Laser kontra NTM - nowoczesne leczenie nietrzymania moczu

Laser kontra NTM - nowoczesne leczenie nietrzymania moczu

Nowoczesne, małoinwazyjne zabiegi zdobywają dużą popularność praktycznie w każdej dziedzinie medycyny. Ich zaletą są bardzo dobre efekty terapeutyczne przy jednoczesnym niższym stopniu preparacji tkanek, niż ma to miejsce w klasycznych zabiegach operacyjnych. Nie inaczej jest w terapii nietrzymania moczu (NTM): od pewnego czasu schorzenie to można leczyć minimalnie inwazyjną metodą laserową.

Nietrzymanie moczu to poważny problem zdrowotny, który z różnych względów znacznie częściej dotyczy kobiet – szacuje się, że z chorobą może zmagać się nawet 2 miliony Polek. Mimowolny wyciek moczu przez cewkę moczową może dotyczyć pacjentek w różnym wieku: według danych statystycznych, zebranych na podstawie 13 badań epidemiologicznych, przeprowadzonych w różnych krajach, z inkontynencją mają do czynienia kobiety praktycznie w każdej grupie wiekowej, a u 18% badanych pierwsze objawy NTM pojawiły się jeszcze przed trzydziestym rokiem życia. O skali problemu świadczy fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) nadała inkontynencji status choroby społecznej – tym mianem określa się schorzenie, na które cierpi co najmniej 5% populacji. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zabiegowe leczenie nietrzymania moczu obejmuje szereg różnych technik o różnym stopniu inwazyjności. Dolegliwość można leczyć przy pomocy iniekcji okołocewkowych, tzw. operacjami pętlowymi czy z zastosowaniem minisystemów. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się małoinwazyjna technika leczenia nietrzymania moczu zastosowaniem lasera.

Leczenie NTM laserem: jak to działa

W wysiłkowym NTM wyciek moczu następuje podczas zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej

Zabieg leczenia problemu nietrzymania moczu u kobiet ma zastosowanie w wysiłkowej postaci choroby. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęstszy typ schorzenia, w którym wyciek moczu następuje na skutek nieprawidłowego mechanizmu zamknięcia cewki moczowej. Do przyczyn pierwotnych wysiłkowego NTM zalicza się m.in. zdarzenia, powodujące uszkodzenie mięśni miednicy lub struktur ją podtrzymujących – może to być na przykład poród, a czynniki współistniejące (np. otyłość, niektóre choroby neurologiczne, częste zakażenia dróg moczowych) mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia lub pogłębić jego przebieg. Częstotliwość występowania schorzenia wzrasta także z wiekiem na skutek zmian około- i pomenopauzalnych. Najbardziej charakterystycznych objawem wysiłkowego NTM jest niezależny od woli wyciek moczu podczas wysiłku: kichania, kaszlu czy innych czynności, wywołujących wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

Leczenie wysiłkowego NTM laserem to zabieg małoinwazyjny, szybki i bezbolesny. Przeprowadza się go z wykorzystaniem dwóch systemów laserowych: w procedurze leczniczej zastosowanie ma laser erbowo-yagowy Dualis SP firmy Fotona (zabieg IncontiLase) oraz laser frakcyjny CO2 MonaLisa Touch włoskiej firmy Deka. Istotą zabiegu jest poprawa napięcia mięśni, odpowiedzialnych za utrzymywanie pęcherza w prawidłowej pozycji i zapobiegających wyciekowi moczu. U osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu mięśnie te są zwiotczałe i rozluźnione, przez co nie spełniają prawidłowo swojej funkcji. Dzięki zastosowaniu lasera tkanki w obrębie dna macicy oraz górnej ściany pochwy stają się bardziej elastyczne, poprawia się też ich napięcie i sprężystość.

Laserowe leczenie NTM stosowane jest w łagodnej i umiarkowanej fazie choroby

Procedura laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest całkowicie bezbolesna (pacjentki odczuwają jedynie delikatne ciepło w miejscu działania lasera), dlatego przeprowadza się ją bez zastosowania znieczulenia w warunkach gabinetu ginekologicznego, nie wymaga też od pacjentki szczególnego przygotowania. Zabieg trwa zazwyczaj mniej niż 30 minut. Końcówka lasera wprowadzana jest do wnętrza pochwy, a emitowana przez nią energia prowadzi do fototermicznego, nieablacyjnego obkurczenia pochwy. Działanie lasera powoduje obkurczanie już istniejących i stymuluje procesy wytwarzania nowych włókien kolagenowych na obszarze poddanym zabiegowi, co w efekcie zmniejsza kąt nachylenia cewki moczowej i poprawia jej funkcjonalność. Po zabiegu mięśnie ścianek pochwy, ujście cewki moczowej i powięź wewnątrzmiedniczna są wzmocnione i obkurczone. Dla osiągnięcia satysfakcjonujących pacjentkę rezultatów zazwyczaj wystarczy przeprowadzenie jednego zabiegu, a efekt może mieć charakter trwały, zwłaszcza u pacjentek, które po przejściu procedury kontrolują poziom hormonów i wzmacniają mięśnie Kegla. Warto jednak pamiętać, że niektóre czynniki mogą zredukować lub zniwelować efekt zabiegu – tak może się stać u kobiet, które po zabiegu przebędą poród siłami natury (ich mięśnie mogą ulec ponownemu rozciągnięciu).

Zabieg stosuje się przede wszystkim we wczesnych fazach choroby (łagodne i umiarkowane NTM) oraz u tych pacjentek, u których istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury operacyjnej. Rezultaty widoczne są zazwyczaj po upływie 1-2 miesięcy, co ma związek z czasem, jaki jest wymagany do przebudowy i wytworzenia się nowych włókien kolagenowych na obszarze, poddanym zabiegowi.

Dla osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów zwykle wystarczy jeden zabieg

Jedną z głównych zalet laserowego leczenia wysiłkowego NTM jest fakt, iż jest to zabieg małoinwazyjny, po którym pacjenta może od razu wrócić do swoich codziennych aktywności. Nie ma konieczności przechodzenia okresu rekonwalescencji, należy jedynie powstrzymać się od stosunków seksualnych przez okres około trzech tygodni. Pacjentki na ogół szybko zauważają zmniejszenie dolegliwości, a w przypadku, gdy efekt nie jest dla nich satysfakcjonujący, po około miesiącu zabieg można powtórzyć.

Ceny laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu są różne w zależności od miasta, w jakim chcemy przeprowadzić procedurę, oraz od placówki medycznej. Przykładowo, w Warszawie laserowe leczenie wysiłkowego NTM można wykonać zarówno w cenie 1 500 zł, jak i 3 000 zł, w Łodzi zabieg MonaLisa Touch kosztuje 1 200 – 1 800 zł, a w Krakowie ceny takiej procedury rozpoczynają się od 1 000 zł.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.ntm.pl;

Dodaj komentarz

Nietrzymanie moczu? Można to leczyć!

Nietrzymanie moczu? Można to leczyć!

Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) nietrzymanie moczu, czyli niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, uznawany jest za chorobę społeczną, czyli taką, na którą cierpi co najmniej 5% populacji. A... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska