Korekcja opadających powiek: operacja a metody małoinwazyjne

Blepharoplastyka, czyli plastyka powiek, to nieodmiennie jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Likwidacja problemu opadających powiek potrafi spektakularnie odmłodzić nie tylko spojrzenie, ale i całą twarz, odejmując nam co najmniej kilka lat i sprawiając, że wygląda na świeżą i wypoczętą. To jednak operacja plastyczna i wiele osób boi się korzystać z jej dobrodziejstw, obawiając się bólu pozabiegowego i ryzyka potencjalnych komplikacji. Czy powieki można odmłodzić również w inny, mniej inwazyjny sposób?

Autor
Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Wygląd oczu bardzo często determinuje wygląd całej twarzy. Wiotka, opadająca skóra powiek sprawia, że oczy są mniej widoczne, spojrzenie przygaszone, a twarz wygląda na smutniejszą i starszą, niż w rzeczywistości. Z powodu opadających powiek górnych część osób sprawia wrażenie wiecznie zmartwionych, co również wpływa na odbiór ich fizjonomii. A ponieważ wygląd zazwyczaj, przynajmniej w pewnym stopniu, determinuje samopoczucie, nierzadko jest tak, że jeśli wyglądamy staro, to i czujemy się staro. Niektórzy godzą się z oznakami upływającego czasu, inni natomiast nie chcą zaakceptować zmarszczek i wiotkiej skóry bądź uważają ich pojawienie się za przedwczesne.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Co więc zrobić, by poprawić wygląd oczu i całej twarzy? Wielu osobom na myśl przychodzi: a może operacja? W końcu chirurgia plastyczna nie jest już tematem tabu, gwiazdy i celebryci co i rusz poprawiają swoją urodę w ten sposób, a coraz liczniejsze programy telewizyjne upewniają nas, że zabiegowa korekta wyglądu dostępna jest również dla zwykłych śmiertelników. Jednak z drugiej strony część z nas obawia się tak poważnej ingerencji, czy to z powodu lęku przed bólem czy też możliwością komplikacji – trochę w myśl zasady: skoro opadające powieki nie są chorobą, to po co ryzykować operację? Blepharoplastyka wciąż jest najpopularniejszą metodą odmładzania spojrzenia, stale jednak poszerza się oferta zabiegów małoinwazyjnych, poprawiających wygląd tej okolicy twarzy.

Plastyka powiek dla młodego spojrzenia

Plastyka powiek pozwala odmłodzić spojrzenie i całą twarz

Operacyjna korekta powiek górnych to, zdaniem wielu specjalistów chirurgii plastycznej, jeden z łatwiejszych zabiegów z tej dziedziny. To także procedura stosunkowo mało inwazyjna, o czym świadczy fakt, że – w przeciwieństwie do wielu innych, „poważniejszych” operacji, takich jak abdominoplastyka czy powiększanie piersi – nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym a pacjent pozostaje świadomy, nie odczuwa jednak bólu. Blepharoplastyka trwa zazwyczaj mniej niż godzinę i przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia.

Chirurgiczna plastyka powiek górnych w skrócie polega na usunięciu nadmiaru luźnej skóry, co może być połączone ze skróceniem zbyt rozciągniętego mięśnia i usunięciem tzw. przepuklin tłuszczu zagałkowego, który również sprawia, że oczy wyglądają na starsze i bardziej zmęczone. Dzięki blepharoplastyce skóra powiek odzyskuje odpowiednie napięcie i jest bardziej elastyczna. Efektem zabiegu jest młodsze, bardziej ożywione spojrzenie, dzięki któremu cała twarz również sprawia wrażenie młodszej, promiennej i świeżej. Istotne jest również to, że bliny po operacji są niemal niewidoczne: chirurg prowadzi cięcia w taki sposób, bu ukryć blizny w naturalnych załamaniach powiek.

Młodsze spojrzenie bez operacji: małoinwazyjne techniki korekcji opadających powiek

Alternatywą dla chirurgicznej operacji powiek są zabiegi małoinwazyjne

Wiele osób, zmagających się z problemem opadających powiek, chciałoby poprawić ich wygląd, jednak obawiają się operacji. Alternatywą dla nich mogą być mniej inwazyjne procedury odmładzania skóry powiek z zakresu medycyny estetycznej. Obecnie w ofercie znajduje się wiele technik, pozwalających przywrócić powiekom odpowiednie napięcie i sprężystość, a efekt ten może być osiągnięty bez skalpela. Pacjenci mogą wybierać m.in. pomiędzy procedurami laserowymi, zabiegiem z zastosowaniem biowchłanialnych nici i odmładzaniem powiek urządzeniami plazmowymi.

