Laserowa rehabilitacja poporodowa

Laserowa rehabilitacja poporodowa

Zmiany zachodzące w organizmie świeżo upieczonej mamy kojarzą się głównie z szybką utratą kilogramów, a co za tym idzie zmniejszeniem się wymiarów brzucha, problemem z obkurczaniem skóry i rozstępami. Mało mówi się natomiast o problemach ze znacznym rozluźnieniem pochwy i warg sromowych, powstających na skutek porodu siłami natury.

Podczas ciąży i porodu w organizmie przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian zarówno widocznych, np. powiększenie obwodu brzucha, jak i niewidocznych, związanych z procesami metabolicznymi. Z kolei połóg jest okresem, w którym wszystko powraca do normy. Podczas rodzenia silami natury pochwa rozciąga się, ale zazwyczaj powraca do stanu poprzedniego po około 3 tygodniach, natomiast wejście do pochwy zazwyczaj pozostaje bardziej swobodne.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Niestety ilość porodów naturalnych wpływa na co raz to większe rozluźnienie się ścian pochwy. Zdarza się również, że już po pierwszym urodzeniu dziecka pozostanie znaczące rozluźnienie jej tkanek i pojawienia się objawów tzw. Zespołu Rozluźnienia Pochwy (ang. VRS – Vaginal Relaxation Syndrome), do których należą suchość w pochwie, ból przy stosunku, brak odczuwania przyjemności ze współżycia seksualnego, a nawet nietrzymanie moczu. Według Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej aż 43-88% kobiet, z co najmniej jednym porodem w wywiadzie, cierpi z powodu obniżenia jakości życia seksualnego z powodu rozluźnienia pochwy, a jedynie 14-20% z nich zgłasza ten fakt ginekologowi.

Zastosowanie lasera w rehabilitacji pochwy po porodzie

Do niedawna najpopularniejszą metodą radzenia sobie z problemami nadmiernego rozciągnięcia pochwy i mięśni dna macicy były ćwiczenia zaprojektowane przez Kegla. Warto zwrócić uwagę, że według badań opublikowanych w czasopiśmie Międzynarodowego Towarzystwa Uroginekologów, aż 20-40% lekarzy specjalistów w zakresie ginekologii uznaje je za nieskuteczne. Ostatecznością były zabiegi chirurgiczne. Aktualnie co raz większym zainteresowaniem cieszy się zastosowanie laserowego nieinwazyjnego obkurczania pochwy i sromu jako rehabilitacji poporodowej.

Najczęściej stosowanymi laserami są MonaLisa Touch™ oraz Laser Er-YAG Fotona. Ich działanie związane jest z wykorzystaniem fotoenergii cieplnej do wytworzenia mikrourazów w pochwie i sromie, czemu nie towarzyszy krwawienie. Prowadzi to do pobudzenia komórek – fibroblastów, które syntetyzują nowe włókna kolagenowe, podczas gdy stare, na skutek działania temperatury, ulegają skurczeniu. Dochodzi do regeneracji oraz poprawy elastyczności i napięcia tkanek. Ponadto procesy te sprzyjają odbudowie błony śluzowej i poprawie nawilżenia pochwy.

Sam zabieg jest minimalnie inwazyjny i polega na wprowadzeniu do pochwy, w pozycji ginekologicznej, specjalnej głowicy ze skanerem i wysłaniu energii lasera do tkanek, która dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjentki. Wykonywany jest ambulatoryjnie i nie wymaga hospitalizacji. Jest również niebolesny, a co za tym idzie niewymagający znieczulenia, a pacjentki zazwyczaj opisują uczucie przyjemnego ciepła, bardzo rzadko delikatne pieczenie. Całość procedury trwa 10-30 minut w zależności od zastosowanego lasera. Kolejnym plusem tej metody jest krótki okres rekonwalescencji. Do codziennych czynności można wrócić już zaraz po zabiegu, natomiast należy zachować wstrzemięźliwość seksualną przez 3-7 dni. Całkowite efekty widoczne są już po miesiącu – pochwa ma lepsze nawilżenie, wargi sromowe stają się mniejsze, ale co najważniejsze obserwowany jest wzrost odczuwania przyjemności ze współżycia. U zdecydowanej większości kobiet wystarczy tylko jeden zabieg, a efekty utrzymują się przez wiele lat lub do kolejnego porodu. Jeśli jest konieczność zabieg można powtórzyć 2-4 razy w odstępach 4 tygodniowych.

Zwężanie pochwy laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Koszty laserowej rewitalizacji pochwy i sromu wahają się od 1 500 zł w Olsztynie do 3 000 zł w Warszawie. Zabieg jest nierefundowany przez NFZ.

Źródła:
Paszkowski T., Skrzypulec-Plinta V., Barwijuk A., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej w sprawie nowoczesnych metod terapii w przypadkach zespołu rozluźnienia pochwy

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem - wskazania do zabiegu

Zwężanie pochwy laserem - wskazania do zabiegu

Laserowe zwężenie (obkurczenie) pochwy to zabieg od kilku lat plasujący się w ścisłej czołówce najpopularniejszych procedur ginekologii estetycznej. Wbrew pokutującym gdzieniegdzie opiniom, nie jest to jednak żadna "fanaberia", lecz działanie... więcej »

Laserowa plastyka pochwy

Laserowa plastyka pochwy

Jeszcze niedawno był to problem wstydliwy i pomijano go nawet w rozmowach z najbliższymi przyjaciółkami. Nie wypadało mówić głośno o dolegliwościach kobiet po porodach, o utracie elastyczności ścianek pochwy oraz o ewentualnych kłopotach z... więcej »

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Współcześnie istnieje coraz więcej technik rehabilitacji umożliwiających chorym stosunkowo szybki powrót do sprawności po wypadku komunikacyjnym, urazie czy udarze. Każdorazowo terapię dostosowuje się indywidualnie do konkretnego przypadku –... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.