Leczenie niepłodności - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii leczenie niepłodności z najciekawszymi informacjami na temat leczenia

Rządowy program in vitro - podsumowanie

Rządowy program refundacji in vitro, a właściwie Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, był pierwszym w historii polskiej medycyny, w którym borykające się z niepłodnością pary mogły liczyć na finansowanie procedury in vitro ze środków publicznych. Jego celem było zapewnienie dostępu i możliwości poddania się zabiegowi zapłodnienia pozaustrojowego niepłodnym parom, bez względu na status materialny. 30 czerwca br., po niemal 3 latach obowiązywania programu, zakończyło się finansowanie in vitro przez rząd. Czy słusznie? więcej »

Diagnostyka preimplantacyjna metodą PGS

Najnowocześniejsza obecnie metoda diagnostyki preimplantacyjnej PGS umożliwia skuteczne zdiagnozowanie ewentualnych zaburzeń genetycznych zarodków przeznaczonych do procedury zapłodnienia in vitro i wybranie tych, u których nie stwierdzono wad. Zwiększa to ponaddwukrotnie szanse na powodzenie całej procedury zapłodnienia pozaustrojowego i narodziny zdrowego dziecka. więcej »

Na czym polega sztuczne zapłodnienie metodą ICSI

In vitro w dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza "w szkle" i odnosi się do procesów biologicznych mających miejsce poza organizmem, w warunkach laboratoryjnych. Powyższa metoda należy do głównych technik rozrodu wspomaganego i odznacza się wysoką skutecznością. Postęp medycyny pozwolił na doskonalenie klasycznej metody i pokonywanie co rusz to nowych barier w terapii niepłodności. Przykładem takiego udoskonalenia in vitro jest metoda ICSI - docyplazmatycznej iniekcji plemnika. więcej »

Niepłodność - aspekt psychologiczny

Dla wielu osób wydanie na świat potomstwa stanowi nieodzowny punkt spełnionego życia. Bycie rodzicem wydaje się czymś naturalnym i dostępnym. Problemy z płodnością mogą kojarzyć się głównie z problemami natury fizjologicznej oraz leczeniem określonych dysfunkcji organizmu. Okazuje się jednak, że powiększenie rodziny bywa bardzo problematyczne. Podłoże trudności wcale nie musi być umiejscowione w ciele. więcej »

Co to jest niepłodność i kiedy ją rozpoznajemy?

Niepłodność małżeńska to problem nie tylko medyczny, ale również społeczny. Przez WHO uznawana jest za chorobę. W Polsce dotyczy około 20% par w wieku rozrodczym, czyli łącznie około 3 milionów osób. W wielu przypadkach nie udaje się ani ustalić przyczyny niepłodności, ani doprowadzić do poczęcia dziecka. więcej »

Na czym polega zapłodnienie metodą IMSI

Zapłodnienie metodą IMSI jest jednym z rodzajów zapłodnienia pozaustrojowego. Ta nowoczesna metoda, poza standardowymi procedurami stosowanymi podczas zapłodnienia in vitro, wykorzystuje dodatkowo szczegółową ocenę plemników pod kątem ich przydatności do późniejszego połączenia z komórką jajową. więcej »

Elektrokauteryzacja jajników (skaryfikacja)

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie hormonalne dotykające nawet 15% kobiet w wieku reprodukcyjnym, wymieniane jako jedna z częstszych przyczyn niepłodności. Nieleczony powoduje również wzrost ryzyka zmian przednowotworowych, a także raka błony śluzowej macicy. Jedną z metod walki z tym schorzeniem, polecanym zwłaszcza kobietom planującym zajście w ciążę, jest zabieg elektrokauteryzacji jajników. więcej »

Co to jest fertiloskopia?

Fertiloskopia jest jedną z najnowszych, kompleksowych metod diagnozowania przyczyn niepłodności u kobiet. Jest metodą złożoną, wykorzystującą kilka różnych technik w celu zbadania jamy macicy, drożności jajowodów, jajników pod kątem endometriozy oraz otrzewnej jamy brzusznej. więcej »

Diagnostyka preimplantacyjna metodą PDG

Diagnostyka preimplantacyjna PGD to metoda genetycznej analizy komórek jajowych lub zarodków pod kątem wad kodu DNA. Ściśle powiązana z zabiegami zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, pozwala na uniknięcie ryzyka przeniesienia wielu groźnych chorób genetycznych na dziecko jeszcze zanim kobieta zajdzie w ciążę. więcej »