Leczenie guzowatości nosa laserem

Rhinophyma, zwana też guzowatością nosa, to przewlekła dolegliwość, będąca efektem najbardziej zaawansowanego stadium trądziku różowatego. Objawia się znacznym przerostem i deformacją tkanek nosa, będąc tym samym przyczyną dużego dyskomfortu estetycznego i emocjonalnego dotkniętych nią osób. Najczęstszą metodą terapii jest zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem lasera ablacyjnego CO2 a od niedawna także wysokoenergetycznego lasera neodymowego Nd:Yg 1444 nm, pozwalającego na likwidację nie tylko skutków, ale i przyczyn choroby.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Pierwsze opisy choroby zwanej rhinphyma (z gr. rhis – nos i phyma – wzrost, pot. guzowatość nosa) pojawiły się w literaturze greckiej i arabskiej już 2000 lat p.n.e. Inne jej nazwy to m.in. przerost nosa, guzowatość nosa, nos pijacki, słoniowacizna nosa, nos kartoflowaty lub trądzik przerostowy. Dolegliwość dotyka przeważnie mężczyzn rasy białej, najczęściej w wieku 40-60 lat i jest efektem nieleczonego trądziku różowatego (acne rosacea).

Rozwijająca się przez wiele lat guzowatość nosa objawia się przerostem gruczołów łojowych, tworzeniem nowych i poszerzeniem istniejących naczyń krwionośnych oraz rozrostem tkanki łącznej, inicjowanym wzrostem ciśnienia wewnątrztkankowego na skutek wzmożonego przesięku osocza do przestrzeni międzykomórkowej. Nos chorego robi się czerwony, bulwiasty i rozszerzony. Rozwija się stan zapalny oraz nadmierny łojotok, zwiazany z powstawaniem wydzieliny zawierającej bakterie, łój i keranocyty. Pod wpływem nacisku łój wydostaje się z komórek łojowych.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Stosowane metody terapii skupiają się głównie na eliminacji dolegliwych dla pacjenta objawów choroby – stosowaniu leków doustnych i leczenia miejscowego. W celu poprawy wyglądu przeprowadzane są zabiegi usunięcia przerośniętych tkanek miękkich nosa za pomocą elektroagulacji (zabieg elektrochirurgiczny z wykorzystaniem prądu wysokiej częstotliwości), skalpela lub lasera CO2 z jednoczesnym przeszczepem skóry.

Leczenie guzowatości nosa – laser CO2

Do najpopularniejszych i uznawanych za najbezpieczniejsze zabiegów w leczeniu rhinophyma zaliczany jest zabieg laserem ablacyjnym CO2. Przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, polega na odparowaniu przerośniętych tkanek nosa za pomocą wiązki lasera. Skupiona energia promieni lasera jest w minimalnym stopniu przenoszona do tkanek otaczających, warunkując tym samym działanie lasera jedynie w miejscu przyłożenia głowicy. Emitowana energia cieplna powoduje jednocześnie sterylizację pola operacyjnego, zapobiegając rozwojowi pozabiegowych infekcji, jak również prowadzi do koagulacji drobnych naczyń krwionośnych, co z kolei zmniejsza ryzyko krwawienia śródoperacyjnego. Postępowanie po zabiegu obejmuje profilaktyczne stosowanie antybiotykoterapii ogólnej i miejscowej oraz zabezpieczanie rany jałowymi opatrunkami. Całkowite zagojenie rany obserwuje się zwykle po około 4 tygodniach. Zaleca się unikanie ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe oraz stosowanie preparatów chroniących przed promieniowaniem UV o wysokim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej.

Orientacyjne koszty zabiegu wynoszą ok. 150-350 zł (np. Beautyderm i Skingen Clinic w Warszawie, artClinique w Krakowie).

Laser Nd:Yg – leczenie objawów i przyczyn

Leczenie guzowatości nosa laserem Nd:Yg - stan po 1 zabieguźródło: agklinik.com

Wraz z rozwojem technik medycznych wykorzystującym lasery wysokoenergetyczne pojawiła się także nowa - zdaniem lekarzy bardzo obiecująca - metoda leczenia guzowatości nosa. Zabieg wykorzystujący laser neodymowy Nd:Yg o długości fali 1444 nm powala na leczenie zarówno objawów, jak i przyczyn choroby. W trakcie zabiegu dawka energii o wartości 100-150 mJ aplikowana jest podskórnie, usuwając przerośnięte gruczoły łojowe i jednocześnie odnerwiając na pewien czas wybrane obszary skóry. Pozwala to znacznie zahamować wydzielanie łoju, osłabić stan zapalny i tym samym wyraźnie zmniejszyć rozmiary nosa. Efekty terapii widoczne są zwykle już po pierwszym zabiegu – nos odzyskuje naturalny kształt i estetyczny wygląd. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian możliwe jest jego powtórzenie po upływie 2-3 miesięcy.

Guzowatość nosa (rhinophyma) - usuwanie laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Od 2013 r. procedurze leczenia guzowatości nosa laserem Nd:Yg 1444 nm można się poddać w warszawskiej AG Clinic.

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...