Laserowe usuwanie zaćmy

Laserowe usuwanie zaćmy

Zaćma to uporczywa dolegliwość polegająca na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka. Do podstawowych objawów zaburzenia należy stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, opisywane zazwyczaj przez chorych jako wrażenie zamglenia widzenia. Standardowe leczenie zaćmy polega na jej chirurgicznym usunięciu, natomiast od niedawna można ją usuwać również przy pomocy lasera. Lekarze przeprowadzający laserowe zabiegi zaćmy określają je jako prawdziwą rewolucję w dziedzinie okulistyki.

Zaćma, zwana też kataraktą, to choroba polegająca na zmętnieniu (całkowitym bądź częściowym) soczewki oka. Rozwój schorzenia wpływa na przejrzystość soczewki, przez co dotknięty zaćmą człowiek traci ostrość widzenia. Na chwilę obecną najskuteczniejszym sposobem leczenia katarakty jest zabieg chirurgiczny, a do najnowszych metod należy usunięcie zaćmy z zastosowaniem systemu laserowego.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Przeprowadzaniem zabiegów z użyciem lasera zajmuje się kilka polskich klinik okulistycznych. Cała procedura usunięcia zaćmy trwa kilka minut, zaś najważniejsza część zabiegu, czyli kapsuloreksja, defragmentacja jądra soczewki oraz wykonanie tuneli dla wprowadzenia narzędzi zajmuje ok. 30-40 sekund. Laser wykonuje te czynności z dużą precyzją, niwelując przy tym ryzyko uszkodzeń wewnątrz gałki ocznej – co niekiedy występuje przy tradycyjnej fakoemulsyfikacji. Dodatkowo, podczas przygotowań do usunięcia zaburzenia wzroku (w trakcie tych 30-40 sekund) można częściowo skorygować astygmatyzm, jeśli dany pacjent się na niego uskarża.

Zabieg laserowego usunięcia zaćmy jest precyzyjny, a krótki czas jego wykonania zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań praktycznie do zera. Efekt końcowy procedury jest lepszy po wszczepieniu sztucznej soczewki. Zaraz po jej założeniu przeprowadzający zabieg specjalista zamyka tunele w taki sposób, że nie wymagają opatrunku. Dzięki temu pacjent może funkcjonować normalnie zaraz po operacji.

Soczewka dyfrakcyjna – nowość w leczeniu zaćmy

Przełomem w chirurgii narządu wzroku są również soczewki dyfrakcyjne, które zostały zaprojektowane tak, aby poprawiać widzenie na każdą odległość. Pacjent po zabiegu może dobrze widzieć zarówno z bliska, jak i z daleka, a także z odległości pośrednich. Poddanie się laserowemu zabiegowi usunięcia zaćmy daje mu szansę na życie bez okularów. Zastosowanie soczewek dyfrakcyjnych umożliwia zaawansowana technologia lasera femtosekundowego – najnowszego osiągnięcia chirurgii narządów wzroku. Olbrzymia precyzja jego działania zapewnia dużą skuteczność leczenia i zminimalizowanie dolegliwości bólowych.

Więcej informacji na ten temat

Komentarze (1)

Will 3 lata temu

Czy okulary fotochromowe są przeznaczone dla osób z zaćmą? Odpowiedz

Leczenie zaćmy laserem

Leczenie zaćmy laserem

Zaćma jest degeneracyjną chorobą soczewki oka, objawiającą się jej mętnieniem i stopniowym pogarszaniem widzenia, prowadzącym z czasem nawet do całkowitej ślepoty. Nie ma obecnie możliwości skutecznej farmakologicznej terapii zaćmy, jednak... więcej »

Sukcesy polskiej transplantologii

Sukcesy polskiej transplantologii

Przeprowadzony przez polskich lekarzy przeszczep narządów szyi uznany został za najlepszy na świecie – to ogromne wyróżnienie i powód do dumy. Warto jednak wiedzieć, że polska transplantologia ma na swoim koncie znacznie więcej sukcesów, jak... więcej »

Piękna twarz i zgrabne ciało wciąż w cenie

Piękna twarz i zgrabne ciało wciąż w cenie

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (American Society of Plastic Surgeons – ASPS), największa na świecie organizacja, zrzeszająca certyfikowanych specjalistów z zakresu chirurgii plastycznej, opublikowała niedawno dane statystyczne,... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.