Leczenie bólu laserem wysokoenergetycznym

Laser wysokoenergetyczny jest nową metodą leczenia, która przynosi ulgę w dolegliwościach pochodzenia mięśniowo-szkieletowego. Jest wysoce skuteczny szczególnie w zmniejszaniu bólu. Zabieg z użyciem lasera przyspiesza gojenie się ran, oraz zmniejsza uszkodzenia nerwów, mięśni i stawów. Zabiegi są całkowicie bezbolesne i bezpieczne, dając natychmiastowy efekt przeciwbólowy.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Używanie lasera o niskiej energii promieniowania było stosowane w rehabilitacji i ortopedii już od lat 80. XX wieku. Terapia laserem wysokoenergetycznym (HPLT - high power laser therapy) jest wyrazem niesamowitego postępu technologicznego. Pierwszy laser HPLT został stworzony przez Avicenna Laser Technology w 2002r., a rok później FDA dopuściła go do użytku medycznego. Dzięki większej mocy pozwala objąć wiązką znaczną powierzchnię i przenika głębiej niż inne lasery.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Laser emituje wiązkę światła, które jest promieniowaniem elektromagnetycznym. Jest ona nośnikiem energii, która stymuluje procesy wzrostu i regeneracji uszkodzonych tkanek, co określane jest jako "fotobiomodulacja". To zjawisko odpowiedzialne jest za przyspieszenie gojenia, zmniejszenie odczynu zapalnego i formowania blizn, a w rezultacie - zmniejszenie bólu. Dzięki temu, iż wiązka jest skupiona i napromienia dokładnie to miejsce, które uległo urazowi, można szybko osiągnąć efekt ulgi. Dodatkowo laser powoduje zmniejszenie pobudliwości nerwów, poprzez hiperpolaryzację ich błon, co daje dodatkowy efekt analgetyczny.

Działanie zależne od mocy

Lasery o niskiej energii (zwane też "zimnym laserem") emitują wiązkę o mocy do 500 mW, przenikając ok. 0,5 cm w głąb naświetlanej powierzchni. Zabieg z ich użyciem, aby uzyskać efekt terapeutyczny, może trwać bardzo długo - nawet 1-2 h. Lasery o wysokiej energii promieniowania oferują moc nawet 24x większą (do 12 000mW). Pozwala to osiągnąć:

  • znacznie większą penetrację do tkanek (nawet 8-10 cm),
  • skrócenie czasu trwania zabiegu (do 5-15 minut),
  • lepsze efekty leczenia

Leczenie laserem o wysokiej energii stosuje się zarówno w bólach ostrych - pojawiających się wkrótce po zadziałaniu czynnika uszkadzającego, jak i przewlekłych - które utrzymują się przez długi czas, i zwykle są wyrazem utrwalonych uszkodzeń nerwów.

Główne wskazania do terapii obejmują schorzenia narządu ruchu, którym zwykle towarzyszy ból, takie jak:

  • zapalenie ścięgien,
  • bóle okolicy pleców i szyi,
  • urazy sportowe,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • obrzęk i urazy tkanek miękkich,
  • bóle stawów,
  • zespół cieśni kanału nadgarstka

W toku są również badania nad zastosowaniem HPLT w leczeniu chorób reumatycznych (jak reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia), migreny, zawrotów głowy.

Przeciwwskazania obejmują kobiety ciężarne, osoby cierpiące na nowotwory złośliwe skóry, a także używające leków, które zwiększają wrażliwość na światło (niektóre antybiotyki - ciprofloksacyna, pochodne chininy, leki antyarytmiczne). Może wtedy dochodzić do rekcji alergicznej i oparzenia w miejscu stosowania wiązki świetlnej. Należy unikać naświetlania w okolicach oczu, gdyż laser o wysokiej energii może trwale uszkodzić wzrok.

W badaniach mediolańskich lekarzy zastosowanie HPLT w urazach mięśni i stawów pozwoliło na znacznie większą redukcję dolegliwości bólowych (o 50%), niż standardowa fizykoterapia (33%), i szybszy powrót do aktywności zawodowej (już po 26,6 dniach vs 53,9). Podobne efekty zaobserwowali badacze w Kanadzie w przypadku zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej (łokieć tenisisty). Laser zmniejsza również ból po operacji wszczepienia by-passów, dając ponad 2-krotne jego zmniejszenie w ciągu doby od pierwszego zabiegu (7,31 do 3,0).

Zabiegi z użyciem lasera wysokoenergetycznego wykonywane są w niektórych zakładach rehabilitacji i fizykoterapii. Kosztują w granicach 20-40 zł za jedną sesję, i trwają około 5-10 minut. Ulga odczuwana jest już po pierwszej aplikacji.

Leczenie bólu laserem wysokoenergetycznym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia:
Conforti, Maria, and Giorgio Paolo Fachinetti. "High power laser therapy treatment compared to simple segmental physical rehabilitation in whiplash injuries (1° and 2° grade of the Quebec Task Force classification) involving muscles and ligaments." Muscles, ligaments and tendons journal 3.2 (2013): 106.
Roberts, Delia B., Roger J. Kruse, and Stephen F. Stoll. "The effectiveness of therapeutic class IV (10 W) laser treatment for epicondylitis." Lasers in surgery and medicine 45.5 (2013): 311-317.
http://avicennalaser.com/_literature_47020/Physicians_Seminar
http://www.drgreghollstrom.com/
http://www.promotionphysio.com/

Dodaj komentarz

Zastosowanie lasera wysokoenergetycznego w rehabilitacji

Zastosowanie lasera wysokoenergetycznego w rehabilitacji

Lasery wysokoenergetyczne to urządzenia coraz powszechniej wykorzystywane w renomowanych klinikach i gabinetach rehabilitacyjnych. Doskonale nadają się do leczenia stanów chorobowych głęboko położonych mięśni, ścięgien i więzadeł....

Terapie laserem wysokoenergetycznym

Terapie laserem wysokoenergetycznym

Lasery wysokoenergetyczne, o mocy nawet 50 razy większej niż w przypadku tzw. zimnych laserów, znajdują zastosowanie zwłaszcza w rehabilitacji i terapii zwyrodnienia stawów, bólów i urazów mięśni oraz ścięgień. Zabieg z ich użyciem redukuje...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...