Kwas hialuronowy - jak to działa?

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem ludzkiego ciała. Bierze udział w utrzymaniu dobrej kondycji skóry budując substancję międzykomórkową skóry właściwej i dlatego jest chętnie wykorzystywany w kosmetyce i dermatologii estetycznej. Producenci prześcigają się, aby właściwości modyfikowanego technologicznie kwasu hialuronowego zapewniały jak najtrwalszą korekcję wyglądu.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Z upływem czasu skóra traci swoją jędrność, elastyczność oraz ulega ścieńczeniu, co powoduje powstawanie zmarszczek, zaniki objętościowe, utratę owalu i przesunięcia grawitacyjne. Największy wpływ na wygląd skóry ma kondycja warstwy siateczkowej skóry właściwej złożona z białek włókienkowych (kolagen, elastyna i włókna retikulinowe) oraz substancji międzykomórkowej składającej się z mukopolisacharydów, a w tym z kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy jest glikozoaminoglikanem. Ponad połowa jego ilości znajduje się w skórze. Poza tym jest składnikiem mazi stawowej oraz ciała szklistego oka. Dość szybko ulega biodegradacji, przez co jest przyjazny dla organizmu. Jego rozpad stymuluje produkcję nowych zasobów kolagenu, więc zapasy są szybko uzupełniane. Kwas hialuronowy występuje w postaci soli sodowej, czyli hialuronianu sodu. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry. Jedna cząsteczka tej substancji może związać aż 250 cząsteczek wody. Wraz z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego staje się mniej wydolna. Jego niedobór objawia się utratą nawilżenia i przesuszeniem skóry, które doprowadza do szybszej degradacji włókien kolagenowych. Okazuje się jednak, że braki endogennego kwasu hialuronowego można z powodzeniem uzupełnić preparatami biosyntetycznymi. Podane w postaci iniekcji poprawiają wygląd skóry przez około 12-15 miesięcy.

Produkcja kwasu hialuronowego jest możliwa, dzięki jego powszechnej obecności w naturze. Występuje w zarówno w organizmach zwierząt, jak i w bakteriach. Niezależnie od źródła pochodzenia ma identyczną budową, co ułatwia jego pozyskiwanie i stosowanie u ludzi. Początkowo produkowano go z tkanek zwierzęcych (grzebienie kogutów, skóra rekina, gałki oczne bydła), jednak proces oczyszczania był skomplikowany i niedoskonały, co powodowało występowanie reakcji alergicznych. Obecnie korzysta się z metod biotechnologicznych, a kwas hialuronowy produkowany jest głównie przez szczepy bakterii Streptococcus. Producenci pracują nad udoskonaleniem jego struktury i wprowadzeniem dodatkowych substancji do gotowych preparatów, aby osiągnąć lepszy i bardziej długotrwały efekt kosmetyczny.

Gabinety medycyny estetycznej dysponują wieloma preparatami z kwasem hialuronowy. Na przykład Surgiderm 18 ma mniejszą gęstość i dlatego rekomendowany jest do podania płytko pod skórę, co znakomicie sprawdza się w usuwaniu pierwszych zmarszczek lub kurzych łapek. Do preparatu Juvederm ULTRA dodawane jest 0,3% lidokainy, która ma działanie znieczulające i umożliwia bezbolesne wprowadzenie gęstego kwasu hialuronowego do głębszych warstw skóry i modelowanie owalu twarzy. Poza tym Juvederm powstaje w oparciu o opatentowaną technologię VYCROSS, dzięki której preparat ma postać gładkiego żelu bez cząstek. Preparat Macrolane zawiera stabilizowany kwas hialuronowy produkowany według opatentowanej technologii NASHA. Większa gęstość tego żelu sprawia, że chętnie wykorzystywany jest w zabiegach wolumetrycznych. Preparat Neauvia Organic jest jednofazowym hydrożelem o strukturze przypominającej strukturę tkanek człowieka. Posiada wyjątkową czystością technologiczną, a metoda jego produkcji oparta jest na wykorzystaniu niepatogennego szczepu bakterii Bacillus subtilis. Desirial jest również żelem jednofazowym. Zawiera usieciowany kwas hialuronowy trzeciej generacji oraz mannitol o właściwościach antyoksydacyjnych i sorbitol działający nawilżająco. Jest dedykowany do rewitalizacji okolic intymnych.

Każdy z zabiegów takich, jak korekcja owalu twarzy, wypełnienie zmarszczek, powiększenie ust czy rewitalizacja okolic intymnych wymaga nie tylko wiedzy na temat dostępnych produktów, ale również oceny kondycji skóry okolicy poddawanej zabiegowi. Dlatego lekarze medycyny estetycznej dobierają zarówno preparat jak i sposób jego podania bardzo indywidulanie.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…