Leczenie chrapania metodą iniekcji podśluzówkowej

Chrapanie to powszechne zjawisko dotykające znacznej części społeczeństwa. Częstą przyczyną chrapania i bezdechów sennych jest zbyt wiotkie podniebienie, dlatego też jedną z metod skutecznego leczenia jest jego usztywnienie, a przykładem takiej terapii jest leczenie chrapania metodą iniekcji podśluzówkowej.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Zgodnie z definicją chrapanie to zjawisko akustyczne spowodowane wibracją tkanek miękkich podniebienia, języczka oraz łuków podniebienno-gardłowych i podniebienno-językowych, z towarzyszącym zapadaniem się ścian gardła, pojawiające się w trakcie snu. Jak przekonują badania problem chrapania dotyczy znacznej części naszego społeczeństwa:

  • dotyka ponad 45% Polaków
  • w głównej mierze odnosi się do otyłych mężczyzn w średnim wieku
  • po 60 roku życia dotyczy ponad 60% mężczyzn
  • problemy z chrapaniem ma 40% kobiet

Patrząc szerzej chrapanie to nie tylko problem naszego społeczeństwa, na całym świecie chrapie ponad 2 miliardy ludzi, co jasno ukazuje jak powszechny jest to problem.

Chrapanie często przez nas bagatelizowane jest sporym uprzykrzeniem życia zarówno dla chrapiącego jak i bliskiej osoby śpiącej obok. Nie można jednak chrapania postrzegać jedynie przez pryzmat nieprzespanych nocy. Jak przestrzegają lekarze, chrapania nie powinno się lekceważyć, gdyż spowodowane np. bezdechem sennym może sprzyjać rozwojowi innych przewlekłych chorób i w efekcie pogorszeniu stanu zdrowia. Dlatego też ważną wydaje się skuteczna terapia tej przypadłości. Obecnie jest wiele zabiegowych sposobów poradzenia sobie z problemem. Przykładem mało inwazyjnej terapii, ale skutecznej terapii jest leczenie chrapania metodą iniekcji podśluzówkowej, inaczej nazywanej snoreplastyką iniekcyjną.

Ważne: Nieleczone chrapanie sprzyja rozwojowi chorób przewlekłych.

Zabieg iniekcji podśluzówkowej - ważny element w skutecznej terapii chrapania

Snoreplastyka iniekcyjna po raz pierwszy została wprowadzona na przełomie 1999/2000 roku przez Walter Reed Army Medical Center w Waszyngtonie i zaprezentowana na dorocznym posiedzeniu Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii i Chirurgii głowy i szyi jako element terapii chrapania. Natomiast już pół wieku wcześniej dr JF. Strauss jako pierwszy próbował leczyć chrapanie przy pomocy iniekcji środka obliterującego w głąb podniebienia miękkiego.

Skuteczność leczenia metodą iniekcji podśluzówkowej

Metodę iniekcji podśluzówkowej w terapii chrapania opisał amerykański otolaryngolog S. E. Brietzke,  w 2001 roku wraz ze wspólnikami zawarł jej wyniki w pracy  Injection snoreplasty: How to treat snoring without all the pain and expense. Metoda ta została bardzo dobrze przyjęta przez innych otolaryngologów i szybko zyskała popularność w zabiegowej terapii chrapania. Skuteczność tej metody opiera się na działaniu wstrzykiwanego preparatu siarczanu sodowego tetradecylu (ang. sodium tetradecyl sulfate (STS)). STS używany w zabiegach ma za zadanie spowodować zwłóknienie tkanki w miejscu podania, a w efekcie stwardnienie podniebienia miękkiego i zmniejszenia jego drgań, redukując w ten sposób chrapanie. Przykładem preparatu zawierającego aktywny siarczan sodowy tetradecylu jest Fibro Vein, produkt brytyjskiego koncernu farmaceutycznego STD Pharmaceuticals Products, dotychczas głównie wykorzystywany w skleroterapii żylaków kończyn dolnych.

Ważne: Wykazano, że u 92% pacjentów bezpośrednio po zabiegu iniekcji podśluzówkowej chrapanie uległo znacznemu ograniczeniu. Po 19 miesiącach 75% pacjentów było w dalszym ciągu zadowolonych z efektów przeprowadzonego zabiegu.

Na czym polega zabieg iniekcji podśluzówkowej

Zabieg jest mało inwazyjny i przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Polega na ostrzyknięciu podniebienia miękkiego roztworem STS o stężeniu 1% lub 3%. Przyjmuje się, iż roztwór o stężeniu 1% używany jest w trakcie pierwszego zabiegu sneroplastyki. W przypadku niepowodzenia przy pierwszym podejściu, w kolejnym stosowany jest roztwór STS o stężeniu 3%. Cała procedura trwa zazwyczaj około 20-30 minut i po wszystkim pacjent po godzinnej obserwacji może wrócić do domu

Snoreoplastyka iniekcyjna jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia chrapania. Wiadomo jednak, iż chrapanie nie jest związane tylko i wyłącznie ze strukturą podniebienia i w niektórych przypadkach leczenie przy pomocy ostrzykiwania podniebienia może być terapią wspomagającą dla innych zabiegów bardziej inwazyjnych czy w operacyjnym leczeniu chrapania. W badaniach wykazano, iż na skuteczność metody wpływa masa ciała chorego. Udowodniono, że u pacjentów z dużą otyłością metoda jest mniej skuteczna w porównaniu do pacjentów o mniejszej masie ciała. Niemniej licznie przeprowadzone obserwacje wykazały, że powyższa terapia może być z powodzeniem przeprowadzana u chrapiących pacjentów z lekkim obturacyjnym bezdechem sennym, kiedy za przyczynę chrapania uważa się wibrację poszerzonego podniebienia miękkiego wraz z języczkiem.

Źródła:

  • Brietzke SE, Mair EA. Injection snoreplasty: How to treat snoring without all the pain and expense. Otolaryngol Head Neck Surg. 2001;124:503–510
  • Zastosowanie snoreplastyki iniekcyjnej w leczeniu chrapania i łagodnej postaci zespołu obturacyjnych bezdechów podczas snu – doniesienie wstępne Ewa Olszewska, Justyna Panek, John O’Day, Marek Rogowski

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenia chrapania i bezdechu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…