Leczenie nietrzymania moczu laserem

Nietrzymanie moczu (NTM) jest jedną z powszechniejszych dolegliwości, która występuje zdecydowanie częściej w populacji kobiet. Wiele pań uważa ten problem za wstydliwy, co często wynika z braku wiedzy na temat możliwych sposobów leczenia, a także generuje opóźnienia w procesie diagnostyczno-leczniczym tego uprzykrzającego życie schorzenia. Na dzień dzisiejszy w leczeniu NTM stosuje się coraz nowocześniejsze metody. Jedną z takich technik jest leczenie NTM przy pomocy specjalnych laserów.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Nietrzymaniem moczu określamy stan, w którym proces mikcji jest niezależny od naszej woli. Wyróżnić możemy wiele przyczyn i powodów wpływających negatywnie na ten proces. Najczęściej spotkać można się z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu i postacią mieszaną nietrzymania moczu. W wysiłkowej postaci NTM u pacjentek występuje niekontrolowany wypływ moczu bez uczucia bólu czy naglącego parcia.

Do niekontrolowanego oddawania niewielkiej ilości moczu dochodzi w stanach zwiększonego ciśnienia śródbrzusznego m.in. ciężkiego kaszlu, wysiłku fizycznego czy nawet śmiechu. Zaburzenie to związane może być z dysfunkcją zwieracza cewki moczowej, bądź nieprawidłowością kąta cewkowo-pęcherzowego, występuje także częściej w grupie kobiet starszych. Mieszana postać NTM łączy w sobie cechy wysiłkowego NTM i naglącego NTM. W postaci naglącej NTM oddanie moczu poprzedzone jest uczuciem silnego, niedającego się powstrzymać uczucia parcia, a choroba związana może być m.in. z zaburzeniami na tle neurologicznym. 

Spośród wielu dostępnych metod leczenia NTM wyróżnić możemy leczenie zachowawcze i zabiegi operacyjne. Leczenie pacjentki z wykorzystaniem procedur chirurgicznych ma miejsce głównie w przypadku wysiłkowego i mieszanego NTM. Jednakże leczeniem pierwszego wyboru w NTM jest leczenie zachowawcze, a zabieg operacyjny przeprowadza się najczęściej  w momencie wyczerpania się możliwości leczenia zachowawczego. Jedną z nowoczesnych metod leczenia nieoperacyjnego postaci wysiłkowego i mieszanego NTM są zabiegi z użyciem lasera. 

Zdobądź voucher na wizytę antykoncepcyjną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Leczenie nietrzymania moczu z wykorzystaniem lasera

Idea zabiegów z wykorzystaniem lasera polega na obkurczeniu tkanek i ich stymulacji za pomocą energii promieniowania lasera. Dochodzi do pobudzenia fibroblastów tkanki łącznej do produkcji kolagenu. Wpływa to korzystnie na stan i rozwój błony śluzowej cewki moczowej i pochwy. Ponadto, wraz z upływem lat u kobiet dochodzi do spadku produkcji estrogenów przez jajniki, co powoduje atrofię błony śluzowej wyścielającej pochwę, ale również cewkę moczową. W wyniku obkurczania tkanek poddanych działaniu energii lasera dochodzi do normalizacji patologiczne zmienionego kąta cewkowo-pęcherzowego. Wzrost objętości błony śluzowej cewki moczowej i normalizacja wspomnianego kąta pomagają przewyższyć ciśnienie panujące w pęcherzu moczowym w stanach zwiększonego ciśnienia śródbrzusznego. Procesy te zapobiegają nieświadomemu wypływowi moczu i wpływają na lepszą kontrolę mikcji przez pacjentkę.

Zabiegi leczenia nietrzymania moczu z wykorzystaniem takich laserów jak MonaLisa Touch czy EngeoOne trwają zazwyczaj około 10-30 minut i w związku z możliwością zgłaszania niemiłych odczuć przez pacjentki mogą być wykonywane w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza do pochwy pacjentki specjalną głowicę, która emituje energię pochłanianą następnie częściowo przez przedsionek pochwy, przednią ścianę pochwy i ujście zewnętrzne cewki moczowej. Zazwyczaj w przypadku łagodnego lub umiarkowanego stopnia wysiłkowego lub mieszanego NTM czasami wystarczyć może przeprowadzenie jednego zabiegu z wykorzystaniem lasera.

Dla maksymalizacji efektu można zalecić pacjentce regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Ewentualnie po upływie miesiąca od pierwszej wizyty procedurę można przeprowadzić ponownie. Przed przystąpieniem do zabiegu dokonuje się oczyszczenia, dezynfekcji i osuszenia tkanek pochwy. W porównaniu z metodami chirurgicznej korekcji NTM zabiegi z wykorzystaniem laserów uważane są za bezpieczne i małoinwazyjne dla pacjentki. Po przeprowadzeniu leczenia z użyciem lasera pacjentka może wrócić do domu bez potrzeby dodatkowego pobytu w szpitalu. Ostateczne efekty pojawiają się zazwyczaj w przeciągu miesiąca od dnia przeprowadzonej korekcji.

Pomimo dobrej tolerancji i bezpieczeństwa korekcji NTM przy pomocy energii lasera istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Stany takie jak: infekcje pochwy, nieprawidłowe wyniki badań cytologicznych, niewyrównana cukrzyca czy okres ciąży i połogu stanowią przeciwwskazania do przeprowadzenia tych procedur medycznych. 

Bibliografia: 1.''Położnictwo i Ginekologia'' G. Bręborowicz, wyd. PZWL, 2015, 2. www.thedoctorstv.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…