Jedną z najpopularniejszych metod małoinwazyjnej korekty powiek górnych są zabiegi laserowego resurfacingu. Ich istotą jest wytworzenie głębokich punktowych uszkodzeń skóry powiek, co pobudza intensywne procesy jej regeneracji. Selektywne uszkodzenia stymulują produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się wyraźnie bardziej napięta i elastyczna, poprawia się też jej struktura, a zmarszczki w obrębie powiek zostają spłycone. Dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów zazwyczaj trzeba przeprowadzić serię dwóch lub trzech zabiegów, co jest związane z faktem, że jeden zabieg prowadzi do „wymiany” jedynie części komórek skóry w obrębie powiek.

Medycyna estetyczna umożliwia odmłodzenie powiek bez operacji

Osoby, chcące odmłodzić skórę powiek w sposób małoinwazyjny, mogą uzyskać poprawę wyglądu oczu również poprzez zastosowanie biowchłanialnych nici. Nici takie wprowadza się pod skórę na powiekach, co pozwala uzyskać efekt ich liftingu. Rezultaty procedury widoczne są niemal od razu po jej wykonaniu i utrzymują się nawet po tym, jak nici zostaną całkowicie wchłonięte przez organizm. Wprowadzenie nici pod skórę pobudza procesy produkcji nowego kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, co ma wpływ na poprawę elastyczności i jędrności skóry. W efekcie, choć same nici wchłaniają się zazwyczaj przez okres maksymalnie kilku miesięcy, skóra powiek zachowuje młody wygląd nawet w dwa lata po zabiegu.

Do poprawy kondycji opadającej skóry na powiekach górnych wykorzystywane są również zaawansowane urządzenia Hi-Tech, w tym aparaty, generujące wiązki plazmy, takie jak Plexr, Jett Plasma i Plasmage, jak również wykorzystujące działanie ultradźwięków urządzenie Ulthera i działające w oparciu o energię fal radiowych wysokiej częstotliwości urządzenie Thermage. Zabiegi z ich wykorzystaniem umożliwiają przeprowadzenie nieinwazyjnego liftingu powiek, poprawiają gęstość skóry, jej napięcie i elastyczność.

Plastyka chirurgiczna powiek górnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

W małoinwazyjnym odmładzaniu powiek wykorzystywane są m.in. procedury laserowe

Zdecydowaną zaletą małoinwazyjnych technik odmładzania powiek górnych jest fakt, że są one znacznie mniej obciążające niż klasyczna operacja. Podczas takiego zabiegu nic nie jest przecinane ani wycinane, a skalpel zastępowany jest działaniem nowoczesnych urządzeń lub wprowadzanych pod skórę nici. Zabiegi małoinwazyjne nie wiążą się z ryzykiem powstawania blizn – nawet ukrytych – a okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy, niż w przypadku operacji. Dodatkową zaletą jest cena takich procedur, zazwyczaj znacznie niższa niż w przypadku blepharoplastyki, która kosztuje średnio 3 500 zł. Warto jednak pamiętać, że małoinwazyjne metody odmładzania powiek oddziałują jedynie na płytsze warstwy skóry, przez co efekt zabiegu może być mniej widowiskowy niż w przypadku operacji, zazwyczaj także utrzymuje się przez krótszy czas.

Dodaj komentarz

Plastyka chirurgiczna a inne metody odmładzania powiek górnych

Plastyka chirurgiczna a inne metody odmładzania powiek górnych

Oczy, jak żaden inny element twarzy, zdradzają nasz wiek. Opadające powieki i worki pod oczami sprawiają, że spojrzenie staje się smutne i zgaszone, a cała twarz wygląda co najmniej o kilka lat starzej. Jednak te efekty upływającego czasu można...

Plastyka powiek sposobem na odmłodzenie twarzy

Plastyka powiek sposobem na odmłodzenie twarzy

Nie od dziś wiadomo, że wygląd oczu w dużej mierze wpływa na wygląd całej twarzy, a zmęczone spojrzenie, worki pod oczami czy ciężkie, opadające powieki potrafią skutecznie dodać nam nawet dziesięć lat. Na szczęście działa to także w...