Labioplastyka: o co w tym chodzi?

Choć minęły już czasy, kiedy ginekologia estetyczna była nieco wstydliwą nowością, to zabiegi tego rodzaju wciąż nie są bardzo rozpowszechnione. Część kobiet nie ma pojęcia, że ich problemy, dotyczące budowy czy funkcjonowania okolic intymnych, można skutecznie wyleczyć, stosując właśnie zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Jedną z takich procedur jest labioplastyka czyli korekta warg sromowych większych lub mniejszych.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
6 min.

Wygląd warg sromowych nie jest tematem, o którym rozmawia się nawet z przyjaciółką, a co dopiero z lekarzem. Tymczasem kobiety, niezadowolone z tego, jak wyglądają ich okolice intymne bądź odczuwające dolegliwości, związane z funkcjonowaniem ich warg sromowych, właśnie u lekarza ginekologa mogłyby znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Mijają bowiem czasy, kiedy słowo „ginekologia” kojarzyło się głównie z ciążą i porodem: specjaliści tej dziedziny zajmują się dziś nie tylko leczeniem infekcji intymnych i dobieraniem antykoncepcji hormonalnej, a stosunkowo nowa gałąź ginekologii, jaką jest ginekologia estetyczna, ma pacjentkom do zaoferowania także poprawę wyglądu i funkcjonowaniach ich zewnętrznych narządów płciowych. I choć zabiegi ginekologii estetycznej nie należą do czołówki najczęściej wykonywanych operacji, nietrudno zauważyć, że z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem pacjentek na całym świecie. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Według danych ASAPS (The American Society for Aesthetic Plastic Surgery), w 2016 roku liczba przeprowadzonych procedur labioplastyki wzrosła aż o 23% procent w stosunku do takich zabiegów, wykonanych w roku poprzednim. Na korektę warg sromowych zdecydowało się ponad 10 700 Amerykanek, co daje zabiegowi labioplastyki 19. pozycję na liście najpopularniejszych operacji plastycznych. Procedura najczęściej wykonywana jest u kobiet w wieku 19-34 lata (51% wszystkich zabiegów korekty warg sromowych, wykonanych w 2016 roku, przeprowadzonych było właśnie w tej grupie wiekowej) oraz u pań w wieku 35-50 lat (37% wszystkich zabiegów). Także ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery), badające popularność zabiegów chirurgii plastycznej w 24 krajach świata (m.in. USA, Grecja, Turcja, Belgia, Niemcy) zauważa, że z roku na rok przybywa kobiet, które decydują się na korektę swoich warg sromowych: o ile w 2015 roku takich zabiegów w badanych krajach wykonano nieco ponad 95 000, to w roku 2016 było ich już ponad 138 000, co stanowi wzrost aż o 45%! Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat zastosowania tego zabiegu, jego przebiegu oraz efektów, jakie można dzięki niemu osiągnąć.

Plastyka warg sromowych: dla funkcjonalności i estetyki

Wygląd warg sromowych może być przyczyną dyskomfortu i kompleksów

Choć wciąż można usłyszeć głosy, że korygowanie wyglądu zewnętrznych narządów płciowych to zbędna fanaberia, w rzeczywistości procedury z zakresu ginekologii estetycznej – w tym także labioplastyka – najczęściej przeprowadzane są ze względów funkcjonalnych. Nieprawidłowości w budowie warg sromowych mogą w znacznym stopniu utrudnić kobiecie życie: zbyt duże wargi sromowe – zarówno mniejsze, jak i większe – mogą wywoływać dyskomfort w trakcie uprawiania niektórych sportów, np. podczas jazdy na rowerze, biegania czy jazdy konnej, co może skutkować bolesnymi podrażnieniami. Przerost warg sromowych utrudnia także uprawiani seksu, może powodować bolesność okolic intymnych czy nawracające infekcje, a także jest przyczyną ograniczeń w kwestii wyboru bielizny. Takie deformacje mogą być uwarunkowane genetycznie, ale mogą też powstawać na skutek uszkodzeń w trakcie porodów naturalnych lub być związane z procesami starzenia się organizmu.

Wszystkie te problemy jest w stanie zlikwidować zabieg plastyki warg sromowych. Przy jego pomocy można skorygować asymetrię lub deformacje w obrębie warg sromowych, można także skutecznie zmniejszyć przerośnięte wargi sromowe mniejsze bądź większe, nadając im pożądany przez pacjentkę kształt i rozmiar. Dzięki temu zwiększa się komfort kobiety w trakcie uprawiania seksu, znikają także problemy otarć czy dyskomfortu, związanego z nadmiernie wystającymi wargami sromowymi.

