Laserowa operacja mikrochirurgiczna krtani

Mikrolaryngoskopia to technika chirurgicznego usunięcia zmian patologicznych z krtani lub dolnego odcinka gardła. Jej nowoczesną odmianą jest zabieg laserem CO2 lub Nd:YAG, stosowany w przypadkach niektórych zmian nowotworowych, stanów przedrakowych, brodawczaków i zmian bliznowatych.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Początki nowoczesnej mikrochirurgii krtani datowane są na początek lat 60. XX wieku, kiedy to opracowamo urządzenie zwane laryngoskopem wieszadełkowym oraz metodę wykorzystania mikroskopu chirurgicznego - umożliwiając chirurgowi operowanie obiema rękami, a także zaczęto wykorzystywać sprzężony z nim laser CO2. Powstała nowa metoda lecznicza - endoskopowa chirurgia laserowa krtani, pozwalająca na precyzyjne wycinanie lub odparowanie różnych zmian chorobowych. 

Zabieg ten ma zastosowanie w takich w przypadkach jak:

  • rak płaskonabłonkowy krtani o rozległości T1 i T2 i stany przedrakowe krtani (leukoplakia, pachydermia)
  • brodawczaki krtani, guzki śpiewacze, torbiele wewnątrzkrataniowe
  • zmiany bliznowate zwężające światło krtani i pourazowe zwężenia krtani
  • radykalne leczenie wczesnych stanów raka więzadła głosowego po napromieniowaniu

Obecnie, oprócz klasycznego lasera CO2, wykorzystywane są także lasery Nd:YAG (neodymowo-yagowe) o długości fali 1064 nm i 532 nm. Ich światło wnika głębiej w głąb tkanek, zwiększając strefę koagulacji i zmniejszając krwawienie podczas zabiegu. Laser o długości fali 532 nm, zwany laserem KTP, ze względu na silną absorbcję fali przez hemoglobinę znajduje także zastosowanie w operacjach tkanek mocno unaczynionych – w obrębie jamy ustnej, gardła i jamy nosowej.

Mikrochirurgia laserowa krtani uznawana jest aktualnie za "złoty standard" i najlepszą metodę służącą do leczenia chorób krtani, w szczególności zmian podejrzanych w kierunku nowotworzenia.

Przygotowania i przebieg zabiegu

W ramach przygotowań do zabiegu zaleca się tzw. ciszę fonacyjną czyli zakaz używania głosu przez okres 24 h. Przed użyciem promienia laserowego pobierane są w każdym przypadku wycinki do badania histopatologicznego.

Cała procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym. Po zaintubowaniu pacjenta, przez rurkę wprowadzoną do krtani na zmiany chorobowe naprowadzany jest promień lasera o działaniu ciągłym lub pulsacyjnym, sprzężony z mikroskopem. Kieruje nim lekarz przy pomocy mikromanipulatora (joysticka) a obraz widoczny jest na ekranie monitora. Laser usuwa zmiany chorobowe i zabezpiecza obrzeża pozostałej tkanki. Rana nie krwawi i goi się szybciej niż w przypadku tradycyjnego zabiegu z wykorzystaniem skalpela. Bezpośrednio po operacji prawdopodobne jest wystąpienie chrypki o różnym nasileniu, która ustępuje po wygojeniu się rany w krtani. Zaleca się zaprzestanie palenia papierosów. W niektórych przypadkach w okresie pooperacyjnym konieczne jest podanie antybiotyku oraz leków przeciwobrzękowych – sterydów.

Czas hospitalizacji, w zależności od rozległości i charakteru usuwanych zmian, wynosi od 2 do 5 dni, zaś okres niezdolności do pracy ok. 2 tygodni (w przypadku osób posługujących się zawodowo głosem należy się liczyć z możliwością zwolnienia na okres miesiąca). Po zabiegach mikrochirurgicznych krtani nierzadko występują przejściowe zaburzenia emisji głosu, dlatego też przed i po jego przeprowadzeniu zalecana jest konsultacja foniatryczna.

Jak wynika z opracowań medycznych poświęconych tej tematyce, mikrochirurgia laserowa krtani jest metodą bezpieczną i stanowi cenne narzędzie w leczeniu chorób krtani, zwłaszcza stanów przedrukowych i wczesnych postaci raka krtani. Powikłania po zabiegu występują stosunkowo rzadko, mają łagodny przebieg i najczęściej ustępują po kilku dniach.


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Mala 7 lata temu

Miałam dzisiaj taki zabieg w państwowym szpitalu. Nic strasznego, jest dobrze. Uczucie jak przy anginie. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja mikrochirurgiczna krtani laserowo

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…