Leczenie migreny w komorze hiperbarycznej

Leczenie migreny w komorze hiperbarycznej

Na uznawane za chorobę cywiizacyjną migrenowe bóle głowy może cierpieć nawet 10 % Polaków. Współczesna medycyna dysponuje szerokim wachlarzem środków do leczenie i łagodzenia ich objawów, jednak do tej pory żaden z nich nie okazał się w pełni skuteczny. Nowatorskim i zdaniem specjalistów obiecującym sposobem jest terapia w komorze hiperbarycznej, która poprzez dotlenienie tkanki mózgowej i poprawę przepływu krwi daje zaskakująco dobre reultaty w eliminacji objawów migreny.

Charakterystycznymi objawem migreny jest m.in. ból pojawiający się w postaci napadu w odstępach od kilku dni do kilku tygodni i trwający zwykle od 4 do 72 godzin. Najczęściej jest on umiejscowiony jednostronnie za gałką oczną, w czole i skroni, ale bywa on również obustronny lub naprzemienny. Nierzadko jego natężenie jest na tyle duże, że napad migreny wyłącza chorego z codziennego życia. Jeżeli częstotliwość napadów bólu w ciągu miesiąca przekracza 14 dni mówić możemy o migrenie przewlekłej (chronic migrene).

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać leczenie
Sprawdź ofertę »

Teorie dotyczące powodów powstawania migreny są dwie. Według pierwszej z nich przyczyna leży w centralnym układzie nerwowym, tzn. informacje płynące z miejsc zlokalizowania bólu (skroń, oko, tył głowy) są zmienione i jako "fałszywe" sygnały powodują odpowiedz bólową centralnego układu nerwowego. Druga teoria za przyczynę bólów migrenowych uznaje chroniczną i patologiczną aktywność pewnych mięśni odpowiedzialne za żucie pokarmów i poruszanie żuchwą. Stres i szybkie tempo życia powodują, że pacjent nieświadomie, najczęściej w nocy podczas snu, zaciska szczęki z wielką siłą a nawet nimi zgrzyta – zjawisko to nosi nazwę bruksizmu i zaliczane jest do tzw. parafunkcji, czyli nieprawidłowych czynności narządu żucia. Siła oddziałująca podczas mimowolnego zaciskania zębów bywa nawet 10-krotnie większa niż podczas normalnych procesów gryzienia i żucia, co prowadzi nie tylko do zmian zwyrodnieniowych stawu skroniowo-żuchwowego, ale może być także przyczyną bólów migrenowych, bólów karku i pleców oraz ucha.

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu objawów migreny

Komora hiperbaryczna 22. WSZUR w Ciechocinkuźródło: 22wszur1.home.pl

Terapia hiperbaryczna jest znaną od lat nieinwazyjną metodą terapeutyczną, polegajacą na oddychaniu czystym, 100-procentowym tlenem pod zwiększonym ciśnieniem (hiperbarycznym) w szczelnym pomieszczeniu zwanym komorą hiperbaryczną. Podwyższone w stosunku do atmosferycznego ciśnienie sprawia, że cząsteczki tlenu przenikają do miejsc w które normalnie nie byłby w stanie się dostać – tlen wysyca i gromadzi się w tkankach, czerwonych krwinkach, osoczu i płynie rdzeniowo-mózgowym. Efektem terapii jest m.in. poprawa gojenia sie ran, stymulacja i przywrócenie do działania uszkodzonych komórek i narządów (np. wątroby i mózgu), wypieranie połączonych z hemoglobiną toksyn (np. tlenku węgla) oraz poprawa samopoczucia i spowolnienie procesów starzenia.

W ostatnich latach zauważono także pozytywne oddziaływanie tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu bólów migrenowych oraz innych schorzeń o podłożu neurologicznym.

W trakcie zabiegu w komorze hiperbarycznej znacznie poprawia się przepływ krwi w mózgu, co wpływa na zmniejszenie objawów migreny. Wzrost tlenu w krwi pacjenta uzupełnia braki w tkance mózgowej, obkurcza naczynia krwionośne i ostatecznie eliminuje objawy migreny. Efekt działania terapii występuje już po kilku minutach od rozpoczęcia leczenia i ma trwałe rezultaty. Pacjenci korzystający z zabiegów w komorze hiperbarycznej zauważyli, że objawy migreny rzadziej występują lub ustępują całkiem.

Przebieg i koszty terapii hiperbarycznej

Po przebraniu się w bawełniany strój, zostawieniu w depozycie biżuterii i urządzeń elektronicznych pacjent wchodzi do komory hiperbarycznej i zakłada maskę tlenową. Ciśnienie w komorze jest stopniowo zwiększane do uzyskania odpowiedniego poziomu (zwykle 1,5-2,5 ATA, czyli 1,5-2,5 raza więcej niż ciśnienie atmosferyczne) i utrzymywane przez czas trwania zabiegu ( przeważnie ok. 45 minut). Po jego zakończeniu ciśnienie jest powoli wyrównywane do poziomu atmosferycznego a pacjent opuszcza komorę. Cała procedura jest przyjemna i relaksująca a w trakcie jej trwania można czytać prasę lub książkę. Ilość i czas trwania zabiegów określa lekarz a ich liczba może wahać się od 10 do nawet 60 pobytów w komorze.

Terapii hiperbarycznej poddać można się m.in. w warszawskim centrum medycznym ATAmed. Zabiegi pojedyncze lub w korzystniejszych cenowo pakietach przeprowadzane są w komorze o ciśnieniu powyżej 1,5 ATA a ich koszt wynosi: 220 zł za 1 zabieg, 990 zł za 5 zabiegów, 1870 zł za 10 zabiegów lub 3300 zł za 20 zabiegów.

22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Ciechocinku wycenia 1 pobyt w komorze na 195 zł, pakiet 5 zabiegów na 800 zł i 1650 zł za pakiet 10 zabiegów.

Leczenie migreny w komorze hiperbarycznej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »Dodaj komentarz

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Współcześnie istnieje coraz więcej technik rehabilitacji umożliwiających chorym stosunkowo szybki powrót do sprawności po wypadku komunikacyjnym, urazie czy udarze. Każdorazowo terapię dostosowuje się indywidualnie do konkretnego przypadku –... więcej »

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej stosowanych m.in. w stomatologii. Pozwala precyzyjnie zaplanować leczenie kanałowe, protetyczne, jak również implantologiczne, a także zapobiec przykrym niespodziankom... więcej »

Pantomogram i Cefalometria

Pantomogram i Cefalometria

Diagnostyka obrazowa jest dzisiaj złotym standardem w stomatologii. Pozwala uzyskać dokładny obraz nie tylko zębów, ale także otaczających ich tkanek i kości, co zwiększa skuteczność leczenia ortodontycznego, protetycznego czy endodontycznego i... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.