Laryngologia - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii laryngologia z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: laryngolog dziecięcy, laryngolog, foniatra, otolaryngolog

Chrapanie – nie tylko męczące, ale także groźne

Chrapanie to problem bardzo powszechny – według badań, z problemem tym zmaga się aż 10% ludzkości, z czego zdecydowanie częściej chrapią mężczyźni, bo stanowią aż 80% przypadków. Chrapanie utrudnia zdrowy sen nie tylko chrapiącym, ale i ich współmałżonkom – z powodu chrapania partnera możemy tracić każdej nocy nawet 1,5h snu! więcej »

Chrapanie – poważny problem zdrowotny

Do niedawna sądziliśmy jeszcze, że chrapanie to tylko uporczywa dolegliwość, która nie ma konsekwencji zdrowotnych. Tymczasem naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na związek między nocnym chrapaniem a miażdżycą i jej konsekwencjami. Chrapanie może być również zapowiedzią poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego nie powinniśmy go ignorować. więcej »

Iniekcje podśluzówkowe i ich zastosowanie w leczeniu chrapania

Chrapanie to problem bardzo częsty, który nie ma tendencji do samoistnego zanikania, a z wiekiem wręcz się pogłębia. Kiedy zaczyna zakłócać nocny wypoczynek naszym najbliższym (a nawet sąsiadom), zaczynamy poszukiwać sposobów na rozwiązanie hałaśliwego problemu. Jedną z najnowszych metod jest leczenie chrapania iniekcjami podśluzówkowymi - innowacyjny zabieg, który cechuje się wysoką skutecznością. więcej »

Metody leczenia bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny to choroba, której istotą jest występowanie epizodów zwężenia lub zamknięcia dróg oddechowych podczas snu. W leczeniu bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała chorego, unikanie spania na plecach oraz stosowanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP lub BiPAP), aparatu dentystycznego wysuwającego żuchwę podczas snu lub zabiegu operacyjnego. więcej »

Diagnostyka i leczenie chrapania

Chrapanie powstaje najczęściej wskutek nadmiernych drgań podniebienia miękkiego oraz języczka, wytwarzających się w wyniku nadmiernego rozluźnienia się i zwiotczenia mięśni zlokalizowanych w jamie ustnej podczas spania. Z powodu znacznego rozluźnienia tkanek dochodzi do zwężenia przestrzeni gardła, co sprawia, że powietrze podczas oddychania przedostaje się dalej z trudem wywołując charakterystyczny efekt dźwiękowy. Mimo, że w początkowym stadium chrapanie może być nieodczuwalne przez chorego i być uciążliwe przede wszystkim dla partnera i rodziny pacjenta, to warto pamiętać, że w miarę dalszego postępu dolegliwości, może ona przekształcić się w groźny bezdech senny. więcej »

Technika RaVoR w leczeniu chrapania i bezdechu sennego

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość, która może być związana z wieloma czynnikami. Często powoduje obniżenie jakości życia, a także wpływa negatywnie na pozostałych domowników. Istnieje na chwilę obecną wiele sposób leczenia chrapania, a jednym z nich jest przeprowadzenie zabiegu z zakresu chirurgii radiofalowej. więcej »

Nowoczesne metody leczenia chrapania

Chrapanie to częsta dolegliwość, która dodatkowo utrudnia życie nie tylko osobie chrapiącej, ale także pozostałym domownikom. Na problem chrapania cierpią częściej mężczyźni, a przewlekły charakter samej dolegliwości sprawia, że pogorszeniu ulec mogą relacje pomiędzy partnerami. Nie należy zapominać o fakcie, że chrapanie może być również objawem rozwoju poważnych chorób, które wpływają znacząco na stan zdrowia osoby cierpiącej na tą przypadłość. więcej »

Operacja endoskopowa zatok FESS z korekcją przegrody nosa

Problemy z zatokami, zwłaszcza nawracające, bywają niezwykle uciążliwe. Zlikwidować uczucie posiadania wciąż zatkanego nosa można poprzez przebycie jednego z dostępnych zabiegów laryngologicznych. Takowym jest endoskopowa funkcjonalna operacja zatok: procedura bezpieczna, małoinwazyjna, cechująca się znacząco małym odsetkiem powikłań oraz wysokim stopniem skuteczności. więcej »

Korekcja przegrody nosa z plastyką podniebienia miękkiego

Skrzywienie przegrody nosa występuje u wielu osób, ale jedynie u niewielkiej części z nich defekt ten wymaga korekcji. Korekcję tej wady poleca się pacjentom, u których skrzywienie przegrody nosowej jest przyczyną uciążliwych dolegliwości, takich jak częste stany zapalne zatok czy nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. więcej »

Leczenie chrapania aparatem TAP - T

Mimo, że chrapanie utrudnia, a często nawet uniemożliwia, przespanie nocy samej osobie chrapiącej, ale przede wszystkim członkom jej rodziny, to nie jest ono chorobą, a jedynie objawem, który wskazuje na istnienie przeszkody utrudniającej przepływ powietrza przez gardło. Znaczną większość osób chrapiących, bo aż 80%, stanowią mężczyźni. U kobiet natomiast ta przykra dolegliwość rozwija się najczęściej po menopauzie. U większości osób przypadłość ta nie ma wpływu na ich stan zdrowia, jednak aż u 40% spośród pacjentów zgłaszających się z opisywanym problemem, diagnozowane jest chrapanie patologiczne, któremu często towarzyszy bezdech senny. Leczenie chrapania możliwe jest dzięki aparatowi TAP-T. więcej »