Leczenie chorób skóry

Postęp techniki i medycyny sprawił, że metody terapeutyczne, uznawane jeszcze kilkanaście lat temu, są skutecznie wypierane przez nowoczesne sposoby leczenia. Nie inaczej jest w przypadku dermatologii, czyli gałęzi medycyny zajmującej się diagnostyką i leczeniem szeroko pojętych chorób skóry. Przygotowaliśmy dla Państwa przegląd dostępnych współcześnie metod leczenia schorzeń dermatologicznych.

Najwięcej trudności specjalistom dermatologii nastręczają choroby przewlekłe. Zaliczamy do nich, między innymi, łuszczycę, w której przebiegu obserwuje się łuszczące się wykwity na skórze, atopowe zapalenie skóry (przebiegające z okresami zaostrzeń i reemisji uporczywy świąd oraz zliszajowacenie skóry) czy egzemę, czyli schorzenie zapalne skóry. Jeszcze do niedawna pacjentom w okresie zaostrzenia schorzenia obowiązkowo włączano sterydy, dzisiaj już jednak wiemy, że możliwe jest leczenie atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy egzemy bezsterydowo.

Leczenie łuszczycy lampą UVB

Promienie ultrafioletowe są wykorzystywane w medycynie od dawna. Jakiś czas temu znalazły swoje zastosowanie również w dermatologii, głównie w leczeniu łuszczycy oraz bielactwa. Fototerapia uważana jest za bardzo skuteczną metodę terapeutyczną. Jej zastosowanie pomaga nie tylko zmniejszyć objawy skórne łuszczycy, ale także zredukować dawki przyjmowanych leków. Zabiegi polegają na kontrolowanym poddaniu pacjenta działaniom promieniowania UVB. Fototerapia może być stosowana nawet w najcięższych przypadkach łuszczycy, w których leczenie miejscowe nie przynosi spodziewanych efektów.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Leczenie przyczynowe i objawowe atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Postępowanie terapeutyczne polega na minimalizowaniu jej objawów. Jeśli w ogóle może być mowa o leczeniu przyczynowym w przypadku AZS, należy zwrócić szczególną uwagę na naszą dietę. Dzisiaj już z całą pewnością wiemy, że między atopowym zapaleniem skóry a alergią występują powiązania. Warto wykonać diagnostykę pod kątem alergii, aby określić czynniki uczulające i wyeliminować je z diety i otoczenia chorego.

Do metod objawowego leczenia AZS zaliczamy podawanie leków o działaniu przeciwhistaminowym, leków immunosupresyjnych, a także wspomnianą wyżej fototerapię. Ważne są także odpowiednia pielęgnacja i natłuszczanie skóry.

Jak leczy się trądzik? 

Trądzik jest jedną z najbardziej znanych chorób skóry. Wbrew powszechnie panującym opiniom, dotyka nie tylko nastolatki. Coraz częściej trądzik diagnozuje się też u osób dorosłych, a leczenie tej przypadłości jest czasochłonne i skomplikowane, gdyż trudno określić przyczynę jej występowania. 

Leczenie chorób skóry
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Na rynku dostępne są preparaty przeciwtrądzikowe. Gabinety kosmetyczne oferują kompleksowe kuracje. Trądzik można leczyć też za pomocą leków miejscowych, które mogą zawierać retinoidy, kwas azelainowy, antybiotyki czy nadtlenek benzoilu. W leczeniu tej choroby, jak w przypadku innych schorzeń dermatologicznych, można stosować fototerapię, a także lasery frakcyjne, neodymowo-yagowe oraz peelingi medyczne.

Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...