Część kobiet poddaje się zabiegom plastyki warg sromowych także ze względów czysto estetycznych. Wygląd warg sromowych, uznawanych przez kobietę za nieestetyczne, może w znaczącym stopniu wpływać na poczucie własnej wartości, rodzić kompleksy czy niechęć do podejmowania kontaktów intymnych. Asymetria w budowie warg sromowych lub ich nieprawidłowa wielkość nierzadko sprawia, że kobieta wstydzi się swojej nagości, co może powodować napięcie w relacjach z partnerem. A ponieważ labioplastyka umożliwia nadanie wargom sromowym takiego kształtu i wyglądu, jaki dana kobieta uważa za estetyczny, po zabiegu na ogół znikają problemy wstydu i kompleksów.

Na czym polega korygowanie warg sromowych

Deformacje i przerost warg sromowych można zlikwidować w trakcie chirurgicznego zabiegu

Zabieg labioplastyki przeprowadzany jest na ogół w jednym z trzech przypadków:

  • Korekcja warg sromowych mniejszych – wykonywana u kobiet z problemem przerostu warg sromowych mniejszych, które znacząco wystają poza linię warg sromowych większych. Nadmiar skóry, tkanki podskórnej oraz tłuszczowej jest w trakcie zabiegu usuwany, a wargi sromowe są odpowiednio modelowane, by nadać im odpowiedni kształt.
  • Hipertrofia warg sromowych większych – hipertrofia, czyli przerost wag sromowych większych, sprawia, że są one nadmiernie rozrośnięte lub wydłużone, powodując dyskomfort i nierzadko wywołując u kobiety kompleksy. Taki stan rzeczy najczęściej związany jest z uwarunkowaniami genetycznymi. Podobnie jak w przypadku korekcji warg sromowych mniejszych, podczas labioplastyki nadmiar fałd śluzówki jest redukowany oraz modelowany.
  • Atrofia warg sromowych większych – sytuacją przeciwną do opisanej powyżej jest atrofia warg sromowych większych, czyli utrata przez nie wielkości. Zmniejszenie rozmiaru warg sromowych większych może być spowodowane procesami starzenia się organizmu i wywołaną przez nie utratą elastyczności skóry, przyczyną takiego stanu rzeczy może być także gwałtowna utrata wagi. Korekcja atrofii polega na wypełnieniu warg sromowych tkanką tłuszczową pacjentki, która najczęściej pobierana jest z okolicy pępka. Alternatywą dla tkanki tłuszczowej mogą być wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego, które również zapewniają efekt wypełnienia i powiększenia zbyt małych warg sromowych.

Korekta wag sromowych umożliwia zwiększenie satysfakcji seksualnej kobiet

Na ogół wszystkie rodzaje korekty warg sromowych przeprowadzane są w ramach chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym – na życzenie pacjentki lub w przypadku szczególnych wskazań może zostać zastosowane znieczulenie ogólne. Procedura może być wykonywana przy użyciu klasycznych cięć chirurgicznych lub z zastosowaniem lasera, co zmniejsza inwazyjność całego zabiegu oraz przyspiesza gojenie się ran. W zależności od typu zabiegu i jego rozległości, korekcja warg sromowych może trwać od 30 do 120 minut. W trakcie zabiegu stosowane są szwy wchłanialne, dzięki czemu nie ma konieczności ich usuwania, a pacjentka już po kilku godzinach może opuścić placówkę i udać się do domu.

Zabiegi plastyki warg sromowych mają różne ceny w zależności od rodzaju procedury i jej rozległości, a także miasta. Przykładowo, cena labioplastyki w Warszawie na ogół zamyka się w przedziale 4 500 – 7 000 zł, a w Krakowie za taki zabieg trzeba zapłacić przeciętnie 5 000 zł. We Wrocławiu ceny chirurgicznej korekcji warg sromowych rozpoczynają się już od 3 000 zł, a w łódzkich placówkach medycznych średni koszt labioplastyki to 3 500 zł.

Plastyka warg sromowych mniejszych / większych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.ncbi.nlm.nih.gov; www.surgery.org; www.isaps.org;

Dodaj komentarz

Plastyka warg sromowych - co to za zabieg?

Plastyka warg sromowych - co to za zabieg?

Medycyna klasyczna estetyczna oferują szereg zabiegów odmładzających i upiększających. Zwykle stosowane są na twarz i szyję, ale jak się okazuje wygląd miejsc intymnych również jest ważny dla wielu kobiet. Operacje plastyczne narządów...

Labioplastyka - zabieg nie tylko estetyczny

Labioplastyka - zabieg nie tylko estetyczny

Obecnie można poprawić wygląd każdej części ciała. Niektóre zabiegi pozostają jednak bardzo kontrowersyjne, co nie jest całkowicie słuszne. Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, wciąż jeszcze przez wielu osób traktowana jest jako...