Konsultacja przed transplantacją włosów

Przeszczep włosów jest w dzisiejszych czasach dla wielu osób jedynym rozwiązaniem w przypadku trudnego do zaakceptowania problemu łysienia. Obecnie gabinety medycyny estetycznej oferują wiele metod wykonywania transplantacji włosów i ważne jest, aby odpowiednia technika była dobrana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Właściwe postępowanie zwykle omawiane jest w trakcie konsultacji lekarskiej podczas wizyty przed podjęciem ostatecznej decyzji o wykonaniu zabiegu.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Łysienie jest objawem choroby, który zasadniczo polega na postępującym zaniku wytwarzania włosa w mieszku włosowym. W większości przypadków łysienie dotyka skóry głowy jednak może obejmować również inne partie ciała.

Zwykle problemem nadmiernej utraty włosów dotykani są mężczyźni w średnim wieku, jednak ze względu na stres oraz inne czynniki, wpisane we współczesny styl życia, może on pojawić się nawet u 20 i 30-latków, coraz częściej  łysienie jest także problemem kobiet. 

Jak przebiega konsultacja lekarska przez przeszczepem włosów?

Podczas konsultacji lekarskiej przed zabiegiem transplantacji włosów specjalista, na podstawie zebranego wywiadu lekarskiego, stara się ustalić przyczynę łysienia. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, najczęstszym powodem przedwczesnej utraty włosów jest tzw. łysienie androgenowe, które wynika z nadwrażliwości mieszka włosowego na pochodną testosteronu - tzw. dihydrotestosteron (DHT). DHT powoduje stopniowe obkurczanie się mieszka włosowego, który zaczyna wytwarzać coraz słabsze i cieńsze włosy, a sam z czasem sam zanikowi. Przyczyn łysienia jest jednak więcej, a warto wiedzieć, że czasem utrata włosów może być manifestacją poważniejszego problemu zdrowotnego. Łysienie może być objawem chorób o podłożu endokrynologicznym, autoimmunologicznym (np. SLE czyli toczeń) czy również oznaką chronicznego narażenia na silny stres. Lekarz może zalecić pacjentowi wykonanie badań dodatkowych w zależności od podejrzewanej przyczyny łysienia w celu wykluczenia tych świadczących o poważnej chorobie. 

W czasie konsultacji specjalista określa rozległość obszaru, objętego łysieniem, oraz stan pozostałych włosów pacjenta. Omawiane są oczekiwania pacjenta, dotyczące jego wyglądu po zabiegu, tak, aby wybrać metodę, która w największym stopniu przyczyni się do uzyskania zadowalających efektów. Istnieje obecnie wiele metod wykonywania przeszczepu włosów. Wśród nich warto wymienić takie jak STRIP, FUE czy S.A.F.E.R. Technika STRIP polega na pobraniu wycinka skóry z okolicy potylicznej, który następnie dzielony jest na przeszczepy implantowane następnie w miejsca objęte procesem łysienia. FUE (ang. follicular unit extraction) pozwala pobierać i implantować pojedyncze zespoły mieszkowe, co umożliwia zmniejszyć rozległość blizny w okolicy biorczej. S.A.F.E.R jest natomiast nowoczesną metodą, która umożliwia bardzo precyzyjne pobieranie mieszków włosowych za pomocą mikronacięć i ich następcze wszczepienie przy użyciu aparatu wyposażonego w głowice pneumatyczne. Technika ta minimalizuje ryzyko uszkodzenia pobranych przeszczepów. Specjalista podczas konsultacji powinien wyjaśnić pacjentowi zalety i ograniczenia poszczególnych metod oraz wybrać tę najodpowiedniejszą. 

Kiedy decyzja o wyborze metody jest już podjęta, należy szczegółowo omówić przebieg samego zabiegu, ale również okres bezpośrednio go poprzedzający jak i czas tuż po nim. Pacjentowi należy zalecić wykonanie kompletu badań laboratoryjnych, których wyniki pozwolą na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Standardowo badania te obejmują m.in:

  • morfologię krwi
  • układ krzepnięcia 
  • glikemię we krwi na czczo 
  • badanie ogólne moczu 
  • Hbs Antygen, Hcv Antygen 

W czasie konsultacji pacjent jest informowany, aby unikał palenia na dobę przed planowanym zabiegiem oraz nie spożywał alkoholu 3 dni przed nim. Na 10 dni przed zabiegiem nie należy również przyjmować preparatów zawierających aspiryny ani innych leków o działaniu przeciwzapalnym. W okresie po zabiegu transplantacji włosów największy wpływ na powodzenie wybranej metody na właściwa pielęgnacja skóry głowy oraz unikanie czynników mogących uszkodzić przeszczep jak np.palenie czy przedwczesne suszenie włosów ręcznikiem.

Konsultacja przed planowanym przeszczepem włosów służy ustaleniu wzajemnych oczekiwań pacjenta oraz lekarza, dzięki którym przeszczep włosów umożliwi osiągnięcie maksymalnie zadowalających efektów estetycznych.

Bibliografia: www.webmd.com; www.realself.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Konsultacja lekarska w zakresie przeszczepu włosów

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…