochirurgia, czy torakochirurgia pozwalając specjaliście ogólnemu skoncentrować się głównie na narządach jamy brzusznej, układzie pokarmowym, czy urazach kończyn.

Jak wygląda konsultacja chirurgiczna?

Konsultacja chirurgiczna zawsze poprzedza leczenie zabiegowe. Podczas pierwszorazowego spotkania specjalista zbiera wywiad, zapoznaje się z historią choroby oraz wynikami badań (może to zrobić także podczas konsultacji chirurgicznej online). Następnie lekarz przeprowadza badanie przedmiotowe, w którego skład wchodzi, między innymi badanie tętna, czy badanie czucia. Podczas wizyty planowane są również odpowiednie badania dodatkowe oraz zostaje podjęta decyzja o sposobie leczenia. Podczas kolejnych spotkań lekarz jedynie uzupełnia wywiad i zapoznaje się z aktualnymi wynikami badań, jednak pierwsza wizyta ma zawsze formę konsultacji, która pozwala na postawienie szybkiej i skutecznej diagnozy, przeprowadzenie niezbędnych badań i kwalifikację pacjenta do właściwej formy leczenia. Po konsultacji chirurgicznej możemy zdecydować się na jedną z dwóch podstawowych dróg leczenia: leczenie prywatne lub leczenie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Konsultacja chirurgiczna - znajdź klinikę
Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 200 placówek wykonujących konsultacja chirurgiczna:

Z jakimi dolegliwościami zgłaszać się do chirurga ogólnego?

Jedną z dolegliwości, z którą możemy zgłosić się do chirurga są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to swędzenie, pieczenie i ból okolicy odbytu. Na bieliźnie może pojawiać się duża ilość śluzu, może pojawić się również krwawienie oraz trudności z siedzeniem. Często bez trudu jesteśmy w stanie wyczuć powiększone naczynia żylne okolic odbytu.

Do częstych zabiegów wykonywanych przez chirurga ogólnego należy również leczenie przepuklin. Przepuklina to stan, w którym dochodzi do uwypuklenia zawartości jamy ciała przez otwór w powłokach. Gdy zauważymy patologiczne uwypuklenie powinniśmy zgłosić się do chirurga, nawet gdy przepuklina przebiega bezobjawowo i pojawia się jedynie podczas kaszlu czy parcia na stolec, ponieważ ze względu na możliwość uwięźnięcia, stan ten stanowi wskazanie do operacji.

Do chirurga możemy również zgłosić się z takimi dokuczliwymi przypadłościami jak wrastające paznokcie, odciski, czy gangliony. Obszar usług oferowanych przez chirurgów w ich gabinetach prywatnych często obejmuje również usuwanie zmian skórnych i tkanki podskórnej, takich jak włókniaki, tłuszczaki i brodawki, laserowe zamykanie naczyń, usuwanie znamion barwnikowych i przebarwień, redukcja blizn, usuwanie kłykcin kończystych, czy zakrzepów hemoroidalnych.

Konsultacja chirurgiczna
- sprawdź ceny w 200 klinikach!

Skorzystać z porady chirurga możemy poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak niezbędne będzie wtedy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Czas oczekiwania na konsultację chirurgiczną, w przypadku korzystania z placówek publicznych, jest różny w zależności od miasta i ośrodka, jednak wynosi średnio od 20 do 60 dni.

Bibliografia
Wojciech Noszczyk ,,Chirurgia Repetytorium”

Dodaj komentarz

Jak przebiega konsultacja chirurgiczna?

Jak przebiega konsultacja chirurgiczna?

Zabiegi operacyjne są dzisiaj wykonywane bardzo często - powodami bywają zarówno różnorakie schorzenia, jak i kwestie estetyczne. Zanim jednak pacjent znajdzie się na stole operacyjnym, istnieje konieczność dokładnego określenia rodzaju...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...