Leczenie nadpotliwości botoxem

Problem nadmiernej potliwości to przypadłość uprzykrzająca życie ok. 3% populacji. Wzmożona wilgotność określonych obszarów ciała (najczęściej rąk, pach lub stóp) w znacznym stopniu ogranicza i komplikuje codzienne funkcjonowanie ludzi zmagających się z nadpotliwością, określaną również jako hiperhydroza. Negatywny wpływ na pracę zawodową szczególnie odczuwają osoby, których profesja wymaga częstych kontaktów międzyludzkich, np. dziennikarze, lekarze czy pracownicy korporacji. W odpowiedzi na ich potrzeby naukowcy opracowali skuteczną metodę terapii, polegającą na blokowaniu nadaktywnych gruczołów potowych zastrzykami toksyny botulinowej.

Iniekcje Botoxu stosowane w leczeniu nadpotliwości to metoda, która otrzymała w 2004 roku akceptację FDA (U.S. Food and Drug Administration). Jest więc skuteczna i bezpieczna, z tym, że należy mieć świadomość, iż nie jest to sposób leczenia samego schorzenia, a jedynie blokowanie jego objawów. Najczęściej wykorzystywanymi preparatami na bazie toksyny botulinowej jest wspomniany Botox firmy Allergan, lekarze stosują również produkty marek takich jak Merz (Bocouture) czy Qmed (Azzalure).

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Przy pomocy toksyny botulinowej można zniwelować wzmożoną potliwość dłoni, stóp oraz pach. Zabiegom poddają się również osoby cierpiące na hiperhydrozę czoła i owłosionej skóry skóry.

Na czym polega terapia nadpotliwości z użyciem Botoxu?

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej poprzedza wykonanie testu jodowo-skrobiowego, czyli tzw. testu Minora. Jego celem jest zlokalizowanie obszaru dotkniętego hiperhydrozą. W jego trakcie lekarz smaruje skórę pacjenta jodyną, a następnie posypuje ją skrobią. W efekcie rejon, w którym występuje wzmożone pocenie, zmienia zabarwienie, co ułatwia specjaliście zaplanowanie terapii.

Terapia polega na serii iniekcji niewielkich dawek preparatu w miejsce zaatakowane hiperhydrozą, co prowadzi do zablokowania pracy nerwów zaopatrujących hiperaktywne gruczoły potowe. Zabieg nie jest bolesny, ale w przypadku pacjentów szczególnie wrażliwych na dolegliwości bólowe stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kremu Emla. Ostrzykiwanie skóry trwa od kilku do kilkunastu minut, zaś rezultaty leczenia można obserwować już po paru dniach. Utrzymują się przez kilka miesięcy do pół roku – w przypadku pach efekty mogą być odczuwalne nawet do roku. Później powstają nowe zakończenia nerwowe, więc należy powtórzyć terapię.

Po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk i zaczerwienienie. Objawy powinny ustąpić w ciągu paru dni. Bezpośrednio po iniekcjach pacjent może odczuwać miejscową bolesność, która zaniknie po kilku godzinach.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Osoby cierpiące na nadmierną potliwość mogą przedłużyć efekty leczenia poprzez przyjmowanie leków z grupy beta-blokerów, uspokajających (w ramach eliminacji stresu), a także unikając alkoholu, ostrych przypraw i kawy.

Autor:

Dodaj komentarz

Leczenie nadpotliwości skóry głowy toksyną botulinową

Leczenie nadpotliwości skóry głowy toksyną botulinową

Nadpotliwość bywa kłopotliwą i nieprzyjemną dolegliwością, mogącą utrudniać codzienne funkcjonowanie i relacje międzyludzkie. Jeśli nie udaje się jej ograniczyć przez używanie odpowiednich kosmetyków, warto rozważyć zabieg ostrzyknięcia...

Leczenie nadpotliwości skóry głowy

Leczenie nadpotliwości skóry głowy

Pocenie się jest normalną fizjologiczną funkcją. Jednak, gdy organizm wydziela więcej potu niż jest to niezbędne do kontrolowania temperatury ciała, może stać się on nieprzyjemnym i wstydliwym problemem.

Leczenie nadpotliwości Botoxem

Leczenie nadpotliwości Botoxem

Pocenie się jest naturalnym procesem chłodzenia ludzkiego organizmu. Niekiedy jednak przybiera patologiczną formę hiperhydrozy, utrudniając codzienne funkcjonowanie i stając się źródłem frustracji oraz społecznego wycofania. Istnieje kilka...