Konsultacje - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii konsultacje z najciekawszymi informacjami na temat leczenia

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Bóle stawów czy mięśni pojawiają się okresowo zasadniczo u każdego. Problem pojawia się wtedy, gdy dolegliwości przybierają charakter przewlekły i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy podejrzeniu istnienia schorzenia układu kostno-stawowego wskazana jest wizyta konsultacyjna u ortopedy. więcej »

Sukcesy polskiej transplantologii

Przeprowadzony przez polskich lekarzy przeszczep narządów szyi uznany został za najlepszy na świecie – to ogromne wyróżnienie i powód do dumy. Warto jednak wiedzieć, że polska transplantologia ma na swoim koncie znacznie więcej sukcesów, jak choćby wykonaną w grudniu ubiegłego roku pionierską w skali świata operację transplantacji ręki u dorosłego pacjenta, który urodził się bez niej. więcej »

Marzec miesiącem zdrowych zębów

Piątego marca przypada Dzień Dentysty, a 20.03 obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. W związku z tym warto w tym miesiącu szczególnie zadbać o zdrowie swoich zębów – zwłaszcza, że, według danych Światowej Federacji Dentystycznej, statystyczny Polak odwiedza dentystę rzadziej niż raz do roku. więcej »

Przygotowano raport o problemach służby zdrowia. Co należy zmienić?

Nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć – albo chociaż domyślać się – że w polskiej państwowej służbie zdrowia aż roi się od absurdów. Skrupulatne badania potwierdziły ten fakt jeszcze w kwietniu – pod koniec tego miesiąca swoje prace zakończył zespół, powołany do opracowania raportu w sprawie uproszczenia regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej, który to zespół bardziej znany jest jako „zespół ds. absurdów w ochronie zdrowia”. więcej »

Likwidacja NFZ? - jaki jest rządowy pomysł na rewolucję w służbie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia dąży do zlikwidowania Narodowego Funduszu Zdrowia i utworzenia Urzędu Zdrowia Publicznego. Jak podkreśla, priorytetem jest w tej chwili zbudowanie sprawnego systemu zarządzania powszechnie dostępnej służby zdrowia. Dla pacjentów miałoby to oznaczać przede wszystkim krótsze kolejki do lekarza oraz łatwiejszy dostęp do usług medycznych, za które Polacy nie musieliby już płacić ze swoich portfeli. Czy rzeczywiście przygotowywany przez rząd projekt zwiększy dostępność państwowej służby zdrowia dla przeciętnego Kowalskiego? więcej »

Leczenie stomatologiczne - czy warto leczyć zęby w ramach NFZ?

Osoby ubezpieczone mogą liczyć na leczenie stomatologiczne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak jego zakres jest ograniczony i tylko niektóre usługi objęte są refundacją. Niestety, obowiązujący system refundacji nie jest pozbawiony również innych wad, okazuje się bowiem, że do wykonania procedur, oferowanych pacjentom przez NFZ, stosuje się materiały oparte o przestarzałe technologie, a obecnie obowiązujące przepisy zabraniają lekarzom oferować lepszych jakościowo wypełnień zębów za dopłatą ze strony pacjenta. Alternatywą jest leczenie w prywatnych klinikach stomatologicznych. więcej »

Konsultacja przed transplantacją włosów

Przeszczep włosów jest w dzisiejszych czasach dla wielu osób jedynym rozwiązaniem w przypadku trudnego do zaakceptowania problemu łysienia. Obecnie gabinety medycyny estetycznej oferują wiele metod wykonywania transplantacji włosów i ważne jest, aby odpowiednia technika była dobrana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Właściwe postępowanie zwykle omawiane jest w trakcie konsultacji lekarskiej podczas wizyty przed podjęciem ostatecznej decyzji o wykonaniu zabiegu. więcej »

Jak przebiega konsultacja ginekologiczna?

Niektóre kobiety, borykające się z problemami dotyczącymi narządów rozrodczych unikają wizyty u ginekologa ze względu na poczucie skrępowania. Postępowanie takie jest niewłaściwe, ponieważ doświadczony, empatyczny lekarz nie tylko w prosty sposób ułatwi pacjentce przebycie konsultacji, ale i zdiagnozuje ewentualny problem oraz uwolni chorą od odczuwanych przez nią dolegliwości. więcej »

Jakie schorzenia leczy chirurg naczyniowy?

Miażdżyca, główna przyczyna schorzeń naczyń tętniczych, do 2020 roku może stać się główną przyczyną zgonów na świecie według merckmanuals.com. Powikłania odkładania się pochodnych cholesterolu w ścianach tętnic sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z pomocy chirurgów naczyniowych. Istnieje jednak wiele innych jednostek, których leczeniem zajmują się wymienieni specjaliści. więcej »

Jakie schorzenia leczy ortopeda?

Obecnie w Polsce wyróżnianych jest ponad 70 specjalizacji lekarskich. Tak duża ich ilość może sprawiać, że pacjent doświadczać będzie rozterek odnośnie tego, do jakiego to lekarza powinien się udać ze swoim schorzeniem. W przypadku problemów z ruchomością kończyn, złamań oraz wielu innych problemów związanych z narządem ruchu, pomoc udzielona może zostać przez specjalistów ortopedii i traumatologii. więcej »