Leczenie chorób skóry

Leczenie chorób skóry

Postęp techniki i medycyny sprawił, że metody terapeutyczne, uznawane jeszcze kilkanaście lat temu, są skutecznie wypierane przez nowoczesne sposoby leczenia. Nie inaczej jest w przypadku dermatologii, czyli gałęzi medycyny zajmującej się diagnostyką i leczeniem szeroko pojętych chorób skóry. Przygotowaliśmy dla Państwa przegląd dostępnych współcześnie metod leczenia schorzeń dermatologicznych.

Najwięcej trudności specjalistom dermatologii nastręczają choroby przewlekłe. Zaliczamy do nich, między innymi, łuszczycę, w której przebiegu obserwuje się łuszczące się wykwity na skórze, atopowe zapalenie skóry (przebiegające z okresami zaostrzeń i reemisji uporczywy świąd oraz zliszajowacenie skóry) czy egzemę, czyli schorzenie zapalne skóry. Jeszcze do niedawna pacjentom w okresie zaostrzenia schorzenia obowiązkowo włączano sterydy, dzisiaj już jednak wiemy, że możliwe jest leczenie atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy egzemy bezsterydowo.

Leczenie łuszczycy lampą UVB

Promienie ultrafioletowe są wykorzystywane w medycynie od dawna. Jakiś czas temu znalazły swoje zastosowanie również w dermatologii, głównie w leczeniu łuszczycy oraz bielactwa. Fototerapia uważana jest za bardzo skuteczną metodę terapeutyczną. Jej zastosowanie pomaga nie tylko zmniejszyć objawy skórne łuszczycy, ale także zredukować dawki przyjmowanych leków. Zabiegi polegają na kontrolowanym poddaniu pacjenta działaniom promieniowania UVB. Fototerapia może być stosowana nawet w najcięższych przypadkach łuszczycy, w których leczenie miejscowe nie przynosi spodziewanych efektów.

Leczenie chorób skóry oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Leczenie przyczynowe i objawowe atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Postępowanie terapeutyczne polega na minimalizowaniu jej objawów. Jeśli w ogóle może być mowa o leczeniu przyczynowym w przypadku AZS, należy zwrócić szczególną uwagę na naszą dietę. Dzisiaj już z całą pewnością wiemy, że między atopowym zapaleniem skóry a alergią występują powiązania. Warto wykonać diagnostykę pod kątem alergii, aby określić czynniki uczulające i wyeliminować je z diety i otoczenia chorego.

Do metod objawowego leczenia AZS zaliczamy podawanie leków o działaniu przeciwhistaminowym, leków immunosupresyjnych, a także wspomnianą wyżej fototerapię. Ważne są także odpowiednia pielęgnacja i natłuszczanie skóry.

Jak leczy się trądzik? 

Trądzik jest jedną z najbardziej znanych chorób skóry. Wbrew powszechnie panującym opiniom, dotyka nie tylko nastolatki. Coraz częściej trądzik diagnozuje się też u osób dorosłych, a leczenie tej przypadłości jest czasochłonne i skomplikowane, gdyż trudno określić przyczynę jej występowania. 

Leczenie chorób skóry
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Na rynku dostępne są preparaty przeciwtrądzikowe. Gabinety kosmetyczne oferują kompleksowe kuracje. Trądzik można leczyć też za pomocą leków miejscowych, które mogą zawierać retinoidy, kwas azelainowy, antybiotyki czy nadtlenek benzoilu. W leczeniu tej choroby, jak w przypadku innych schorzeń dermatologicznych, można stosować fototerapię, a także lasery frakcyjne, neodymowo-yagowe oraz peelingi medyczne.

Dodaj komentarz

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Współcześnie istnieje coraz więcej technik rehabilitacji umożliwiających chorym stosunkowo szybki powrót do sprawności po wypadku komunikacyjnym, urazie czy udarze. Każdorazowo terapię dostosowuje się indywidualnie do konkretnego przypadku –... więcej »

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej stosowanych m.in. w stomatologii. Pozwala precyzyjnie zaplanować leczenie kanałowe, protetyczne, jak również implantologiczne, a także zapobiec przykrym niespodziankom... więcej »

Pantomogram i Cefalometria

Pantomogram i Cefalometria

Diagnostyka obrazowa jest dzisiaj złotym standardem w stomatologii. Pozwala uzyskać dokładny obraz nie tylko zębów, ale także otaczających ich tkanek i kości, co zwiększa skuteczność leczenia ortodontycznego, protetycznego czy endodontycznego i... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.