Laserowe leczenie grzybicy skóry

Grzybica skóry jest bardzo powszechnym, lecz mimo to wciąż wstydliwym schorzeniem. O ile nie występuje w widocznych miejscach na powierzchni skóry, jest skrzętnie ukrywana i traktowana jako defekt kosmetyczny. Niesłusznie, ponieważ zlekceważenie grzybicy może przerodzić się nawet w martwicę tkanek. Współcześnie istnieje wiele metod leczenia schorzenia, a do najbardziej skutecznych zalicza się terapia z wykorzystywaniem systemu laserowego.

Czas czytania
2 min.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez klinikę Dentim Body Care z Katowic, ponad 20% Polaków zmaga się z problemem grzybicy dłoni lub stóp. Ryzyko zakażenia wzrasta z wiekiem – przypadłość atakuje 49% osób, które ukończyły 70 lat, z kolei w wieku 40-60 lat  na grzybicę skóry cierpi 15-20% ludzi.

W grupie ryzyka znajdują się kobiety w ciąży, noworodki oraz cukrzycy i osoby po kuracji antybiotykami. Nieleczona, grzybica może wywołać poważne konsekwencje, dlatego nie należy jej lekceważyć.

Czym jest grzybica skóry?

Grzybica skóry to bardzo powszechne zakaźne schorzenie, które wywołują grzyby chorobotwórcze. Powierzchnię skóry gładkiej atakują dermatofity ludzkie i zwierzęce, a zmiany przybierają postać krostkowych i pęcherzykowych wykwitów. Nie pozostawiają blizn i szybko ustępują. Z kolei grzybice skóry owłosionej najczęściej wywołują grzyby antropofilne. Ich działalność staje się powodem zakażenia m.in. grzybicą strzygącą oraz drobnozarodnikową, występującą głównie u dzieci. U osób mających problem z nadmierną potliwością może się także pojawić tzw. łupież pstry – zmiany skórne w postaci plam o ciemnobrunatnym, różowym lub żółtobrunatnym kolorze.

Grzybicą można zarazić się w wyniku kontaktu z chorym zwierzęciem lub człowiekiem, a także poprzez korzystanie z przedmiotów, których używała osoba dotknięta schorzeniem (np. obuwia, odzieży, ręczników itp.).

Laseroterapia grzybicy skóry

Jedną z najnowszych metod leczenia grzybicy skóry jest terapia z użyciem lasera. Dużą skutecznością w niwelowaniu choroby cechuje się laser neodymowo-yagowy Nd:YAG Spectro SP. System precyzyjnie usuwa wszelkiego typu zmiany skórne, minimalizując dolegliwości bólowe dzięki technologii głowicy frakcjonującej. Wspomniana głowica błyskawicznie usuwa gorące pozostałości z tkanki poddawanej działaniu wiązki lasera. Skuteczność systemu laserowego Fotona potwierdza certyfikat CE.

Popularnym laserem jest również system X-Lase. Jak wypowiada się na łamach portalu nasze-choroby.pl dr Katarzyna Łukasik-Fąferko z katowickiej kliniki Dentim Body Care, promień laserowy usuwa infekcję grzybiczą bez ryzyka uszkodzenia skóry bądź paznokcia (jeśli grzybica zaatakowała płytkę paznokciową).

Zabieg z wykorzystywaniem systemu laserowego trwa krótko (ok. 15-20 minut, w zależności od stopnia rozwoju grzybicy), a polega na naświetlaniu płytki paznokciowej i tkanek okalających wiązką laserową. Specjaliści dermatologii przeprowadzający tego rodzaju terapię u osób cierpiących na grzybicę skóry zalecają poddanie się serii 5 zabiegów w odstępach 3-4-dniowych.

Źródło: nasze-choroby.pl


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Grzybica skóry - usuwanie laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…