Laserowe leczenie nietrzymania moczu IncontiLase

Nietrzymanie moczu (NTM) stanowi problem nie tylko higieniczny, skutkuje też znacząco gorszym funkcjonowaniem psychospołecznym cierpiących na tę jednostkę chorych. Uwolnić ich od przykrego objawu może wiele dostępnych obecnie metod leczenia; jedną z nich, zaliczaną do zabiegów małoinwazyjnych i stosunkowo skutecznych, jest terapia z zastosowaniem technologii IncontiLase.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Jedną z najczęstszych form NTM jest postać wysiłkowa, związana z niekontrolowanymi wyciekami moczu podczas codziennych aktywności, kaszlu czy kichania i śmiechu. Zwiększone ryzyko pojawienia się tej postaci związane jest głównie z licznymi porodami oraz uszkodzeniami w okolicy struktur miednicy mniejszej. 



Za główną przyczynę wysiłkowego nietrzymania moczu uznaje się patologie w obrębie zwieracza cewki moczowej. Sprzyjają im zwłaszcza defekty włókien kolagenowych, których to nasilenie zwiększa się wraz z wiekiem; w tej sytuacji zredukować występowanie objawów może zastosowanie bezbolesnej techniki laserowej, znanej jako IncontiLase.

Zastosowanie IncontiLase w leczeniu nietrzymania moczu

Technologia laserowego leczenia nietrzymania moczu IncontiLase została opracowana i opatentowana przez słoweńską firmę Fotona. Wykorzystanie znalazł tutaj laser erbowo – yagowy (Er:YAG) o długości fali 2940 nm. Podczas zabiegu nie dochodzi do występowania zjawiska ablacji, związanego z uszkodzeniem tkanek; głównym procesem mającym redukować objawy jest fotostymulacja.

Energia wyzwalana przez laser w trakcie zabiegu IncontiLase powoduje modyfikacje w obrębie włókien kolagenowych, które odpowiadają za elastyczność i wytrzymałość ludzkich tkanek. Pod jej wpływem dochodzi do zmian w obrębie już istniejących białek (ich reorganizacji), ale też następuje zwiększenie syntezy nowych włókien. Poprzez te procesy dochodzi do wzmocnienia struktur przepony moczowo – płciowej i okolicy zwieracza cewki moczowej, dzięki czemu możliwa jest eliminacja występujących u pacjentek objawów nietrzymania moczu.

Procedura ma fazy, które różnią się miejscem aplikacji wiązki laserowej. Początkowo generator energii, umieszczony w specjalnym wzierniku, lokowany jest w okolicy przedniej ściany pochwy i ten rejon podlega wielokrotnym, miejsce po miejscu, naświetlaniom. W drugiej fazie terapii poddaje się przedsionek i wejście do pochwy. Niezwykle istotne jest tutaj zachowanie precyzji – aby uzyskać oczekiwany efekt leczenia, należy naświetlić tkanki równomiernie i dokładnie.

Zabieg IncontiLase jest bezbolesny, nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania ani podawania środków przeciwbólowych. Jedynym w zasadzie badaniem, które pacjentka powinna mieć wykonane przed leczeniem laserowym nietrzymania moczu jest cytologia (ewentualne odchylenia od normy stanowią przeciwwskazanie do omawianej opcji terapeutycznej). Metoda jest małoinwazyjna, nie powoduje krwawień, a bezpośrednio po zabiegu możliwy jest powrót do domu.

Procedura laserowego leczenia NTM nie może być przeprowadzana m.in. u kobiet będących w ciąży, posiadających ogniska zakażeń w obrębie pochwy czy podczas miesiączki. Również stosowanie niektórych leków może stanowić przeciwwskazanie do zabiegu, należą do nich takie jak chlorpromazyna, niektóre antybiotyki (sulfonamidy, tetracykliny) czy aspiryna.

Uzyskanie ostatecznego efektu terapii wymaga czasu, który jest konieczny dla wystąpienia zjawisk związanych z przebudowywaniem włókien kolagenowych. Pierwsze zauważalne rezultaty pojawiają się już po upływie około trzydziestu dni.

Odbierz
voucher -75zł

na wizytę ginekologiczną
i dowiedz się więcej o antykoncepcji

IncontiLase można zaliczyć do dających dobre efekty metod leczenia wysiłkowej postaci NTM – twórcy technologii na swojej stronie umieścili dane pochodzące z przeprowadzanych badań naukowych, w których ocenie poddawano skuteczność metody. Przeprowadzone testy pozwoliły stwierdzić, że po upływie 120 dni od zabiegu u 70% pacjentek przestały występować objawy NTM.

Opracowano na podstawie: www.fotona.com; www.balg.co.uk

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…