Leczenie migreny w komorze hiperbarycznej

Na uznawane za chorobę cywiizacyjną migrenowe bóle głowy może cierpieć nawet 10 % Polaków. Współczesna medycyna dysponuje szerokim wachlarzem środków do leczenie i łagodzenia ich objawów, jednak do tej pory żaden z nich nie okazał się w pełni skuteczny. Nowatorskim i zdaniem specjalistów obiecującym sposobem jest terapia w komorze hiperbarycznej, która poprzez dotlenienie tkanki mózgowej i poprawę przepływu krwi daje zaskakująco dobre reultaty w eliminacji objawów migreny.

Charakterystycznymi objawem migreny jest m.in. ból pojawiający się w postaci napadu w odstępach od kilku dni do kilku tygodni i trwający zwykle od 4 do 72 godzin. Najczęściej jest on umiejscowiony jednostronnie za gałką oczną, w czole i skroni, ale bywa on również obustronny lub naprzemienny. Nierzadko jego natężenie jest na tyle duże, że napad migreny wyłącza chorego z codziennego życia. Jeżeli częstotliwość napadów bólu w ciągu miesiąca przekracza 14 dni mówić możemy o migrenie przewlekłej (chronic migrene).

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać leczenie
Sprawdź ofertę »

Teorie dotyczące powodów powstawania migreny są dwie. Według pierwszej z nich przyczyna leży w centralnym układzie nerwowym, tzn. informacje płynące z miejsc zlokalizowania bólu (skroń, oko, tył głowy) są zmienione i jako "fałszywe" sygnały powodują odpowiedz bólową centralnego układu nerwowego. Druga teoria za przyczynę bólów migrenowych uznaje chroniczną i patologiczną aktywność pewnych mięśni odpowiedzialne za żucie pokarmów i poruszanie żuchwą. Stres i szybkie tempo życia powodują, że pacjent nieświadomie, najczęściej w nocy podczas snu, zaciska szczęki z wielką siłą a nawet nimi zgrzyta – zjawisko to nosi nazwę bruksizmu i zaliczane jest do tzw. parafunkcji, czyli nieprawidłowych czynności narządu żucia. Siła oddziałująca podczas mimowolnego zaciskania zębów bywa nawet 10-krotnie większa niż podczas normalnych procesów gryzienia i żucia, co prowadzi nie tylko do zmian zwyrodnieniowych stawu skroniowo-żuchwowego, ale może być także przyczyną bólów migrenowych, bólów karku i pleców oraz ucha.

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu objawów migreny

Komora hiperbaryczna 22. WSZUR w Ciechocinkuźródło: 22wszur1.home.pl

Terapia hiperbaryczna jest znaną od lat nieinwazyjną metodą terapeutyczną, polegajacą na oddychaniu czystym, 100-procentowym tlenem pod zwiększonym ciśnieniem (hiperbarycznym) w szczelnym pomieszczeniu zwanym komorą hiperbaryczną. Podwyższone w stosunku do atmosferycznego ciśnienie sprawia, że cząsteczki tlenu przenikają do miejsc w które normalnie nie byłby w stanie się dostać – tlen wysyca i gromadzi się w tkankach, czerwonych krwinkach, osoczu i płynie rdzeniowo-mózgowym. Efektem terapii jest m.in. poprawa gojenia sie ran, stymulacja i przywrócenie do działania uszkodzonych komórek i narządów (np. wątroby i mózgu), wypieranie połączonych z hemoglobiną toksyn (np. tlenku węgla) oraz poprawa samopoczucia i spowolnienie procesów starzenia.

W ostatnich latach zauważono także pozytywne oddziaływanie tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu bólów migrenowych oraz innych schorzeń o podłożu neurologicznym.

W trakcie zabiegu w komorze hiperbarycznej znacznie poprawia się przepływ krwi w mózgu, co wpływa na zmniejszenie objawów migreny. Wzrost tlenu w krwi pacjenta uzupełnia braki w tkance mózgowej, obkurcza naczynia krwionośne i ostatecznie eliminuje objawy migreny. Efekt działania terapii występuje już po kilku minutach od rozpoczęcia leczenia i ma trwałe rezultaty. Pacjenci korzystający z zabiegów w komorze hiperbarycznej zauważyli, że objawy migreny rzadziej występują lub ustępują całkiem.

Przebieg i koszty terapii hiperbarycznej

Po przebraniu się w bawełniany strój, zostawieniu w depozycie biżuterii i urządzeń elektronicznych pacjent wchodzi do komory hiperbarycznej i zakłada maskę tlenową. Ciśnienie w komorze jest stopniowo zwiększane do uzyskania odpowiedniego poziomu (zwykle 1,5-2,5 ATA, czyli 1,5-2,5 raza więcej niż ciśnienie atmosferyczne) i utrzymywane przez czas trwania zabiegu ( przeważnie ok. 45 minut). Po jego zakończeniu ciśnienie jest powoli wyrównywane do poziomu atmosferycznego a pacjent opuszcza komorę. Cała procedura jest przyjemna i relaksująca a w trakcie jej trwania można czytać prasę lub książkę. Ilość i czas trwania zabiegów określa lekarz a ich liczba może wahać się od 10 do nawet 60 pobytów w komorze.

Terapii hiperbarycznej poddać można się m.in. w warszawskim centrum medycznym ATAmed. Zabiegi pojedyncze lub w korzystniejszych cenowo pakietach przeprowadzane są w komorze o ciśnieniu powyżej 1,5 ATA a ich koszt wynosi: 220 zł za 1 zabieg, 990 zł za 5 zabiegów, 1870 zł za 10 zabiegów lub 3300 zł za 20 zabiegów.

22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Ciechocinku wycenia 1 pobyt w komorze na 195 zł, pakiet 5 zabiegów na 800 zł i 1650 zł za pakiet 10 zabiegów.

Leczenie migreny w komorze hiperbarycznej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...