Infolinia: 801 002 125 lub +4822 417 40 00
Telefony są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00

Laserowe usuwanie zaćmy

Zaćma to uporczywa dolegliwość polegająca na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka. Do podstawowych objawów zaburzenia należy stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, opisywane zazwyczaj przez chorych jako wrażenie zamglenia widzenia. Standardowe leczenie zaćmy polega na jej chirurgicznym usunięciu, natomiast od niedawna można ją usuwać również przy pomocy lasera. Lekarze przeprowadzający laserowe zabiegi zaćmy określają je jako prawdziwą rewolucję w dziedzinie okulistyki.

Zaćma, zwana też kataraktą, to choroba polegająca na zmętnieniu (całkowitym bądź częściowym) soczewki oka. Rozwój schorzenia wpływa na przejrzystość soczewki, przez co dotknięty zaćmą człowiek traci ostrość widzenia. Na chwilę obecną najskuteczniejszym sposobem leczenia katarakty jest zabieg chirurgiczny, a do najnowszych metod należy usunięcie zaćmy z zastosowaniem systemu laserowego.

Przeprowadzaniem zabiegów z użyciem lasera zajmuje się kilka polskich klinik okulistycznych. Cała procedura usunięcia zaćmy trwa kilka minut, zaś najważniejsza część zabiegu, czyli kapsuloreksja, defragmentacja jądra soczewki oraz wykonanie tuneli dla wprowadzenia narzędzi zajmuje ok. 30-40 sekund. Laser wykonuje te czynności z dużą precyzją, niwelując przy tym ryzyko uszkodzeń wewnątrz gałki ocznej – co niekiedy występuje przy tradycyjnej fakoemulsyfikacji. Dodatkowo, podczas przygotowań do usunięcia zaburzenia wzroku (w trakcie tych 30-40 sekund) można częściowo skorygować astygmatyzm, jeśli dany pacjent się na niego uskarża.

Zabieg laserowego usunięcia zaćmy jest precyzyjny, a krótki czas jego wykonania zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań praktycznie do zera. Efekt końcowy procedury jest lepszy po wszczepieniu sztucznej soczewki. Zaraz po jej założeniu przeprowadzający zabieg specjalista zamyka tunele w taki sposób, że nie wymagają opatrunku. Dzięki temu pacjent może funkcjonować normalnie zaraz po operacji.

Soczewka dyfrakcyjna – nowość w leczeniu zaćmy

Przełomem w chirurgii narządu wzroku są również soczewki dyfrakcyjne, które zostały zaprojektowane tak, aby poprawiać widzenie na każdą odległość. Pacjent po zabiegu może dobrze widzieć zarówno z bliska, jak i z daleka, a także z odległości pośrednich. Poddanie się laserowemu zabiegowi usunięcia zaćmy daje mu szansę na życie bez okularów. Zastosowanie soczewek dyfrakcyjnych umożliwia zaawansowana technologia lasera femtosekundowego – najnowszego osiągnięcia chirurgii narządów wzroku. Olbrzymia precyzja jego działania zapewnia dużą skuteczność leczenia i zminimalizowanie dolegliwości bólowych.

Więcej informacji na ten temat:

Komentarze (1) do wpisu pt. "Laserowe usuwanie zaćmy"

Gość
Will
51 lata temu
Czy okulary fotochromowe są przeznaczone dla osób z zaćmą?
Odpowiedz
Powrót na listę wpisów: Blog nie tylko o turystyce medycznej
Operacja zaćmy za pomocą lasera - doradzimy dobrego lekarza
Zadzwoń: 22 417 40 40 lub