Konsultacja przed zabiegiem urologicznym

Zabiegi urologiczne dokonywane w szpitalach i klinikach mogą być mniej lub bardziej skomplikowane. Jedne wymagają dłuższego pobytu na oddziale urologicznym, inne pozwalają opuścić placówkę medyczną po 24 godzinach od przyjęcie. Jednak w większości przypadków wiążą się z koniecznością dodatkowej konsultacji lekarskiej przed samym zabiegiem.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Lecznictwo urologiczne w Polsce to ponad 130 oddziałów oraz klinik, a także duża liczba poradni urologicznych. W lecznictwie ambulatoryjnym i szpitalnym zatrudnionych jest około 1354 lekarzy pracujących na polu urologii, z czego 792 to specjaliści urolodzy. Polskie Towarzystw Urologiczne szacuje, że w Polsce jest wystarczająca liczba tych specjalistów (statystycznie na 100 tys. mieszkańców przypada 2,5 urologa). Niestety, problemem jest ograniczony dostęp do lekarzy tej specjalizacji, a także do diagnostyki urologicznej, co przekłada się na wydłużenie kolejek do poradni urologicznych, chociaż nakłady na świadczenia urologiczne ciągle rosną – na przykład w 2008 roku było to rocznie 441 mln zł, a w 2012 – już 612 mln zł, podobny wzrost nakładów mnożna zaobserwować w hospitalizacji urologicznej: średnia jej wartość w 2008 roku to było 1489 zł, a w 2013 roku – 2078 zł.

Konsultacja urologiczna - znajdź klinikę
Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 135 placówek wykonujących konsultacja urologiczna:

Jednocześnie wzrasta liczba pacjentów z dolegliwościami urologicznymi (na przykład na raka prostaty w 2010 roku chorowało 9,2 tys. pacjentów, a w 2014 roku już 10 tys. osób). Warto jednak zaznaczyć, że oprócz lecznictwa urologicznego, finansowanego ze środków NFZ, funkcjonuje w Polsce również dobrze rozwinięta sieć placówek medycznych prywatnych, które wykonują zabiegi urologiczne. Zanim jednak taki zabieg zostanie wykonany, często konieczne jest wcześniejsze spotkanie z lekarzem lub konsultacja urologiczna online.

Konsultacja urologiczna

Zabiegi urologiczne, by mogły zostać przeprowadzone w sposób bezpieczny dla pacjenta, a do tego jak najefektywniej, wymagają często przeprowadzenia dodatkowych konsultacji przed samą operacją. Przede wszystkim chodzi tu o konsultacje urologiczne oraz anestezjologiczne. Oczywiście sama wizyta u specjalisty urologa jest potrzebna do rozpoznania choroby oraz do podjęcia decyzji o sposobie leczenia, lecz także może być konieczna potem również ze względu na dostarczone wyników badań, które są obowiązkowe przez danym zabiegiem. Najczęściej chodzi o ocenę objętości stercza, ocenę zalegania pomikcyjnego, a przy zabiegach związanych z prostatą również uroflowmetria. Do tego przeprowadzane są badania ogólne krwi.

Przed zabiegiem urologicznym, który wymaga znieczulenia, konieczna jest także konsultacja anestezjologiczna. Jeszcze przed jej rozpoczęciem wypełnia się kwestionariusz anestezjologiczny, w którym przekazywane są informacje na temat aktualnego stanu zdrowia, informacje o przebytych chorobach i operacjach, a także o stosowanych lekach i alergiach. Często taka konsultacja u anestezjologia przeprowadzana jest tydzień przed zabiegiem i pozwala odpowiednio zakwalifikować pacjenta oraz przygotować właściwe znieczulenie.

Przed samym zabiegiem często konieczne jest także odstawienie pewnych leków oraz dieta. Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat pacjent otrzymuje, gdy zostanie zakwalifikowany do operacji.

Dodaj komentarz

Jak przebiega wizyta konsultacyjna u urologa?

Jak przebiega wizyta konsultacyjna u urologa?

Wizyta u urologa to wciąż dla wielu pacjentów temat wstydliwy. Kojarzona jest z rozmową na temat intymnych dolegliwość, o których trudno jest m mówić obcej osobie, a także z koniecznością odsłaniania i badania narządów płciowych. Wywołuje...

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Bóle stawów czy mięśni pojawiają się okresowo zasadniczo u każdego. Problem pojawia się wtedy, gdy dolegliwości przybierają charakter przewlekły i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy podejrzeniu istnienia schorzenia układu...