Leczenie jaskry metodą trabekulektomii

Wzrok jest nieocenionym zmysłem człowieka, który umożliwia nam poznawanie świata, stały rozwój oraz czerpanie przyjemności z życia. Niestety stały postęp cywilizacyjny wydatnie przyczynił się do wzrostu częstości występowania chorób narządu wzroku, w tym jaskry.

Zgodnie ze statystykami Światowej Organizacji Zdrowia, jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Z oszacowań GUS wynika, że w 2004 roku w Polsce na jaskrę chorowało około 417 tys. Polaków (1,3% populacji ogólnej). Ze względu na to, iż jest to choroba, której występowanie wzrasta wraz z wiekiem, oraz na starzenie się społeczeństwa, możemy spodziewać się stałego wzrostu liczby nowych zachorowań. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Jaskra, łac. glaucoma, to grupa chorób, prowadzących do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czego efektem jest ograniczenie pola widzenia oraz ostrości wzroku. Przyczyną jest przede wszystkim wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Celem leczenia jaskry jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego do poziomu, przy którym nie następuje dalsze uszkodzenie nerwu wzrokowego. Taki efekt można osiągnąć za pomocą kilku metod leczenia – farmakoterapii przy pomocy kropli do oczu, laseroterapii, czy też operacji przeciwjaskrowych, wśród których najczęściej stosowaną procedurą jest trabekulektomia. Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego (EGS), operacyjne leczenie jaskry należy rozważyć przy braku kontroli progresji neuropatii (uszkodzenia nerwu) przy stosowaniu leczenia zachowawczego > 2 rodzajami kropli obniżającymi ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Na czym polega trabekulektomia?

Prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe, zależy od produkowanej w oku cieczy wodnistej i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oka jako układu optycznego. Za odpływ cieczy wodnistej w oku odpowiedzialne jest tzw. beleczkowanie (łac. trabeculum), przez które ciecz wodnista dostaje się do krwioobiegu. W jaskrze dochodzi do zahamowania odpływu cieczy wodnistej z oka, co przyczynia się do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Trabekulektomia uznawana jest za złoty standard chirurgicznego leczenia jaskry. Jest to procedura, polegająca na wytworzeniu nowej drogi odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej oka, co skutkuje obniżeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego. W trakcie zabiegu lekarz wycina część niedrożnego beleczkowania i jednocześnie tworzy cieczy wodnistej nową drogę odpływu do przestrzeni podspojówkowej i dalej do krwiobiegu. Wydostająca się za pomocą nowej drogi odpływu, ciecz wodnista wytwarza w górnej części gałki ocznej tzw. pęcherzyk filtracyjny, który jest niewidoczny, gdyż jest ukryty pod górną powieką. Zabieg najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Trabekulektomia jest zabiegiem o umiarkowanej trudności technicznej wykonania, a przeprowadzona przez doświadczonego chirurga kończy się sukcesem w przeważającej części przypadków. Dzięki niej uzyskuje się długotrwałą (kilkuletnią) kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ważne, aby pamiętać, ze jest to zabieg, który nie poprawia wzroku już utraconego wskutek postępującego zaniku nerwu wzrokowego, ale pozwala zahamować postęp choroby i nie dopuszcza do jego ostatecznego zaniku.

W niektórych przypadkach, szczególnie u osób młodych lub pacjentów, u których przeprowadzono wcześniej operacje na tym samym oku, może dochodzić do nadmiernego bliznowacenia i zarastania wytworzonej przetoki, co może niwelować efekty zabiegu. Aby temu zapobiec, stosuje się dodatkowo leki hamujące nadmierny wzrost tkanki bliznowatej, takie jak mitomycyna C lub 5-fluorouracyl. Możliwymi, choć stosunkowo rzadkimi powikłaniami trabekulektomii mogą być ponadto krwawienia, zbyt niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe, infekcje, czy zmętnienie soczewki.

Zabiegi trabekulektomii oferuje wiele klinik okulistycznych w Polsce. Ceny leczenia jaskry metodą trabekulektomii rozpoczynają się od około 2 600 zł (Wrocław) do nawet 4 600 zł (Łódź).

Operacja jaskry metodą trabekulektomii
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: Global Data on Visual Impairments. World Health Organization, 2012; www.eyeworld.org; Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego: Leczenie operacyjne w jaskrze. 2013; Bogusław Szponar: Jaskra – współczesne pojęcie patomechanizmu i leczenia. Medycyna Rodzinna 2/2000, s.21-23.

Autor:

Dodaj komentarz

Wskazania do leczenia jaskry metodą trabekulektomii

Wskazania do leczenia jaskry metodą trabekulektomii

W patogenezie jaskry i występującego w trakcie tej choroby uszkodzenia nerwu wzrokowego, główną rolę odgrywa wzmożone ciśnienie, panujące we wnętrzu gałki ocznej. Zrozumiałym wydaje się więc, że celem leczenia tego schorzenia jest...

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Bóle stawów czy mięśni pojawiają się okresowo zasadniczo u każdego. Problem pojawia się wtedy, gdy dolegliwości przybierają charakter przewlekły i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy podejrzeniu istnienia schorzenia układu...